Nieustannie odkładasz realizację swoich obowiązków na ostatnią chwilę? Znane wszystkim powiedzenie „co masz zrobić jutro, zrób dziś” zamieniasz na „co masz zrobić dzisiaj, zrób jutro”? Permanentnie masz problem z właściwą organizacją swojego czasu? Powinieneś jak najszybciej przyjrzeć się swojemu zachowaniu i zweryfikować w czym tkwi jego źródło. Być może dopadła Cię popularna ostatnimi czasy prokrastynacja. Sprawdź do jakiego zjawiska odnosi się to określenie i w jaki sposób można je zwalczyć!
Czym jest prokrastynacja?
Prokrastynacja to patologiczny nawyk, który przejawia się w odkładaniu wszystkiego na później. To sytuacja, w której mimo możliwości realizacji danego obowiązku szuka się nawet najbardziej błahej wymówki, aby tylko nie musieć w danym momencie zabrać się do pracy. Początkowo takie zachowanie wydaje się nie być groźne. Jednak, jeśli z biegiem czasu ilość obowiązków się nawarstwi, sytuacja może się nieco bardziej skomplikować. Pojawi się przytłoczenie pracą, stres, poczucie winy i niepokój wewnętrzny. I to właśnie te aspekty sprawiają, że prokrastynacja nie jest synonimem lenistwa. Człowiek leniwy odczuwa bowiem ogromną przyjemność ze swojego „nicnierobienia”. Natomiast w umyśle prokrastynatora zaczynają pojawiać się wątpliwości co do słuszności takiego właśnie działania. Powszechnie uważa się, że przyczyna prokrastynacji tkwi w samej osobie, która się jej dopuszcza. Zwłaszcza w jej wygórowanych ambicjach i perfekcjonizmie, który prowadzi do powstania lęku przed poniesieniem porażki. Prokrastynator twierdzi więc, że lepiej nic nie robić, niż zrobić coś źle.
Jak zwalczyć prokrastynację?
- Stwórz w sobie wewnętrzną motywację, która popchnie Cię do działania.
- Postaw na systematyczną pracę nad sobą.
- Rób listę rzeczy do zrobienia.
- Rozplanuj w czasie realizację swoich obowiązków.
- Wyznaczaj sobie realne terminy.
- Dziel pracę na mniejsze części.
- Nagradzaj się nawet za małe sukcesy.
- Mierz siły na zamiary i nie bierz na siebie zbyt dużo.
- Uwolnij się od tzw. pożeraczy czasu.
- Nie rozpraszaj swojej uwagi.
- Wyzbądź się uzależnienia od zgubnego perfekcjonizmu.
- Nie czekaj na odpowiedni moment, bowiem on nigdy nie nadejdzie.
- Jeśli dane zadanie sprawia Ci zbyt dużą trudność, nie bój się prosić o pomoc.
- Współpracuj z innymi.
- Szukaj inspiracji wśród innych ludzi.
Prokrastynacja urasta w dzisiejszych czasach do rangi choroby cywilizacyjnej. Taki fakt przeraża, z drugiej strony pamiętać trzeba, że rosnąca świadomość społeczna w zakresie tej przypadłości pozwala skutecznie z nią walczyć. Jednak prokrastynacja często mylona jest ze zwykłym lenistwem. Nic bardziej mylnego, bowiem o ile lenistwo zwykle jest chwilowe, o tyle działania prokrastynatora stanowią cały szereg nakładających się na siebie złych nawyków, które mogą doprowadzić do pogorszenia nastroju, a nawet depresji. Dobrze jest więc szybko zareagować, aby w porę odróżnić nieszkodliwe przyzwyczajenie od przyczyny poważnych kłopotów.
Zgadzam się! Dieta pudełkowa to świetne rozwiązanie dla zapracowanych osób. W końcu nie wszyscy mają czas na gotowanie, a ja…
Super, że pojawiły się tu również porady dotyczące suplementów! Czy ktoś z Was próbował czegoś, co naprawdę działa?
Ciekawe! Nie wiedziałam, że można tak dokładnie obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Warto spróbować, zwłaszcza jeśli chce się schudnąć. Dziękuję za…
Gorzej jak Pan Mlody nie jest capciakiem rurkofcem z korpo tylko okaze sie survivalowcem i spusci wpierdol porywaczom. Its a…
Świetny artykuł. W czasie poszukiwania w internecie pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną…