Każdy z nas marzy o dużych przestrzeniach w swoim domu! Doskonale to rozumiemy – w końcu takich pomieszczeniach mamy większe pole do popisu i możemy się wykazać różnymi pomysłami aranżacyjnymi. Niestety nie każdy może mieć lokum o takiej powierzchni, jakiej marzy. Jednak to jeszcze nie powód do zmartwień! Małe pomieszczenia też mają swoje plusy, więc zamiast narzekać doceń to, co masz. Jeśli jeszcze nie odkryłeś zalet niewielkich przestrzeni, to już Ci je przedstawiamy.

małe pomieszczenia

Są bardzo przytulne

Małe pomieszczenia są naprawdę bardzo przytulne. Niektórzy mogą myśleć, że to próba przekonania ich do niewielkich przestrzeni. Jednak to nieprawda! W mniejszych pokojach zdecydowanie łatwiej wprowadzić przytulny, intymny klimat. Jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią, to nasza aranżacja staje się bardziej przemyślana. W takiej sytuacji rezygnujemy z różnych przedmiotów, które z pewnością umieścilibyśmy w dużym pokoju. Zamiast tego skupiamy się na dodatkach takich, jak świece czy poduszki, które w niewielkich przestrzeniach mają ogromną moc do tworzenia niezwykle przytulnego klimat.

Na ich aranżację wydamy znacznie mniej pieniędzy

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że urządzanie mieszkania może pochłonąć mnóstwo czasu i pieniędzy. W tej kwestii małe przestrzenie mają znaczącą przewagę – ich dekorowanie jest zdecydowanie tańsze. W tym przypadku tak naprawdę wystarczy niewiele, aby stworzyć piękne wnętrze. Zamiast kompletu drogich mebli, możemy postawić na kilka tańszych i niezbędnych elementów. Do tego warto pomyśleć o kwiatach, świecach, poduszkach lub innych bibelotach, które stworzą piękną dekorację. Tak niewiele trzeba, aby małe pomieszczenia zostały urządzone.

Łatwiej nadać im osobistego charakteru

Duże wnętrza często kojarzą się z muzeami lub halami magazynowymi. Nawet jeśli włożymy dużo wysiłku, aby nadać im osobistego charakteru, to może on po prostu zniknąć na tej ogromnej powierzchni. Zdecydowanie łatwiej zrobić to w przypadku niewielkich pomieszczeń. Wtedy tak naprawdę wystarczy umieścić kilka osobistych przedmiotów (np. zdjęcia, pamiątkowe kartki, itp.) w wyeksponowanym miejscu. To sprawi, że każdy nasz gość automatycznie będzie kojarzył to pomieszczenie z nami.

Są doskonałą promocją minimalizmu

Minimalizm obecnie jest bardzo modny, a wszystko dlatego, że pomaga żyć prosto i zmniejszyć  stres. Właściciele małych wnętrz często muszą na nim polegać, aby zachować równowagę aranżacji. W takich pomieszczeniach nie można przesadzać z meblami ani dekoracjami, aby nie stały się po prostu zagracone. Dlatego minimalizm staje się w tym przypadku koniecznością, a dzięki temu po pewnym czasie możesz się stać się po prostu mistrzem w urządzaniu wnętrz w tym stylu.

Są tańsze w utrzymaniu

Nie tylko na ich aranżację wydamy mało pieniędzy, ale też na późniejsze koszty związane z ich użytkowaniem. To raczej nie jest żadna tajemnica, że w przypadku małych pomieszczeń będziemy otrzymywać zdecydowanie niższe rachunki. W końcu koszty ogrzewania, czy energii elektrycznej rosną wraz z rozmiarem naszego lokum. Warto pamiętać, że taka sytuacja ma nie tylko pozytywny wpływ na nasze portfele, ale też środowisko.

Łatwiej je posprzątać

To dobra wiadomość dla osób, które nie lubią wykonywać prac domowych. Małe pomieszczenia zdecydowanie łatwiej się sprząta. W końcu w niewielkiej przestrzeni nie zmieści się wiele przedmiotów, więc ich uporządkowanie nie zajmie dużo czasu. W dużych pomieszczeniach jest zdecydowanie inaczej, czasami trzeba poświęcić nawet pół dnia, aby je doprowadzić do porządku. Dlatego w tej kwestii małe pokoje górują, a czas i energię zaoszczędzoną na sprzątaniu możemy przeznaczyć na znacznie ciekawsze zajęcia.