Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzamy mnóstwo czasu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby ją odpowiednio urządzić. Trendy w aranżacji wnętrz dają nam niezwykłe pole do popisu. Miłośnicy dalekiego wschodu mogą urządzić sypialnię w japońskim stylu Wabi-Sabi.

sypialnia w stylu wabi-sabi

Miejsce wypoczynku

Niewątpliwym jest, iż sypialnia stanowi przestrzeń, która powinna sprzyjać przede wszystkim dobremu samopoczuciu człowieka, redukcji stresu i wypływać na jego prawidłowy rozwój psychofizyczny. To właśnie tam sięga się po książkę, ustala co nas czeka drugiego dnia i ma chwile prywatności. Na każdego z nas działa inny czynnik urządzonego wnętrza, zarówno całego mieszkania, jak i konkretnego pomieszczenia. Wpływ na to ma styl życia danej osoby, gust, wykonywany przez nią zawód, wiek, stan cywilny, status materialny, czynnik kulturowy czy zwyczaje wyniesione z rodzinnego domu.

Zdrowy sen i spokój można zapewnić sobie właśnie dzięki odpowiedniej aranżacji sypialni. Ciekawą i nietuzinkową propozycją dla ludzi nielubiących schematów może być urządzenie jej w japońskim stylu Wabi-Sabi.

Charakterystyczne cechy stylu

Niniejszy styl powstał niedawno, bo w 2018 r. w Japonii. Skupia się przede wszystkim na odnajdywaniu piękna w niedoskonałościach i akceptacji naturalnego cyklu dojrzewania i starzenia się. Nie ma tu mowy o klasyce, ładzie i porządku z wnętrzarskich magazynów. Przedmioty cechują się pewnego rodzaju indywidualnością. Materiał jest daleki od perfekcji, z elementami użytkowania, które tworzą niepowtarzalny klimat. Filozofią jest hasło: „prawdziwa wartość domu to ludzie, a nie idealne przedmioty, które stanowią zaledwie dodatek dla szczęśliwego życia”. W przeważającej części pojawiają się takie elementy jak ręcznie zdobiona ceramika, naturalna prostota, drewno, surowy kamień, wygnieciony len, mieszanka kolorów ziemi z neutralnymi barwami oraz podniszczone ściany.

W Wabi-Sabi surowa, podniszczona ściana potrafi nadać niesamowity klimat całości. Dzieje się też tak za pomocą zniszczonego, białego drewna, z którego może być wykonana podłoga lub mebel. Odnajdzie się w tym wszystkim nawet stary, turecki dywan, niekoniecznie zakupiony w Ikei. Musi panować lekki nieład, który w bardzo ciekawy sposób może się skomponować z tradycyjnym łóżkiem czy klasyczną białą szafą i komodą, co w rezultacie stworzy spójną całość.

Ten japoński trend bardzo dobrze sprawdza się w loftach, starych kamienicach. Trochę trudniej odnajdzie się za to w małych mieszkaniach.

Minimalizm i prostota

Filozofia Wabi-Sabi tak, jak już wcześniej zostało powiedziane, opiera się na tym, aby dobra doczesne nie znajdowały się w życiu człowieka na pierwszym miejscu. Można więc śmiało stwierdzić, że dąży przede wszystkim do minimalizmu, jednakże jest to minimalizm zdecydowanie bardziej wyszukany, charakteryzujący się oryginalnością i brakiem konkretnych zasad.

https://www.instagram.com/p/CCdT3L3HAZk/

Każdy z nas powinien wiedzieć czego oczekuje od wnętrza: czy ma występować nieład tworzący ciekawą całość, czy wprost przeciwnie, klasyczny porządek w dobrym guście. Sami zdajemy sobie sprawę z tego, co lubimy i w jakich wnętrzach chcielibyśmy spędzać czas. Urządzenie sypialni w japońskim stylu Wabi-Sabi jest jednak bezsprzecznie ciekawą propozycją, zwłaszcza dla osób odważnych i szukających nietuzinkowych rozwiązań.