Sezon wakacyjny w pełni, a w tym czasie wiele osób stara się uzyskać piękną opaleniznę. Warto jednak w tym czasie zapewnić skórze odpowiednią ochronę, aby zmniejszyć ryzyko poparzeń słonecznych czy czerniaka. Jednak zdarza się, że kupujemy źle dobrane kremy. Na co warto zwrócić uwagę, gdy wybieramy preparat z filtrem UV?
Na początek określ swój fototyp skóry
W pierwszej kolejności powinniśmy określić swój fototyp skóry, zanim kupimy preparat z filtrem UV. Każda skóra inaczej reaguje na promieniowanie słoneczne. Jej fototyp pozwoli nam wybrać odpowiedni faktor UV.
- fototyp I – włosy blond lub rude, bardzo jasna karnacja podatna na poparzenia słoneczne zawsze, w tym przypadku najlepiej sprawdzi się faktor SPF 50+;
- fototyp II: włosy blond, jasna karnacja podatna na poparzenia słoneczne, w tym przypadku najniższy polecany faktor: SPF 30,
- fototyp III: włosy jasny brąz, lekko oliwkowa karnacja, na której mogą pojawić się poparzenia słoneczne, w tym przypadku najlepiej wybrać faktor co najmniej: SPF 15,
- fototyp IV: włosy brąz, oliwkowa karnacja i rzadkie poparzenia słoneczne, najniższy polecany faktor: SPF 12.
Pamiętaj o ochronie przed szerokim spektrum promieniowania
Preparat z filtrem UV powinien chronić skórę przed szerokim spektrum promieniowania, czyli zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Niektóre kremy przeciwdziałają skutkom tylko tego pierwszego. Jak znaleźć produkt, który ochroni nas przed pełnym promieniowaniem UV? Najlepiej szukać kosmetyku, który oprócz wartości SPF (oznacza zakres ochrony przed promieniowaniem UVB), ma symbol UVA. Niektóre kremy mogą mieć wskaźnik PPD lub IPD, który pokazuje nam, w jakim stopniu produkt zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA.
Promieniowanie UVB
Wartość SPF określa, jak długo możemy przebywać na słońcu bez uszkodzenia skóry przez promieniowanie UVB. Przykładowo, preparat o faktorze SPF 25 wydłuży 25-krotnie czas bezpiecznego przebywania na słońcu. Warto też pamiętać, że im wyższy wskaźnik SPF, tym tym więcej promieniowania UVB powinno być pochłonięte przez preparat.
Promieniowanie UVA
Jak już wspomnieliśmy, na niektórych produktach znajdziemy też wskaźniki PPD i IPD. Oznaczają one, jak długo można przebywać na słońcu bez narażania skóry na promieniowanie UVA. Różnica pomiędzy nimi polega na sposobie ich wyznaczania. W metodzie PPD określa się efekt działania promieniowania UV na skórę po 2-24 godzinach od ekspozycji. Natomiast wskaźnik IPD wyznacza się zaledwie po upływie 60 sekund od kontaktu ze słońcem. Warto pamiętać, że nie są one standaryzowane, więc u każdego producenta mogą oznaczać inną ochronę. Dlatego im wyższy wskaźnik, tym dla nas lepiej.
Weź pod uwagę miejsce,w którym spędzasz urlop
Należy też pamiętać o miejscu, w którym spędzamy urlop, gdy kupujemy kosmetyk z filtrem UV. Im znajduje się ono bliżej równika, gdzie promieniowanie jest najmocniejsze, tym kosmetyk z wyższym faktorem powinno się spakować. Jeżeli planujemy smarować się nim nad morzem, jeziorem lub rzeką, musimy pamiętać o jeszcze jednej istotnej rzeczy – czyli wodoodporności produktu. Nie możemy zapomnieć, że w wodzie jesteśmy narażeni na większe dawki promieniowania słonecznego. Wodoodporny produkt zapewnia nam ochronę nawet podczas kąpieli. Jednak trzeba pamiętać, że wytarcie ręcznikiem powoduje starcie produktu i koniecznie musimy się ponownie posmarować.
Preparat z filtrem UV powinien też być fotostabilny
Preparat z filtrem UV powinien być fotostabilny, czyli niefototoksyczny i zdolny do ochrony przeciwsłonecznej przez określony czas. Filtry fizyczne są bardziej stabilne w kontakcie z promieniowaniem słonecznym, ale to dzięki obecności filtrów chemicznych preparat zapewnia pełną ochronę. Należy pamiętać, że nawet produkt o wysokiej fotostabilności nie chroni nas przez cały dzień. Dlatego powinniśmy, zwłaszcza w czasie opalania, nakładać krem z filtrem kilka razy w ciągu dnia.
Jakie filtry UV znajdziemy w preparatach?
W preparatach chroniących skórę przed słońcem znajdują się filtry chemiczne i fizyczne. Warto pamiętać, że mają one różne działanie. Filtry fizyczne pozostawiają białe plamy na skórze i są trudne do rozsmarowania, mogą też nasilać przebieg trądziku, a u osób starszych pogłębić zmarszczki. Natomiast filtry chemiczne mogą podrażnić skórę lub powodować alergie. Powinny ich unikać więc osoby mające wrażliwą skórę, skłonną do alergii lub nadwrażliwą na promienie słoneczne. Jeśli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, najlepiej szukać produktów zawierających obydwa rodzaje filtrów.
Filtry fizyczne
- titanium dioxide,
- zinc dioxide.
Filtry chemiczne
- Butyl Methoxydibenzoylmethane,
- Bis-ethyl-hexyloxyphenol methoxyphenyl triazine,
- Methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutyl-phenol,
- Terephthalylidene dicamphor sulfonic acid,
- Drometrizole trisiloxane,
- Helioplex – mieszanina avobenzone i oxybenzone,
- Ethylhexyl methoxycinnamate,
- Octocrylene,
- Benzophenone-3,
- Ethylhexyl salicylate,
- Homomethyl salicylate,
- Ethylhexyl triazone,
- 2-Ethoxyethyl p-methoxycinnamate,
- Ethylhexyl dimethyl PABA,
- Phenylbenzimiazole sulfonic acid,
- Benzophenone-8,
- Benzophenone-4,
- 4-Methylbenzylidene camphor,
- Disodium phenyl dibenzimidazole tetrasulfonate,
- Diethylamino hydroxybenzoyl hexyl benzoate,
- Diethylhexyl butamido triazone,
- Polysilicone-15,
- Isoamyl p-Methoxy-cinnamate.
One Response