Podstawowa pielęgnacja twarzy powinna składać się z trzech etapów: mycie, tonizowanie i nawilżanie. Niestety okazuje się, że drugi krok często zostaje pomijany lub omylne utożsamiany z pozbywaniem się makijażu np. przy użyciu płynu micelarnego. Tonizacja i demakijaż nie są jednak czynnościami równoważnymi, dlatego nie należy ich mylić. Każda z nich stanowi osobny punkt codziennej pielęgnacji, choć tonizowanie wcale niemało ma wspólnego z oczyszczaniem skóry.
Po co tonizować skórę?
Na wstępie warto wyjaśnić, dlaczego tonizacja jest koniecznym następstwem mycia twarzy. Głównym powodem, jaki za tym stoi, okazuje się zaburzenie kwaśnego odczynu naszej skóry. Jego wartość określa się pomiędzy 3,5 a 5,5 w skali pH. Do zachwiania równowagi dochodzi w momencie, gdy używamy detergentów – kosmetyków. Tonizacja pomaga więc przywrócić prawidłowy stopień zakwaszenia skóry.
Istotną właściwością tonizacji okazuje się również pomoc w pozbyciu się zanieczyszczeń i resztek kosmetyków, jakie pozostały na twarzy po myciu lub demakijażu. Ponadto zmiękcza ona skórę, przygotowując ją tym samym na dalsze kroki pielęgnacyjne. Ułatwia tym samym wchłanianie olejów. Dodatkowo, w stopniu zależnym od składników zawartych w produkcie, nawilża oraz łagodzi podrażnienia.
Tonik czy hydrolat?
Aby odpowiedzieć na zasadnicze pytanie należy przyjrzeć się działaniu oraz właściwościom toników i hydrolatów. Przede wszystkim wskazać ich podobieństwa oraz różnice. Głównym zadaniem każdego z nich jest odpowiednia tonizacja skóry. Potrafią jednak znacznie więcej. W przypadku zastosowania oraz efektów, oba produkty wykazują podobne cechy. Tym, co je dzieli, okazuje się głównie skład.
Skład
Bazą toniku jest woda. Dodano do niej składniki pielęgnujące skórę. Najczęściej są to: gliceryna, oleje, ekstrakty roślinne czy witaminy, a nawet alkohol. W sklepowych płynach tonizujących nie zabraknie także konserwantów, odpowiadających za ich trwałość. Skład toniku cechuje również występowanie barwników i kompozycji zapachowych. Wpływają one na atrakcyjność produktu. Tonik jest więc gotową mieszanką, dlatego można go użyć bezpośrednio na twarz.
Hydrolaty roślinne określa się jako półprodukty lub surowce kosmetyczne. Mogą one zatem być stosowane zarówno samodzielne, jak i stanowić bazę innych kosmetyków. Są to w 100% naturalne płyny. Powstają wskutek hydrodestylacji roślin. Stanowią więc produkt uboczny pozyskiwania olejków eterycznych, które w niewielkich ilościach pozostają w rozpuszczonych w wodzie częściach roślin. Ich głównym składnikiem jest więc woda podestylacyjna.
Działanie
Choć obydwa produkty wykazują podobne działanie, efekty po ich zastosowaniu mogą być nieco odmienne. Przede wszystkim nie każdy hydrolat przywraca równowagę pH skóry tak samo skutecznie, jak zapewnia to tonik. Powodem okazuje się niezwykłe zróżnicowanie ich stopnia kwasowości. Natomiast większość toników odpowiada poziomowi od 5 do 6 punktów w skali pH.
Hydrolat nie poradzi sobie także z tak efektywnym nawilżeniem i wygładzeniem skóry, ponieważ jest produktem naturalnym. Wykazuje zatem znacznie delikatniejsze działanie. Nie mniej jednak lepiej i szybciej niż tonik złagodzi podrażnienia czy zniweluje zaczerwienienia. Ponadto poprzez organiczny skład hydrolat działa antyseptycznie i bakteriobójczo. Należy jednak mieć na uwadze, że można się spotkać z tonikami, które również posiadają naturalną recepturę. Co ważne, jest ich coraz więcej na rynku.
Użytkowanie
Jeśli idzie o uniwersalność – z całą pewnością punkt należy się hydrolatom. W odróżnieniu od toników, można je bowiem stosować nie tylko na umytą skórę twarzy w celu tonizacji, lecz także używać ich jako mgiełek i wcierek do włosów. Są również podstawowym składnikiem domowych maseczek. Doskonale sprawdzają się także jako odświeżająco-łagodzący spray do całego ciała.
Nieodłącznym elementem, wpływającym na ocenę użytkowania, jest także zapach. Toniki zazwyczaj stanowią dopracowaną mieszankę, zapewniającą przyjemność stosowania. W skrócie – ładnie pachną. Nie każdy traktuje to jednak jako zaletę. Za piękną woń toniku nie zawsze odpowiadają bowiem składniki naturalne, lecz dodane substancje aromatyzujące. W przypadku hydrolatów zapach nie jest syntetyczny. Nie wszystkim jednak przypada on do gustu.
Niepożądane skutki
Każdy składnik, bez względu na pochodzenie naturalne bądź syntetyczne, może wywoływać reakcję alergiczną. Używanie hyrdolatu prawdopodobnie stanowi mniejsze zagrożenie. Niemniej jednak, ponieważ jest to produkt silnie skoncentrowany, po jego zastosowaniu może wystąpić zaczerwienienie skóry i uczucie gorąca. W większości przypadków nie jest to jednak wynik uczulenia, lecz zbyt kwaśnego pH produktu. W takim przypadku należy rozcieńczyć go z wodą demineralizowaną w stosunku 1:1.
Tonik być może nie jest odpowiednim wyborem dla alergików. Niezwykle często występuje w nim alkohol, wykazujący negatywne działanie na wrażliwą skórę. Ponadto większość toników zwiera kompozycje zapachowe. Często nie są one wynikiem naturalnych właściwości roślin, jakich użyto do jego wytworzenia. Co więcej, dla przedłużenia zdatności ogólnodostępnych toników drogeryjnych zazwyczaj używa się silnie aktywnych konserwantów.
Jak dobrać tonik i hydrolat?
Decydującym czynnikiem przy wyborze toniku bądź hydrolatu jest typ skóry. Warto zwrócić uwagę na jej wymagania, a także pożądane efekty. Poniżej kilka wskazówek, jakich składników należy wypatrywać podczas zakupów. Wiele z nich okazuje się jednak skuteczna w przypadku wszystkich rodzajów cery. Warto czytać etykiety produktów, ponieważ powinna się tam znajdować informacja o ich przeznaczeniu.
Tonik:
- cera sucha i wrażliwa: aloes, pantenol, kwas hialuronowy, mocznik, alantoina, olejek arganowy;
- cera tłusta i trądzikowa: cynk, ogórek, nagietek, kwas glikolowy, babka lancetowata, zielona glinka;
- cera dojrzała i naczynkowa: pietruszka, oleje, kwasy AHA oraz owocowe.
Hydrolat
- cera sucha i wrażliwa: lipa, rumianek, bławatek, lawenda, róża, melisa, czarna porzeczka;
- cera tłusta i trądzikowa: oczar wirginijski, cedr, szałwia, rozmaryn, mięta, czystek, olejek z drzewa herbacianego;
- cera dojrzała i naczynkowa: róża, pszenica, kocanka, zielona herbata, kwiat gorzkiej pomarańczy.
Odpowiedź na postawione pytanie – tonik czy hydrolat – jest niezwykle trudna. Zarówno tonik, jak i hydrolat posiadają wady i zalety w zależności od indywidualnych wymagań. Jeśli więc po przeczytaniu tego artykułu wciąż wahasz się pomiędzy tymi dwoma produktami, warto uwzględnić podczas podejmowania decyzji typ skóry, jaki posiadasz. Kluczowe są także oczekiwane przez Ciebie rezultaty, a także sposób, w jaki chcesz używać produktu. Bez względu na wybór pamiętaj – tonizacja skóry to jeden z najważniejszych punktów codziennej pielęgnacji, o którym nie wolno zapominać.
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]