Czy zdarza Ci się po przebudzeniu zauważyć, że pomimo odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej, kondycja Twoich włosów ulega osłabieniu? I choć jeszcze wczoraj wieczorem pięknie się układały, rano ich stylizacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Prawdopodobnie Twój problem wynika z tego, że dbasz o swoje włosy jedynie w dzień. Tymczasem podczas snu, kiedy ocierasz nimi o poduszkę, stale narażasz je na uszkodzenia. Satynowa poszewka to zatem rozwiązanie, które powinno Cię zaciekawić. Gwarantuje bowiem nie tylko przyjemny sen, lecz także odpowiednią ochronę delikatnych włosów.

Materiał

Delikatne poszewki, które nie wykazują negatywnego działania na włosy, wykonuje się z jedwabiu lub satyny. Pierwsza tkanina jest bez wątpienia bardziej szlachetna, aczkolwiek ze względu na cenę okazuje się znacznie mniej popularna. Większość osób decyduje się zatem na satynę, tym bardziej że wcale nie ustępuje ona jakością czy właściwościami.

Jedwab to naturalny materiał wytwarzany z włókien białkowych, jakie pozyskuje się z kokonów jedwabników. Określa się go jako jedną z najbardziej eleganckich tkanin, ponieważ charakteryzuje się zmysłową zwiewnością. Jest niezwykle cienki i miękki, a przy tym jednak bardzo wytrzymały. Ponadto efektownie połyskuje.

Satyna to rodzaj atłasu. W zależności od użytych surowców wyróżnia się kilka jej odmian, np. bawełnianą czy kreszowaną. Każdą z nich cechuje jednak swoisty splot atłasowy. To on wpływa na bilateralną teksturę satyny. Z jednej strony jest ona bowiem błyszcząca, a z drugiej matowa. Ponadto okazuje się tak samo miękka i elastyczna, jak jedwab. Ze względu na znacznie korzystniejszą cenę, a także dostępność satyny, właśnie jej zostanie poświęcony ten wpis. Ponadto wykonane z niej poszewki okazują się nie odbiegać od jakości jej droższej alternatywy.

Poszewka satynowa – właściwości

Dlaczego poszewka satynowa okazuje się bardziej odpowiednia niż tradycyjna bawełniana? Przede wszystkim dzięki swojej miękkiej i gładkiej fakturze chroni włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zapobiega ich plątaniu oraz wycieraniu, ponieważ ślizgają się one po jej powierzchni. Dodatkowo wspomniane właściwości satyny wspomagają domknięcie łusek włosa. Dzięki temu stają się bardziej lśniące i przyjemne w dotyku.

Satynowa poszewka pomaga również utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia włosów. W przeciwieństwie do swojej bawełnianej odpowiedniczki nie pozbawia ich naturalnej wilgoci. Problemy ze poranną stylizacją dotyczą szczególnie włosów niskoporowatych. Dzięki satynowej tkaninie loki na dłużej utrzymają skręt, a ponadto okażą się bardziej podatne na układanie.

Inną cechą, jaka wyróżnia satynową poszewkę, okazują się jej właściwości chłodzące. Podczas upalnych nocy materiał zapewnia więc przyjemne doznania i ulgę. Ponadto jest przewiewny, a co za tym idzie – przeciwdziała nadmiernemu poceniu. Wybór tej tkaniny gwarantuje więc odpowiednie warunki dla nadmiernie przetłuszczających się włosów, a także zdrowy i wydajny sen. Dla wielu uczucie schładzania skóry, może jednak stanowić wadę satyny, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Jak dbać o satynową poszewkę?

Aby na dłużej zachować właściwości, jakie posiada satynowa poszewka, należy prać ją ręcznie, używając delikatnych środków czyszczących. Podczas tej czynności unikaj tarcia materiału, ponieważ możesz w ten sposób pozbawić go gładkiej faktury. Wystarczy, że delikatnie go ugnieciesz. Następnie nie wykręcaj go, lecz delikatnie odciśnij w celu pozbycia się nadmiaru wody.

Ponadto nie wystawiaj satyny na działanie silnych promieni słonecznych, gdyż może to powodować uszkodzenie naturalnych włókien. Traktuj ją podobnie, jak wełnę czy kaszmir. Jeśli zauważysz, że tkanina elektryzuje się, użyj płynu antystatycznego – powinien temu zaradzić.

Satynowa poszewka przyjazna dla skóry

Satynowa poszewka wykazuje się taką samą delikatnością nie tylko w stosunku do włosów, lecz także cery. W końcu także skóra zostaje narażona na liczne obtarcia i odgniecenia, kiedy śpimy. Miękka tkanina to zatem doskonały wybór dla osób z cerą wrażliwą i suchą, a co się z tym wiąże – skłonną do podrażnień. Ponadto, ponieważ na tkaninie nie zbiera się kurz, jest odpowiednia również dla alergików.

Zrób to samodzielnie!

Na rynku dostępnych jest wiele propozycji poduszek delikatnych dla włosów. Jeśli pomimo tego, że decydujesz się na opcję satynową a nie jedwabną, wciąż nie zadowala Cię cena produktu – wykonaj go samodzielnie. Materiał zakupiony na metry okazuje się znacznie tańszą alternatywą, a poszewkę możesz uszyć samodzielnie lub skorzystać z usług krawieckich.

Jeśli więc zależy Ci na świadomej pielęgnacji, wypróbuj niezawodny sposób ich ochrony podczas snu. Właściwości, jakie posiada satynowa poszewka, naprawdę okażą się efektywnie wpierać Twoje starania o zdrowe i piękne włosy. Ponadto pamiętaj, że najbardziej odpowiednia fryzura nocna, która zapewnia zabezpieczenie przez ich uszkodzeniami, to luźny kok lub warkocz.