Żywotność szczoteczki do mycia zębów wynosi 3 miesiącznice. Czteroosobowa rodzina, która regularnie dokonuje jej wymiany, zużywa zatem 20 sztuk w ciągu roku. Szacuje się, że światowa roczna produkcja to 4,5 mld plastikowych odpadów. Kluczowy wpływ na ograniczenie ilości zaśmiecających naszą planetę tworzyw sztucznych okazują się więc mieć Twoje codzienne wybory. Dlatego zamień tradycyjną szczoteczkę do mycia zębów na jej ekologiczną alternatywę, jaką jest szczoteczka bambusowa, i pomóż środowisku.
Szczoteczka bambusowa – wykonanie
Szczoteczka bambusowa składa się w większości z surowców organicznych. Jej uchwyt został bowiem wykonany z drewna bambusa. Po zużyciu można zatem go kompostować. Jedynym elementem, który nie jest w niej całkowicie biodegradowalny, okazuje się nylonowe włosie. Nadaje się ono jednak do recyklingu, ponieważ zostało pozbawione szkodliwego związku BPA. Zazwyczaj wzbogaca się je dodatkowymi włókninami bambusowymi. Całość jest więc w 100% przetwarzana.
Dlaczego nie plastikowa?
Niestety wiele osób wykazuje się ignorancją w stosunku do problemów związanych z tragiczną sytuacją środowiska. Zalegające tony plastiku, który ulega rozkładowi w ciągu setek lat, może okazać się mało przekonujący w kwestii zmiany nawyków higieny jamy ustnej. O tym, dlaczego szczoteczka bambusowa to słuszny wybór, decyduje jednak znacznie więcej innych czynników niezwiązanych z ekologią.
Materiały, jakie są wykorzystywane podczas produkcji tradycyjnych szczoteczek do mycia zębów, to przede wszystkim syntetyczne polimery. W ich skład wchodzi toksyczny bisfenol A znany powszechniej pod skrótową nazwą BPA. Związek ten stanowi przyczynę poważnych uszkodzeń zdrowia, w tym: choroby nowotworowe zaburzenia hormonalne czy dolegliwości metaboliczne.
Innymi szkodliwymi związkami, jakie występują w polimerach obecnych w szczoteczkach, są ftalany. I one negatywnie oddziałują na układ hormonalny, a także neurologiczny. Wzmagają powstanie między innymi dysfunkcji neurorozwojowych, prowadząc tym samym do zaburzeń spektrum autyzmu, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej czy problemów behawioralnych.
Niepokojąca jest również dostępność tradycyjnych szczoteczek w wielobarwnych wersjach. Nikogo nie powinno zaskakiwać, że do uzyskiwania takiego efektu wykorzystuje się syntetyczne, a co za tym idzie – szkodliwe barwniki. Ich drobne cząstki dostają się do organizmu przez kontakt z jamą ustną i błoną śluzową podczas mycia zębów. Wiąże się to z szeregiem problemów zdrowotnych, jak występowanie reakcji alergicznych bądź zaburzenia układu nerwowego, które skutkują np. bólami i zawrotami głowy.
Szczoteczka bambusowa – właściwości
Zebrane powyżej informacje wyszczególniają wady szczoteczek plastikowych. Aby przemówić na korzyść ich ekologicznej alternatywny, jaką jest szczoteczka bambusowa, należy w tym miejscu przybliżyć jej dobroczynne właściwości. Poza podstawową funkcją – usuwaniem pozostałości po jedzeniu, gromadzących się w jamie ustnej oraz pielęgnacją zębów, wykazuje ona także inne działania.
Włókna bambusa zawierają bowiem substancje, które tworzą barierę ochronną przed wszelkimi szkodliwymi drobnoustrojami. Wytwarzane z nich produkty zyskują zatem właściwości przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Dlatego właśnie szczoteczka bambusowa wyjątkowo wspiera działanie pasty do zębów. Warto zaznaczyć, że tak samo, jak tradycyjne szczoteczki manualne, tak samo ich ekologiczna alternatywa występuje w kilku wersjach uwzględniających twardość włosia.
Czy szczoteczka bambusowa ma wady?
Szczoteczka bambusowa okazuje się słuszną alternatywą dla swojej plastikowej konkurentki. Jej wadą okazuje się jednak cena, która zazwyczaj przewyższa tradycyjne szczoteczki manualne. Aczkolwiek nie jest to wydatek, na jaki pozwolić sobie mogą tylko wybrańcy. Koszt waha się bowiem od 12 do 20 zł.
Innym, znacznie istotniejszym czynnikiem, który negatywnie wpływa na opinię na jej temat, okazuje się jej transport. Bo choć szczoteczka bambusowa to ekologiczna alternatywa pod względem zużytych materiałów, niestety jest sprowadzana do Polski z odległych rejonów, gdzie naturalnie występuje bambus. Jej produkcja i dystrybucja przyczynia się zatem do zwiększenia emisji dwutlenku węgla.
Szczoteczka bambusowa to naprawdę dobry krok w stronę ochrony środowiska, a także własnego zdrowia. I choć nie jest produktem w 100% ekologicznym, na pewno choć częściowo wspomaga misję ratunkową naszej planety. Nie zdradziliśmy jeszcze, że nieco zmienia ona rutynę mycia zębów. Jej charakterystyczny smak może Cię zaskoczyć. Wymień więc szczoteczkę na bambusową i zmień świat!
Sprawdź również: Które produkty wpływają pozytywnie na zęby? A które im szkodzą?
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]