Listopad już jutro, a wraz z nim przychodzą święta i zwyczaje, które od paru lat są obchodzone w naszym kraju, chociaż pochodzą zza Oceanu. Każdy kraj ma swoje tradycje, ale niestety coraz częściej polskie zwyczaje są odstawiane na bok, na rzecz wszystkich popularnych świąt związanych ze Stanami Zjednoczonymi. Jakie tradycje przyszły do nas z USA? Sprawdźmy!

Święta i zwyczaje, które przyszły do Polski prosto z USA!

Halloween

Pierwszym świętem, które cieszy się w Polsce ogromną popularnością jest oczywiście Halloween. Ten zwyczaj obchodzi się 31 października. Przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych i jest odpowiednikiem polskich Dziadów (obrzędu zadusznego). Halloween wciąż wywołuje wśród Polaków wiele kontrowersji, bowiem niektórzy nazywają je świętem szatana. Na czym, więc polega? 31 października wierzono, że granica między światem żywych i umarłych zaciera się, dlatego zmarli mogą powrócić na ziemię i przebywać wśród żywych. Tego dnia większość ludzi przebiera się w przeróżne stroje w celu odstraszenia złych duchów. Oprócz przebieranek wyczekiwaną zabawą głównie przez wszystkie dzieci jest zwyczaj „Cukierek albo psikus”, który polega na pukaniu do drzwi nieznajomych i zbieraniu słodyczy. Halloween jest drugim popularnym świętem, zaraz po Bożym Narodzeniu. W Polsce po raz pierwszy pojawiło się w latach 90 i z roku na rok można zauważyć, że coraz więcej Polaków je obchodzi. Głównym symbolem tego święta jest wydrążona dynia, która aktualnie pojawia się w polskich sklepach pod różną postacią. Ostatnio bardzo popularne stały się świeczniki w kształcie dyni.

Święto Dziękczynienia

Thanksgiving Day nie jest jeszcze tak znanym świętem w Polsce, jak Halloween, ale można zauważyć, że jego popularność znacznie wzrasta. Ta tradycja przypada w Stanach Zjednoczonych na czwarty czwartek listopada i jest związana z pierwszymi dożynkami mieszkańców kolonii Plymouth w 1621 roku. Istotnym faktem, wiążącym się z tym świętem jest to, że Święto Dziękczynienia, jak sama nazwa wskazuje, polega na wdzięczności i radości z tego, co mamy w życiu. Ta niezwykle piękna tradycja wkrótce może cieszyć się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków, bowiem nie każdego dnia mamy okazję podziękować wśród grona bliskich nam osób za wszystkie rzeczy niematerialne i materialne, prawda?

Black Friday

Black Friday jest zwyczajem, który Polacy bardzo szybko przyswoili, bo kto nie lubi zakupów? W tym roku ta tradycja będzie miała miejsce 29 listopada. Black Friday jest piątkiem zaraz po Święcie Dziękczynienia i uważa się go za początek sezonu zakupowego tuż przed świętami Bożego Narodzenia. W Polsce ten zwyczaj pojawił się w sklepach oczywiście ze względów komercyjnych i raczej nikt nie pomyślał wtedy o Święcie Dziękczynienia. W czarny piątek wiele sklepów oferuje bardzo duże promocje, a dodatkowo niektóre sklepy wydłużają godziny otwarcia lub są nawet czynne przez całą noc. A czy wy dacie się skusić przedświątecznym promocjom?

Cyber poniedziałek

Szału zakupowego ciąg dalszy, tym razem jednak tylko przez internet! Cyber Monday to pierwszy poniedziałek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia. W tym roku ten zwyczaj będzie miał miejsce 2 grudnia. Podczas tego dnia możemy liczyć na duże promocje w sklepach internetowych, a co najważniejsze nie musimy stać w długich kolejkach! Zakupy przez internet to w dzisiejszych czasach najwygodniejsza opcja. Na przestrzeni lat zauważono, że podczas czarnego piątku większość ludzi kupuje sprzęty elektroniczne, natomiast cyber poniedziałek to świetna okazja, by kupić na promocyjnej cenie kosmetyki, odzież i buty!

Autor: Karolina Herba