Pracując zdalnie pracownik systematycznie wykonuje powierzone mu przez pracodawcę zadania poza zakładem pracy. Może pracować w domu, kawiarni czy w parku – tak naprawdę wszędzie tam, gdzie ma dostęp do Internetu i mobilnego urządzenia. Praca zdalna staje się w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Taki sposób pracy staje się więc równoważny z tradycyjnym, czyli stacjonarnym wykonywaniu swoich obowiązków. Jej blaski zauważają zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Jednak nie każdy da radę efektywnie pracować właśnie w takiej formie. Przeanalizuj wady oraz korzyści płynące z pracy zdalnej dla pracownika. Sprawdź czy taki sposób wykonywania obowiązków pracowniczych jest również dla Ciebie!

Praca zdalna – wady i zalety

Zalety pracy zdalnej

Praca zdalna, w dobie dostępu do współczesnych technologii, nie budzi już zdziwienia. Jej widoczna popularność prowadzi do tego, że coraz więcej osób pracuje właśnie w ten sposób. Oto zalety takiego rozwiązania:

  • Praca zdalna pozbawiona jest ograniczeń. Dzięki dostępowi do Internetu można współpracować z ludźmi znajdującymi się nawet po drugiej stronie globu. To zdecydowanie większe możliwości i szanse na rozwój zawodowy.
  • Coraz więcej zadań może być wykonywanych właśnie w ten sposób. Na wykonywanie swojej pracy z domu decydują się osoby zatrudnione na stanowiskach takich jak: grafik, copywriter, dziennikarz, pracownik działu marketingu, czy też osoba zajmująca się prowadzeniem sklepu internetowego.
  • Pracując zdalnie w dużej mierze jesteś sam dla siebie szefem, bowiem to Ty organizujesz tryb swojej pracy i tempo wykonywanych zadań. Najważniejsze, abyś w określonym okresie czasu uporał się z realizacją powierzonych zleceń.
  • To zdecydowana oszczędność czasu. Nie musisz tracić dużej części każdego dnia na dojazd do siedziby firmy i stanie w korkach. Dzięki temu możesz szybciej zacząć pracę, albo przeznaczyć zaoszczędzony czas na odpoczynek czy inne zajęcia.
  • Pracując zdalnie nie obowiązuje Cię dress code – możesz pracować w rozciągniętym dresie, pidżamie i bez makijażu. To pełen komfort i wygoda.
  • Praca zdalna zwykle ma tryb zadaniowy. Dzięki temu, jeśli wyrobisz się ze wszystkim w czasie krótszym niż etatowe osiem godzin możesz oddać się już zupełnie innym zajęciom.
  • To Ty decydujesz w jakich konkretnie godzinach pracujesz. Najważniejszy jest wynik jaki osiągniesz. To, czy swoje zadania zrealizujesz pracując w weekendy, wieczorami, nocą czy w standardowych godzinach 8:00-16:00 zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Wady pracy zdalnej

Jednak praca zdalna ma również swoje cienie. Jej główne słabe strony są następujące:

  • Taki rodzaj pracy może prowadzić do swego rodzaju wyobcowania, które spowodowane jest brakiem kontaktu z innymi pracownikami.
  • Praca w formie zdalnej może doprowadzić do pracoholizmu i zatarcia się granic pomiędzy pracą a resztą życia. Dlatego też tak ważna jest odpowiednia organizacja pracy. Czasem można mieć wrażenie, że taka praca jest pracą przez całą dobę.
  • Praca poza siedzibą firmy wymaga dużej samokontroli i determinacji w działaniu. Dlatego też nie jest to praca dla wszystkich. Sprawdzą się w niej jedynie osoby, które mają silną wolę i nie rozpraszają się zbyt łatwo.
  • Taka praca może prowadzić do znajdywania zatrudnienia jedynie w krótkiej formie, bowiem swego rodzaju dystans może doprowadzić do słabej identyfikacji pracownika z firmą, dla której pracuje.
  • Jeśli zależy nam na pracy opartej na umowę o pracę w przypadku zatrudnienia zdalnego, może być z tym problem. Dla takiej pracy charakterystyczna jest współpraca z wykorzystaniem umowy o dzieło lub umowy zlecenie.

Autor: Karolina Mondel