Wybór odpowiednio dopasowanego biustonosza to nie jest łatwe zadanie. W sklepach jest mnóstwo modeli, ale czasami pojawia się kłopot przy znalezieniu tego idealnego dla nas. Niestety jeśli zdecydujemy się na zakup nieodpowiedniego, nasze piersi mogą cierpieć. Jak więc znaleźć idealny biustonosz?

Jak prawidłowo dobrać biustonosz?

Zacznij od dokładnych pomiarów

Na początku zmierz obwód pod biustem. Jeżeli chcesz zrobić to prawidłowo, powinnaś owinąć taśmę krawiecką dokładnie pod biustem i upewnić się, że nie ściska Cię za mocno lub nie pozostaje za wiele luzu. Uzyskany wynik to pierwsza część rozmiaru Twojego biustonosza. Pamiętaj też, że ułamek zaokrąglamy do liczby w górę. W następnej kolejności luźno owijamy taśmę w najpełniejszej części biustu. Dobrym sposobem jest robienie tego na wysokości brodawki, a możemy być pewni, że uda nam się uzyskać dokładne wymiary. Następnie od uzyskanej liczby należy odjąć obwód, a uzyskana liczba będzie odpowiadać Twojej miseczce. Dzięki odpowiednim pomiarom uda nam się określić rozmiar biustonosza, ale to dopiero początek.

O czym należy pamiętać przy dokonywaniu pomiarów?

Pomiarów najlepiej dokonywać bez biustonosza, ewentualnie w modelu z cienkiej tkaniny bez żadnej wyściółki, w przeciwnym wypadku może wyjść zły wynik. Możesz założyć do tego cienki t-shirt, ale unikaj swetrów, bluz lub innych grubych ubrań. Jeżeli masz obwisłe piersi, to musisz dokonywać pomiarów ostrożnie, aby otrzymać prawidłowy rozmiar. W tym przypadku warto skorzystać z pomocy kogoś znajomego lub profesjonalisty.

Na co zwracać uwagę przy zakupie biustonosza?

Poznałaś rozmiar biustonosza, ale to nie wystarczy przy wyborze odpowiedniego egzemplarza. Warto pamiętać, że nie każdy model będzie prezentował się tak samo. Może się również okazać, iż w niektórych przypadkach potrzebujemy zupełnie innego rozmiaru. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów w czasie mierzenia.

Ramiączka

W trakcie mierzenia warto poruszać rękami, aby upewnić się, czy piersi nie wypadają z biustonosza lub czy nie podjeżdża on do góry. Jeżeli czujesz, że coś jest nie w porządku, to wyreguluj ramiączka. Jednak, gdy to też nie pomoże, to musisz zdecydować się na mniejszy rozmiar miseczki. Jeżeli ramiączka wbijają się w skórę lub piersi rozlewają, to znaczy, że potrzebny Ci większy rozmiar.

Miseczka

Jak poprawnie ułożyć piersi w miseczce? Pochyl się do przodu, załóż biustonosz, a następnie upewnij się, że nic się nie wylewa. Następnie sprawdź, czy miseczka dokładnie obejmuje pierś, a w środku nie dodatkowego miejsca. Środkowa część biustonosza powinna idealnie przylegać do ciała. Nie powinna wystawać, ani uciskać skóry.

Zapięcie

Podczas pierwszego mierzenia biustonosz powinno się zapinać na ostatnie zapięcie. Następnie przeciągnij pod nim dwoma palcami wzdłuż szerokości i upewnij się, że możesz nimi swobodnie przesuwać. Z czasem obwód się rozluźni, a wtedy można go zapinać na dalszym zapięciu. Jeżeli biustonosz będzie przesuwać się do góry, to znaczy, że potrzebujesz mniejszego obwodu.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Biustonosz powinien dobrze przylegać do ciała – nie powinien być ani za ciasny, ani za luźny. Natomiast piersi powinny się znajdować w połowie odległości pomiędzy łokciami a ramionami. Warto też pamiętać, że w przypadku wyboru innego obwodu niż wyszło w czasie mierzenia, zmienia się też miseczka. Przykładowo, jeżeli nosisz 75B, to większy będzie 80A, a mniejszy 70C. Pamiętaj też, żeby na samym początku dobrze wyregulować ramiączka, a noszenie biustonosza stanie się o wiele bardziej komfortowe.