Nie podlega wątpliwości, że inteligentne technologie coraz częściej wkradają się do naszego życia. Dziś praktycznie nikt nie wyobraża sobie dnia bez dostępu do swojego smartfona, laptopa czy smartwatcha. Urządzenia te zastępują nam często biblioteki, kina, a nawet latarki, mapy i budziki. Nowe technologie pojawiły się również w naszych domach. Coraz rzadziej dziwią nas automatyczne rolety i inteligentne zamki do drzwi. Wyobraźmy sobie, że wracając po długim i ciężkim dniu wystarczy, że włączymy nasz smartfon i powiemy kilka zdań a nasz dom sam przygotuje się na nasze przybycie. Ustawi scenariusz oświetleniowy, wybierze seans filmowy, włączy odpowiednią temperaturę, naszą ulubioną muzykę, a do tego zabezpieczy się przed ewentualnymi włamaniami! Brzmi magicznie, prawda? Dziś to wszystko jest już możliwe! 

Inteligentny dom – nowości, które warto znać 

Pandemia sprawiła, że całymi dniami siedząc w naszych domach zaczęliśmy się zastanawiać w jaki sposób można je uczynić bardziej komfortowymi. Wielu z nas chce, by mieszkania w których przebywamy były bezpieczniejsze i zdrowsze dla nas samych i naszych bliskich, a przy tym pochłaniały znacznie mniej funduszy. Tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie Technologia Smart Home. Przewiduje się, że 2021 rok będzie przełomowy jeśli chodzi o inteligentne rozwiązania technologiczne. Nowoczesne domy nie będą już potrzebować konkretnych poleceń wysyłanych za pośrednictwem pilota. Będą uczyć się naszych nawyków i przewidywać! Poniżej przedstawiamy wiodące trendy 2021 roku, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem potencjalnych kupców. 

Patrolujące drony

Tego jeszcze nie było! Należąca do Amazona firma „Ring” postanowiła wyprodukować drona, który będzie miał za zadanie patrolować nasz dom, a także  teren wokół niego, gdy nas w nim nie będzie. To urządzenie zdecydowanie przenosi nas na nowy poziom bezpieczeństwa. Koniec z tradycyjnymi, nudnymi kamerami CCTV. Dron lata wybranymi przez nas ścieżkami w domu, ale też może być podłączony do kilku czujników rozmieszczonych wokół posiadłości. W razie wykrycia niepożądanego ruchu urządzenie automatycznie polecą sprawdzić teren i w razie wykrycia niepożądanego ruchu i prześlą informację do naszego smartfona wraz z obrazem z kamery. Dron ma także wbudowane czujniki przeszkód dzięki czemu nie będzie na nie wpadać w czasie lotu. Co wiecej, podobno urządzenie jest niesamowcie proste w obsłudze. Po wykonaniu swojego zadania wraca prosto do pierwotnej stacji, gdzie rozpoczyna się jego automatycznie ładowanie. 

Inteligentne słuchawki prysznicowe

Technologia Smart jest już w salonach, kuchniach czy sypialniach. Dlaczego nie miałaby więc być również w łazience? Najnowszym wynalazkiem, który może zmienić nasze codzienne rytuały kąpielowe w prawdziwą strefę spa są inteligentne słuchawki prysznicowe. Tak, dobrze przeczytaliście. Te innowacyjne urządzenia mają wbudowane urządzenia bluetooth i są wodoodporne. Co więcej nie musimy się bać, że się pobrudzą, bo nie absorbują kurzu i wyjątkowo łatwo utrzymać je w czystości! Poczuj się jak w pięciogwiazdkowym hotelu i zrelaksuj, słuchając swojej ulubionej muzyki. 

Inteligentna siłownia – czy to możliwe? 

Inteligentna siłownia we własnym domu? Dlaczego nie. Dziś na rynku dostępnych jest wiele zaskakujących gadżetów. Jednym z nich jest właśnie naszpikowany sensorami kombinezon sportowy e-skin, który wprowadziła firma Xenoma. Śledzi on poszczególne poszczególne ruchy naszego ciała, a dzięki wbudowanym elektrodom mobilizuje mięśnie do wysiłku. Dodajmy do tego zaprezentowaną na tegorocznych targach CES 2021 technologię Smart Trainer od firmy Samsung i inteligentną domową siłownię mamy w zasięgu ręki. Telewizory z wspomnianym ulepszeniem mają zostać wprowadzone na rynek już w tym roku! Nowa funkcja ma podobno śledzić ruchy naszego ciała podczas ćwiczeń, analizować  je i korygować nas jeśli robimy je niepoprawnie.

Nowoczesne dzwonki do drzwi

Od dziś, gdy słyszysz dzwonek nie musisz już podchodzić do drzwi i sprawdzać przez wizjer kto za nimi stoi. Inteligentny dzwonek do drzwi zrobi to za Ciebie! Dzięki wbudowanej kamerze i czujnikowi wykrywania ruchu urządzenie automatycznie za pośrednictwem sieci wifi przesyła informację i obraz wideo do naszego smartfona. Jeśli nie możesz podejść z danej chwili, by otworzyć drzwi i na przykład odebrać przesyłkę lub zamówione jedzenie, po prostu przekaż tą informację rozmówcy po drugiej stronie drzwi używając telefonu. Inteligentne dzwonki do drzwi posiadają również wbudowany noktowizor. Nie musisz się więc bać o to, że nie zobaczysz wieczorem, kto stoi po drugiej stronie 

Inteligentne drzwiczki dla psa

Niektórym znane, dla innych całkowita nowość! Jeżeli męczą Was już ciągłe wycieczki przez cały dom by wpuścić i wypuścić swojego zwierzaka, to jest to rozwiązanie dla Was! Obecnie na instalacje smart drzwiczek decyduje się wielu właścicieli psów i kotów ze względu na ich funkcjonalność i łatwość w obsłudze. Dzięki temu, że działają one w połączeniu ze specjalnym chipem noszonym przez naszego pupila przejście automatycznie otworzy się, gdy ten będzie się do niego zbliżał. Inteligentne drzwiczki zapobiegają dodatkowo wpuszczaniu na teren posesji innych zwierząt, których chip nie jest zaprogramowany w systemie. Co więcej, wysyłają informację o ich ostatnich ruchach wprost do naszego smartfona, przez co wiemy, czy zwierzak przebywa aktualnie na zewnątrz czy w środku. Za pomocą specjalnej aplikacji możemy także ustalić, w których porach dnia nasz pupil nie będzie mógł korzystać z drzwiczek. Tym samym w przypadku deszczowej pogody unikniemy brudnych śladów łap na dywanie. 

Sprawdź również: Jak przygotować swoje miejsce pracy w domu?