W każdym domu są książki, a w niektórych nawet cała tona. Łatwo jest przesadzić z liczbą posiadanych egzemplarzy, jednak nie można za to nikogo winić. Zazwyczaj z literaturą, którą posiadamy, łączą się jakieś wspomnienia i emocje, dlatego tak ciężko nam się jej pozbywać. Dzięki tym kilku poradom, uporządkujesz swoją domową biblioteczkę w prosty sposób.

Pomysły na urządzenie domowej biblioteczki!

Przechowywanie

  • Półki, regały – chociaż to najbardziej oczywiste miejsce, wcale nie oznacza, że banalne. Sklepy oferują szeroki wachlarz ciekawych półek, które nie tylko będą praktyczne, ale również stylowe. Wolisz coś klasycznego? Prosta, biała deska też się nada.
  • Kosze, pudła i skrzynie – świetnie się sprawdzają, kiedy meble są już przepełnione a książek wciąż przybywa. Zdecyduj się na kosz, aby książki były widoczne lub pudło, jeśli chcesz je schować. Dopasuj stylistykę oraz kolor pojemnika do wnętrza. W tym sezonie modne są druciane oraz wiklinowe kosze.
  • Na ziemi – ułożone w stosach nadają pomieszczeniu klimatu i charakteru. Jednak, trzeba pamiętać, że książki mogą się kurzyć i utrudniać sprzątanie.
  • Na komodzie, stoliku kawowym – posłużą jako dekoracja. Pochwal się gościom, jakie książki obecnie czytasz lub zostaw parę ciekawych fotoksiążek, które sami będą mogli przejrzeć.
  • Pod łóżkiem
  • Na parapecie – to też jest opcja. Upewnij się, czy to miejsce jest dla książek bezpieczne. Lepiej, żeby nie zmokły od zacinającego deszczu lub ściekającej z okna pary. Wystawione na bezpośrednie słońce, również mogą ulec zniszczeniu.

Sposoby układania książek

  • Alfabetycznie – jeśli chcesz, aby twoja domowa kolekcja przypominała prawdziwą bibliotekę, możesz wypróbować układanie książek według nazwisk lub imion autorów. Tym sposobem wszystkie utworu Twojego ulubionego pisarza znajdą się obok siebie. Drugą opcją są tytuły. Metoda ta może być czasochłonna i nie zawsze wyglądać estetycznie, jednak w przyszłości ułatwi Ci to szukanie konkretnej książki.
  • Wielkością – uporządkuj swoje książki od największej do najmniejszej na danym regale. W konsekwencji, Twoje półki zawsze będą wyglądały na posprzątane. Innym wariantem jest ułożenie książek, aby najmniejsze stały na środku, a egzemplarze na lewo i prawo od nich były coraz większe.
  • Kolorami – książki poukładane według kolorów grzbietów, nadadzą wnętrzu nowego wyglądu. Regał będzie wyglądał schludnie i sprawi wrażenie przemyślanego. Jeśli nie jesteś pewna, jakie kolory po sobie występują, sprawdź paletę barw w internecie.
  • Poziomo – jest to dobre rozwiązanie, kiedy posiadasz wiele pozycji w biblioteczce. Kładąc jedną książkę na drugiej, możesz całkowicie zapełnić przestrzeń półki. Im bardziej zbliżone są wielkością, tym lepiej.

Modny kącik mola książkowego

Kiedy zagospodarujesz już miejsce na książki, możesz zająć się planowaniem przestrzeni do czytania.

  • Długie godziny spędzone przy ulubionej lekturze, nauczyły nas, że wygodne siedzenie to podstawa. Fotel z wysokim oparciem, zestawiony z pufą, na której rozprostujesz nogi, będzie ładnym, ale też pożytecznym dodatkiem do Twojego czytelniczego kącika.
  • Obowiązkowo będziesz potrzebowała dobrego oświetlenia. Najlepiej sprawdzi się to naturalne, prosto z okna. Jeśli jesteś nocnym markiem, zainwestuj w lampę z mocną żarówką. Zdecyduj się na ciepłą barwę światła, gdyż według badań sprzyja ona relaksowi i rozluźnieniu. O ile to możliwe, ustaw fotel jak najbliżej źródła światła.
  • Lubisz czytać z kubkiem kawy i ciastkiem pod ręką? W takim przypadku, mały stoliczek to idealny pomysł. Przyda się do odłożenia książki czy postawienia małej, zapachowej świeczki, która umili tę chwilę relaksu.

Autor: Natalia Mrugas