W dobie Internetu i pojawiających się nieustannie nowych trenerów personalnych, którzy prześcigają się między sobą w zdobywanych na Instagramie obserwatorach, jesteśmy jako bierni widzowie zasypywani modą na zdrowy styl życia. Nie sposób sprawdzić, kto do tego świata dostał się z powołania czy raczej ze względu na szybki zysk. Nie każdy ma jednak możliwości, a przede wszystkim chęci oraz zapał, by porzucić dotychczasowe zajęcie i stać się kolejnym guru fitnessu. Choć obecnie jest ich całkiem sporo, zainteresowanie tym zjawiskiem wciąż rośnie, ale także przekłada się na nas samych w pozytywny sposób. Łatwo zauważyć, iż w przeciągu ostatnich kilku lat coraz więcej osób decyduje się na zmianę trybu życia na aktywny. Widząc przemiany  i metamorfozy osób, które znamy tylko z sieci, staramy dążyć się do podobnego efektu. Na co dzień dostajemy zastrzyk pozytywnej energii, a sam Instagram już jakiś czas temu utworzył zakładkę „fitness”, która niesie ze sobą bardzo pozytywne skutki.

trening

Treningi stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Zaistniał jednak pewien spór. Co wybrać? Indywidualny lub z trenerem personalnym trening na siłowni czy trening domowy? Oba rodzaje wymienionych tuż powyżej aktywności posiada zarówno plusy, jak i minusy. Duży wpływ na Twój wybór powinny mieć obrany przez ciebie cel, ale również możliwości finansowe oraz czasowe. Zobacz, która opcja będzie dla ciebie znacznie bardziej korzystna.

Trening na siłowni

Pod kilkoma względami jest to lepsza opcja dla osób, które chciałyby uzyskać planowane efekty w trochę szybszym czasie. Profesjonalny sprzęt, jaki jest dany do naszej dyspozycji, z pewnością ułatwi nam drogę do celu. Problem pojawia się wtedy, gdy kompletnie nie mamy pojęcia o trenowaniu. Tutaj z pomocą przyjdzie jednak trener, których zwykle na siłowni jest kilku. Z chęcią pokaże Ci, jak poprawnie wykonywać dane ćwiczenie, byś nie nadwyrężyła mięśni oraz pomoże ułożyć zbilansowaną dietę.

Pomimo, iż siłownie nie należą do najtańszych, często wprowadzają one sezonowe promocje, przez co zamówienie karnetu od razu na pierwsze pół roku jest bardziej opłacalne niż na jeden miesiąc. Dodatkowo w wielu przypadkach rozdawane są torby treningowe albo trzy darmowe treningi pod okiem profesjonalisty!

Trening domowy

Pierwszym oraz głównym powodem, dla którego często decydujemy na ćwiczenia w domu, jest oszczędność czasu oraz pieniędzy. Trening ten nie wymaga od nas wyjścia z domu, spędzania często godziny w komunikacji miejskiej, by dojechać na siłownię. Może zostać odbyty w twoim pokoju bez wydawania większych sum pieniędzy. Wystarczy zainwestować w niedrogi, podstawowy sprzęt, który jedynie ułatwi Ci trening.

Jak sama nazwa wskazuje, trening w domu, nie umożliwi Ci wykonania każdego ćwiczenia na wybraną partię ciała. Jesteśmy ograniczeni pod względem sprzętu oraz wystarczającej przestrzeni, więc jeżeli nasz plan treningowy jest bardzo rozbudowany, tej opcji raczej radzimy unikać. Nie jesteśmy także nadzorowani, co znowu wiąże się z większym ryzykiem błędnego wykonywania ćwiczeń, co w najgorszym wypadku może skutkować kontuzją. Brak możliwości konsultacji z trenerem w trakcie wykonywania treningu jest istotnym elementem, na który często nie zwracamy uwagi.  

Tak, jak zostało to już wielokrotnie powtórzone, trening na siłowni przyniesie Ci o wiele większe rezultaty. Najważniejsze jest jednak podjęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej, która poprawi nam zarówno kondycję, jak i samopoczucie psychiczne oraz fizyczne. Niezależnie, którą formę wybierzemy, pamiętajmy że bezpieczeństwo i rozsądek to podstawa treningu!

Autor: Paulina Pawłowska