Czy myśleliście kiedyś o tym, aby spróbować swoich sił w jeździe konnej? To wyjątkowy sport, który różni się od wszystkich innych tym, że mamy do czynienia z żywym zwierzęciem. Warto skorzystać z uroków lata i zamiast spędzić cały wolny czas w domu przed komputerem, wybrać się na lekcje jazdy konnej. Tylko jak się do tego zabrać?

Jak przygotować się do pierwszej lekcji jazdy konnej

Wybór stajni

Czym się kierować przy wyborze stajni? Jedną z kluczowych kwestii jest lokalizacja – musimy mieć pewność, że nie będziemy mieć problemu z dojazdem. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z jazdą konną, nie powinniśmy zanadto przejmować się terenami – poza ujeżdżalnią powinniśmy jeździć dopiero wtedy, kiedy nauczymy się panować nad koniem.  Dobrze jest odwiedzić kilka stajni, żeby sprawdzić jaka panuje w niej atmosfera. To ona w dużej mierze zadecyduje o naszych postępach i samopoczuciu. Powinniśmy także zwrócić uwagę na jakość prowadzonych lekcji oraz na to w jaki sposób instruktorzy traktują konie.

Wygodny strój

Jeśli już wybraliśmy stajnię, w której chcemy spróbować jazdy konnej, powinniśmy przygotować odpowiedni strój. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo i ochrona głowy, jednak na pierwszą lekcję nie musimy kupować własnego kasku – są wypożyczane przez większość stajni. Spodnie powinny być długie i wygodne. Najlepsze będą legginsy lub zwykłe dresy. Ważne jest także obuwie! Powinno mieć twardą podeszwę i sięgać powyżej kostki.

Pozytywne nastawienie

Nastawienie to jeden z najważniejszych elementów, które pomagają nam czerpać radość z jakiegokolwiek sportu. W przypadku jazdy konnej, przed pierwszą lekcją możemy odczuwać stres. W końcu koń to zwierzę i nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak się zachowa. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że konie przeznaczone dla początkujących są zwykle spokojniejsze i łatwiej je opanować. Poza tym nikt nie zostawi nas samych podczas jazdy. Obok nas będzie czuwał instruktor i o ile wybierzemy odpowiednią stajnię, pierwsza lekcja będzie odbywała się na lonży – kilkumetrowej linie, na której instruktor poprowadzi konia. Obok stresu związanego z zachowaniem konia i bezpieczeństwem podczas jazdy możemy martwić się, że jazda konna najzwyczajniej w świecie nam nie wyjdzie. Będziemy głupio wyglądać i tylko się ośmieszymy. Spokojnie! Każdy kiedyś zaczynał, a instruktorzy nie jedno widzieli. Nie ma się czego obawiać!

Podstawowe zasady

Podczas pobytu w stajni, instruktorzy wszystkiego nas nauczą. Warto jednak pamiętać o podstawowych zasadach obcowania z koniem. Po pierwsze, powinniśmy zachowywać się  przy nim spokojnie i cicho. Gwałtowne ruchy czy krzyki mogą spłoszyć zwierzę. Po drugie, nigdy nie powinniśmy podchodzić do konia od tyłu. Ma on w tym miejscu ograniczone pole widzenia i może się przestraszyć, jeśli pojawimy się tam niespodziewanie. Po trzecie, podczas prowadzenia konia, zawsze powinniśmy iść po jego lewej stronie i pod żadnym pozorem nie powinniśmy uwijać sobie uwiązu wokół ręki. Jeśli koń mocno nas pociągnie może się to dla nas źle skończyć, ale dosyć już tego straszenia! Najważniejsza zasada brzmi: baw się dobrze!

Autor: Anna Aniśko