Każdy z nas chciałby otaczać się wianuszkiem przyjaciół, na których mogłoby się liczyć. Jednak życie różnie się toczy, a los nie zawsze stawia na naszej drodze ludzi, na których warto polegać. Mimo wszystko sensem naszego życia powinno być stworzenie wokół siebie sieci kontaktów. Posiadanie wielu przyjaciół i znajomych poprawia bowiem nasze samopoczucie oraz pozytywnie wpływa na jakość życia. Dobrze jest więc posiąść sztukę nawiązywania kontaktów i wyćwiczyć w sobie cechy, dzięki którym można zdobyć sympatię innych osób. Sprawdź, jak tego dokonać!

Sztuka nawiązywania kontaktów – czyli jak poznawać nowych ludzi?

Uśmiechaj się!

Ludzie cechujący się radosnym usposobieniem oraz pozytywnym podejściem do życia są o wiele lepiej odbierani przez innych. Takie osoby są postrzegane za bardziej towarzyskie, otwarte i skore do nawiązywania nowych znajomości. Warto więc podchodzić z sympatią do innych osób. Ludzie sami do nas przylgną, bowiem każdy ceni sobie przebywanie pośród optymistów – zobaczysz więc, że szczery uśmiech naprawdę może zdziałać prawdziwe cuda.

Bądź sobą!

Relacje międzyludzkie, aby były trwałe muszą być oparte na solidnym fundamencie. Jednym z nich jest prawda! Niezbędne jest więc pokazywanie się innym, takimi jakimi jesteśmy w rzeczywistości. Kopiowanie postaw innych, udawanie kogoś kim się nie jest, ukrywanie się za maskami oraz opieranie się na pozorach i złudzeniach to droga donikąd.

Wyjdź z domu!

Jeżeli siedzisz samotnie w domu, to na pewno nie poznasz nowych ludzi. Chyba, że wystarczają Ci znajomości funkcjonujące w wirtualnej przestrzeni. Lepiej jest jednak docenić wartość rzeczywistych kontaktów i otworzyć się na ludzi. Trzeba po prostu wyjść im na spotkanie. Pierwszym krokiem w tym celu jest opuszczenie czterech ścian swojego pokoju.

Pokonaj nieśmiałość!

Bardzo często hamulcem do nawiązywania kontaktów jest tkwiąca w nas nieśmiałość. Nic w tym dziwnego – w końcu każdy z nas jest inny, ma odmienny charakter i usposobienie. Jednak lękliwość przed nieznanymi ludźmi to niezbyt pozytywna cecha, z którą za wszelką cenę należy walczyć. Najprostszym sposobem na jej pokonanie jest po prostu wyjście do ludzi. Wykonanie takiego kroku może być dla wielu ogromnym wyzwaniem, jednak może okazać się również przełomowym momentem w procesie budowania relacji z innymi ludźmi.

Pokaż ludziom, że są dla Ciebie ważni!

Duże znaczenie dla naszych znajomości z innymi ma sposób, w jaki się z nimi komunikujemy. Rozmowa może być bowiem kluczem do nawiązywania kontaktów. Można wtedy poznać rozmówcę, przekonać się jakie są jego zainteresowania i upodobania. W czasie wymiany poglądów trzeba więc całkowicie skupić się na naszym rozmówcy. Wyrazem tego może być nasza mowa ciała, kontakt wzrokowy, jak również umiejętność zrozumienia drugiej strony oraz wczucia się w jej sytuację.

Budowanie poprawnych relacji z innymi ludźmi to niebywale ważny aspekt naszego życia. W końcu człowiek jest istotą społeczną, aby móc się w pełni realizować musi, więc przebywać wśród innych ludzi, obcować z nimi i uczyć się od nich. Dzięki temu możliwy jest rozwój jednostek, jak i całych społeczeństw. Zastanów się, jak wyglądają relacje, które Ty sam tworzysz z innymi ludźmi i próbuj je ciągle udoskonalić. Sam zobaczysz, że wtedy wokół Ciebie pojawi się więcej osób, z którymi połączą Cię trwałe relacje. Pamiętaj również, że przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi.