Euro 2020 trwa! To nie tylko czas na siedzenie przed telewizorem i wspieranie swoich piłkarzy. Wielu kibiców wybiera się na mecze ukochanych drużyn. To świetna okazja do zwiedzenia sporej części Europy. Euro 2020 odbywa się w 11 miastach, każde z nich ma ogrom atrakcji, które przy okazji warto zobaczyć. Opisaliśmy kilka ważnych miejsc, których nie można pominąć, jeśli już znajdziecie się w jednym z miast opisanych poniżej.

Dania – Kopenhaga

Ogrody Tivoli

Ogrody Tivoli to jeden z największych parków rozrywki na świecie. Jest tam wiele kolejek górskich, karuzel, tematycznych ogrodów, stoisk z pamiątkami i restauracji. W miejscu można spędzić cały dzień i nie zdążyć zwiedzić wszystkiego.

Park rozrywki jest otwarty cały rok, nawet w święta. Bilet do tego wspaniałego miejsca, zapewniający dostęp do wszystkich atrakcji, kosztuje jedynie 250 zł.

Wieża Rundetaarn

Dla ciekawskich świata powstała niewielka wieża. Posiada ona niecałe 30 metrów, ale w środku znajduje się najstarsze obserwatorium astronomiczne w Europie. Na szczyt prowadzą spiralne ścieżki, różnią się one swoją długością, warto więc mierzyć siły na zamiary – najkrótsza jest ta, znajdująca się najbliżej środka budynku.

Wstęp na wieżę to koszt 14 zł, a z punktu widokowego można podziwiać panoramę miasta.

Holandia – Amsterdam

Artis Royal Zoo

Ogród zoologiczny to jeden z najciekawszych punktów w Amsterdamie. Duży obszar, na którym znajdziecie wiele różnych gatunków zwierząt. To świetna okazja na spędzenie całego dnia z rodziną. Na terenie zoo jest planetarium, motylarnia, akwarium, japoński ogród, kawiarnie, restauracje i place zabaw dla dzieci.

Zoo otwarte jest w godzinach 9 – 18, a bilet wejściowy kosztuje około 110 złotych.

Vondelpark

To największy park w Amsterdamie, znajduje się w samym centrum miasta. Jest idealny miejscem na odpoczynek, ale i świetnym punktem spotkań. Niektórzy twierdzą, że piknik w tym parku, to najromantyczniejsza randka w życiu.

Jeśli jednak nie macie ochoty na piknik, to znajdziecie tam wiele oczek wodnych, restauracji i ścieżek rowerowych. To świetne miejsce zarówno na randkę, samodzielny spacer, jak i rodzinny wypad.

Rumunia – Bukareszt

Muzeum Wsi

Ten skansen jest najstarszym i największym muzeum na wolnym powietrzu, znajdującym się w Rumunii. Można tam zwiedzić prawie 300 obiektów. Na terenie skansenu są liczne domy, budynki, zakłady i cerkwie. Można również spędzić czas na cmentarzu bądź w przystani rybackiej. To idealne miejsce na spędzenie czasu z rodziną. Można zniknąć na cały dzień, odrywając się od hałasu miasta.

Bilet do muzeum wsi to koszt jedynie około 20 zł. Cena zależna jest od sezonu oraz wieku odwiedzającego.

Pałac Parlamentu

Jeśli interesujecie się polityką bądź jesteście fanami neoklasycystycznej architektury, to świetnym wyborem będzie zwiedzanie Parlamentu. To wycieczka na niecałe dwie godziny. Aby lepiej zapoznać się z kulturą rumuńską, można wykupić żywego przewodnika – oni porozumiewają się jedynie w języki angielskim i rumuńskim.

Cena biletu to około 80 zł.

Hiszpania – Sewilla

Katedra Najświętszej Marii Panny

To jedna z największych świątyń na świecie. Jej gotycki styl przyciąga spojrzenie. To nie miejsce jedynie dla osób wierzących, każdy może zachwycić się ogromną przestrzenią, sklepieniami, grobowcami i skarbcami. W katedrze znajduje się również miecz świętego Ferdynanda, który jest jedynym z ciekawszych punktów wycieczki.

Dzielnica Santa Cruz

Jeśli macie ochotę na klimatyczny spacer, to udajcie się do żydowskiej dzielnicy Santa Cruz. To świetne miejsce na romantyczną randkę, której nigdy się nie zapomni. Dzielnica jest pełna barwnych kamienic czy sklepików i kawiarni.

Węgry – Budapeszt

Baszta Rybacka

Na Basztę Rybacką natkniecie się w dzielnicy Várkerület. Możecie podziwiać jej neoromański styl bądź zachwycać się widokami – z baszty widać Dunaj, Wyspę Małgorzaty i Górę Gellerta.

Bazylika świętego Stefana

To największy kościół w stolicy Węgier. Przyciąga uwagę swoją wielkością i ogromną kopułą z mozaikę. Antresola kopuły jest otwarta dla turystów, można z niej podziwiać otoczenie. Najważniejszym punktem w bazylice jest relikwia – prawica świętego Stefana.

Szkocja – Glasgow

Ogród botaniczny

To świetne miejsce, w którym można odpocząć od hałasu miasta. W ogrodzie można podziwiać egzotyczne rośliny, szklarnie, a również różne rodzaje zwierząt.

Warto zaznaczyć, że wstęp do ogrodu botanicznego jest bezpłatny.

Muzeum Transportu

Jeśli pasjonujecie się motoryzacją, to miejsce dla was. W muzeum znajdziecie wiele zabytkowych aut, poznacie ich historię i budowę. Oprócz samochodów możecie zobaczyć też lokomotywę, czy statek. To idealne miejsce dla każdego, kto chcę chwilę odpocząć i podziwiać piękne zabytki.

Wstęp do muzeum jest całkowicie bezpłatny.

Niemcy – Monachium

Ogród Angielski

Ten ogród botaniczny to naturalny park, położony zaraz obok rzeki Izery. Świetne miejsce na spacery, pikniki i koncerty. W parku znajduje się japońska herbaciarnia, otoczona ogrodem. W tym miejscu natkniecie się również na ogródek piwny, w którym możecie wypróbować różne rodzaje tego trunku.

Hofbräuhaus am Platzl

Historyczny browar i piwiarnia, w której możecie spędzić kilka dobrych godzin wraz ze swoimi znajomymi. Możecie tam wypróbować liczne trunki, a również posmakować specjałów kuchni bawarskiej.

Azerbejdżan – Baku

Góra Yanar Dag

Na górę Yanar Dag dobrze wybrać się nocą. To idealna pora do obserwowania ognistej szczeliny, na której tle można robić sobie imponujące zdjęcia.

Ogniste Wieże

To trzy wieżowce (mieszkalny, hotelowy i biurowy). Swoim kształtem i kolorem nawiązują do kultu ognia. Budynków nie da się zwiedzać, ale będą świetnym tłem do robienia zdjęć. W nocy podświetlane są na czerwony kolor, który wygląda imponująco na tle miasta.

Rosja – Sankt Petersburg

Cerkiew na Krwi

Cerkiew nosi swoją nazwę od zamachu terrorystycznego, który miał miejsce w 1881 roku. Budynek pokryty jest licznymi mozaikami, na których widnieją święci oraz sceny ze starego testamentu. Mozaiki wewnątrz cerkwi składają się z różnych minerałów i przedstawiają motywy oparte na działach rosyjskich malarzy.

Sobór świętego Izaaka

Kolejną świątynią, którą warto zwiedzić, jest Sobór świętego Izaaka. Słynie ona ze swoich ogromnych rozmiarów oraz złotych kopuł.

Włochy – Rzym

Koloseum

Każdy pewnie chociaż raz w życiu słyszał o Koloseum. W amfiteatrze odbywały się między innymi walki gladiatorów. To miejsce, w którym można zachwycać się opowieściami przewodników, niesamowitymi kolumnami i pięknymi widokami.

Forum Romanum

Forum Romanum przeżyło wiele, przez co znajdują się na nim głównie ruiny i zniszczone budynki. Nie przeszkadza to jednak w zachwycaniu się widokami. Może nie tylko podziwiać budowle, ale również oglądać siedem wzgórz otaczających Rzym.

Anglia – Londyn

Sky Garden

Sky Garden znajduje się na 36 piętrze wieżowca. Można z niego podziwiać całe miasto. To darmowa atrakcja, w której możecie spędzić spokojnie czas, zachwycając się widokami oraz dobrym jedzeniem.

London Eye

To wizytówka miasta, która pojawia się w większości filmów i seriali. Ogromny diabelski mył, który jest świetnym miejscem na randkę, podczas której można spokojnie porozmawiać, jednocześnie podziwiając widoki.