Lato nieodzownie kojarzy się ze słońcem i piękną opalenizną. Dlatego wiele w czasie urlopu dba o to, aby ich skóra uzyskała ciemniejszy odcień. Nic dziwnego w końcu to doskonała pamiątka po lecie i spojrzenie na nią pozwoli nam myślami powrócić do pięknych, beztroskich chwil. Niestety po urlopie zaczyna ona blaknąć, ale są sposoby na to, aby utrzymać piękną opaleniznę przez dłuższy czas.

Jak utrzymać piękną opaleniznę przez dłuższy czas?

Jak długo utrzymuje się opalenizna?

Naturalna opalenizna utrzymuje się najczęściej przez ok. 4-5 tygodni. Wszystko dlatego, że naskórek składa się ze ściśle przylegających do siebie komórek układających się w zachodzące na siebie warstwy i ciągle się odnawia. W jego najgłębszej warstwie powstają nowe komórki, które stopniowo przesuwają się do wyższych warstw. W wyniku tego działania nasza opalenizna staje się coraz bledsza. Taki cykl trwa średnio 28 dni, a z wiekiem ulega spowolnieniu. Dlatego u osób starszych opalenizna może się utrzymywać nieco dłużej. Podobnie dzieje się w przypadku skóry suchej oraz przy ciemnej karnacji.

Porady, które pomogą nam utrzymać piękną opaleniznę

Niestety nie ma możliwości, aby zatrzymać opaleniznę na stałe. Jednak jest kilka sposobów, które pomogą nam ją utrzymać przez dłuższy czas. Przede wszystkim powinno się opalać stopniowo i unikać poparzeń, czy gwałtownego brązowienia skóry, wtedy komórki naskórka obumierają dużo szybciej. Warto też stosować się do kilku zasad, aby dłużej utrzymać piękną opaleniznę.

Nie zapominaj o nawilżaniu

Nawilżanie skóry zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz pomoże nam przedłużyć życie komórek naskórka. Dlatego warto pić dużo wody oraz stosować balsamy po opalaniu, które zawierają substancje nawilżające i regenerujące. Takie kosmetyki często też zawierają drobinki samoopalaczy, co pomoże nam utrzymać piękną opaleniznę jeszcze dłużej niż zwykle. Warto też stosować różne produkty zawierające drobinki złota oraz olejki, które nadają wyjątkowy połysk i podkreślą złoty kolor skóry, a w dodatku dostarczają skórze składniki odżywcze.

Dbaj o skórę w trakcie kąpieli

Odpowiednia pielęgnacja skóry w trakcie kąpieli też ma wpływ na naszą opaleniznę, a wiele osób o tym zapomina. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z gorących kąpieli, które przyczyniają się do odwodnienia, co przyspiesza blaknięcie skóry. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się chłodne prysznice. Warto też wybierać odpowiednie produkty – najlepiej zastąpić żel pod prysznic na olejek do kąpieli. Jeśli stosujesz gąbkę, lepiej z niej zrezygnować, ponieważ może uszkadzać naskórek. Raz w tygodniu warto też delikatnie złuszczyć naskórek, dzięki czemu usunie się martwe komórki i wyrówna koloryt skóry. W tym celu najlepiej używać drobnoziarnistego peelingu i szczególnie intensywnie wcierać go w łokcie, pięty i kolana.

Unikaj produktów i zabiegów podrażniających naskórek

Niektóre zabiegi i produkty mogą podrażniać naskórek, a w efekcie sprawiają, że opalenizna krócej się utrzymuje. Preparaty złuszczające oraz stosowane przy trądziku często zawierają kwas salicylowy, którego lepiej unikać, gdy chcemy, aby nasza skóra była dłużej brązowa. Po opalaniu lepiej też unikać kwasów owocowych oraz enzymów, które również przyspieszają złuszczanie naskórka. Nie zapominajmy też, że depilacja skraca czas utrzymania opalenizny, więc przez pewien okres lepiej zastąpić ją goleniem.

Pamiętaj o odpowiedniej diecie

Nie jest żadną tajemnicą, że nasze posiłki wpływają na to, jak wyglądamy. Jeśli chcemy dłużej utrzymać piękną opaleniznę, warto sięgnąć po odpowiednie produkty. Przede wszystkim w naszej diecie powinien się znaleźć beta-caroten, który znajdziemy w brzoskwiniach, mango oraz marchewkach. Warto też sięgnąć po produkty zawierające astaksantynę, czyli drożdże, łosoś, pstrąg, krewetki, raki i inne skorupiaki. Nie zapominajmy też o mięsie z indyka, jajkach, serku wiejskim, soi, migdałach i awokado, które są bogate w tyrozynę. Jej zadaniem jest stymulacja organizmu do produkcji melaniny, co przedłuża trwałość organizmu.

Zastosuj pewne triki optyczne

Warto też zastosować pewne triki optyczne, które sprawią, że nasza skóra będzie wydawać się ciemniejsza. Najpopularniejszym z nich jest noszenie białych lub jasnych ubrań, które idealnie podkreślą opaleniznę. W dodatku nie zapominajmy o błyszczyku, który nada naszej cerze jeszcze więcej blasku. Warto też używać bronzera i kremów brązujących, które jeszcze bardziej podkreślą opaleniznę.