Thriller to chyba najbardziej emocjonujący gatunek spośród wszystkich tekstów kultury. Charakteryzuje się tym, że wywołuje u widza dreszcz emocji oraz wykorzystuje napięcie, niepewność i tajemniczość jako główne elementy filmu. Przedstawiamy dobre, lecz mniej popularne produkcje, które koniecznie musisz obejrzeć!

Thrillery

Secuestro (2016)

 Wielu krytyków filmowych przyznaje, że Hiszpania stoi za najlepszymi thrillerami, a nie wszystkie są tak bardzo popularne jak Oczy Julii (2010), Trup (2012) czy Contratiempo (2016). Secuestro należy do grupy filmów niedocenionych. Mimo że swoją intrygującą fabułą dorównuje wyżej wymienionym przeze mnie produkcjom, wciąż mało osób go obejrzało. Film opisuje historię prawniczki, której syn zostaje pewnego dnia porwany. Chłopiec wskazuje porywacza, jednak ze względu na brak dowodów, policja wypuszcza mężczyznę na wolność. Zbulwersowana kobieta postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i sama postanawia wymierzyć sprawiedliwość. Film jest pełen nieprzewidywalnych zwrotów akcji, ogląda się go w ogromnym napięciu i naprawdę nie da się nudzić podczas seansu. Widzowie krok po kroku rozwiązują hiszpańską zagadkę, którą stworzyli twórcy i sami muszą zdecydować komu zaufać. Poniżej znajduje się zwiastun filmu, jednak ze względu na małą popularność jest on dostępny tylko w języku hiszpańskim. Natomiast Secuestro można obejrzeć bez problemu na Netflixie.

Fatamorgana (2018)

Jest to kolejna hiszpańska zagadka, tym razem jednak thriller połączony został z gatunkiem science fiction. Fatamorgana nie jest popularnym filmem. Mimo że powstał w 2018 roku, dopiero od marca 2019 roku możemy go obejrzeć na platformie Netflix. Fabuła tego dzieła jest bardzo intrygująca. Na początku może się wydawać, że film niczym się nie wyróżnia i jedynie powiela już wcześniej utarte schematy. Pierwsze 30 minut jest bardzo przewidywalne, co może przyczynić się do przerwania seansu, ale warto obejrzeć do końca. Fatamorgana to opowieść o kobiecie, która pewnej nocy ratuje chłopca z przeszłości i tym samym zmienia całe swoje dotychczasowe życie. Film świetnie przedstawia motyw podróży w czasie i przy okazji ma wszystkie cechy dobrego thrillera. Ostrzegam, wciąga! Tutaj również jak w przypadku Secuestro jest dostępny zwiastun w języku hiszpańskim, jednakże warto go obejrzeć, chociażby dla niezwykłego klimatu.

Dar (2015)

Ten film na początku wydaje się lekki i nieskomplikowany. Nic bardziej mylnego! Dar potrafi zaskoczyć widza i zdecydowanie dorównuje najlepszym produkcjom z tego gatunku. Bohaterami tej historii jest młode małżeństwo (Simon i Robyn), które przeprowadza się w rodzinne strony mężczyzny. Simon spotyka znajomego z czasów szkolnych i za namową żony obiecuje się z nim spotkać. Bohater jednak nie chce kontynuowania znajomości z tym dziwnym człowiekiem. Niestety jak można się domyślić, mężczyzna jest bardzo nachalny i stara się wejść z butami w życie szczęśliwego małżeństwa. Dar jest thrillerem psychologicznym, który w fantastyczny sposób buduje napięcie. Wprowadza oglądających w tajemnicę i trzyma w niepewności aż do samego zakończenia.

Strach (1996)

Teraz troszkę starsza i zapomniana produkcja. Strach to film z 1996 roku i może z fabuły przypomina bardziej dramat psychologiczny niż thriller, ale wciąż uważam, że jest warty uwagi. Opowiada historię spokojnej, czteroosobowej rodziny, których szczęście zakłóca poznany przez nastoletnią Nicole (córka) chłopak. Film jest bardzo wciągający, krok po kroku widzowie dowiadują się kim naprawdę jest poznany przez dziewczynę mężczyzna i co może grozić rodzinie, gdy nie oddadzą mu tego czego chce, czyli Nicole. Pomimo dość oklepanej już tematyki zbuntowanej nastolatki i trudnej miłości Strach ma w sobie coś, co potrafi przyciągnąć uwagę widza.

Autor: Karolina Herba