W dzisiejszych czasach najlepszym przyjacielem człowieka jest smartfon. Praktycznie nigdzie się bez niego nie ruszamy. Oczywiście posiadanie telefonu komórkowego to praktyczna rzecz, ale ma tez sporo wad, a nadużywanie go na okrągło może być zagrożeniem życia. Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od telefonu?

Każdy z nas narażony jest na uzależnienie od telefonu. Komórkę możemy traktować jako formę ucieczki przed otaczającą rzeczywistością, a przyczyny fonoholizmu bywają różne. Zalicza się do nich między innymi: brak poczucia własnej wartości, lęk przed samotnością czy trudność w nawiązywaniu kontaktów. 

Objawy fonoholizmu

Uzależnienie od telefonu, zwane również fonoholizmem, staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w dzisiejszym społeczeństwie. Coraz więcej osób spędza większość swojego czasu, nie rozstając się z telefonem komórkowym, co prowadzi do negatywnych skutków zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym. Objawy uzależnienia od telefonu mogą być subtelne na początku, ale z czasem stają się coraz bardziej zauważalne i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Najczęściej można zaobserwować:

  • silne przywiązanie do telefonu, ciągła chęć czatowanie, prowadzenia rozmów, używania internetu;
  • niepokój, lęk, depresja;
  • problemy finansowe, zawodowe, rodzinne i społeczne spowodowane korzystaniem z telefonów komórkowych;
  • używanie telefonu na poprawę złego samopoczucia;
  • wstawanie w nocy żeby sprawdzić nowinki ze świata albo czy czasem nie dostało się nowej wiadomości;
  • przesadna aktywność na portalach społecznościowych.

Jeśli zauważyłeś któryś z tych objawów koniecznie zacznij działać! 

Skutki uzależnienia od telefonu

Zrozumienie skutków uzależnienia od telefonu jest kluczowe, aby uświadomić sobie, jak wielki wpływ może ono wywierać na codzienne funkcjonowanie i ogólną jakość życia. Nadużywanie telefonu prowadzi do licznych zagrożeń, którymi między innymi są: 

  • Depresja;
  • Zubożenie języka;
  • Brak poczucia sensu życia;
  • Zanik pasji życiowych; 
  • Trudności w nawiązywaniu nowych relacji;
  • Brak snu, problemy ze snem. 

Uzależnienie od telefonu – jak temu zaradzić?

Przede wszystkim nie kupuj telefonu małemu dziecku w wieku rozwoju. Rodzice myślą, że jak dadzą dziecku telefon to będą mieć chwilę spokoju, ale niestety w ten sposób tylko mu szkodzą. Z badań naukowych wynika, że zmniejsza się ilość połączeń nerwowych między półkulami mózgu, bo nie ma on wystarczających stymulantów do ich produkcji. Może nastąpić opóźnienie w rozwoju mowy. Urządzenia mobilne nieustannie nadmiernie stymulują mózg i powodują niestabilne, wibrujące środowisko, od którego dziecko nie potrafi się oderwać. Obniża się również poziom koncentracji.
Warto zaznaczyć, że smartfony wykorzystują promieniowanie elektromagnetyczne, co w nadmiarze negatywnie wpływa na pamięć.

Powiedzmy sobie wprost – jest to nałóg, który trzeba leczyć. Wsparcie oraz akceptacja bliskich są tu kluczowe. Osoba uzależniona będzie się wypierać. A my nie nalegajmy od razu na leczenie. Małymi kroczkami budujmy zaufanie osoby uzależnionej.

Co więc możemy zrobić? 

Po pierwsze, jak wiadomo, szczególnie dzieci narażone są na fonoholizm. Dlatego zacznijmy działać od małego. Profilaktyka powinna zacząć się już w przedszkolu. Zadaniem nauczycieli jest edukowanie dzieci świadomego korzystania ze smartfonów. Jako rodzic kup dziecko pierwszy telefon w późniejszym okresie. Z małą ilością funkcji. Ale jeśli widzisz, że twoje dziecko uzależniło się już od smartfona spróbuj zastąpić tą czynność. Poświeć trochę czasu dziecku. Może godzina dziennie wieczorem na granie w gry planszowe? Czytanie wspólnie bajek, wymyślanie historii? 

No dobrze, ale co w takim razie z dorosłymi czy młodzieżą? To już zależy od nas! I naszego samozaparcia. Trzeba przejść na odwyk. Nie ma co owijać w bawełnę. Fonoholizm jest tak samo szkodliwy jak alkohol czy inne używki. Jeśli poczujemy pokusę żeby sięgnąć po telefon wyrzućmy tę myśl głęboko. Po prostu uwolnijmy mózg. To trudne, ale warte uwagi. Zacznijmy liczyć do dziesięciu. I tak na okrągło dopóki ochota na ponowne sięgnięcie po telefon nam nie minie.

Dodatkowo codziennie afirmacje pomogą nam uwolnić się od tych problemów. Powtarzajmy sobie że jesteśmy wolnym ludźmi i nie potrzebny nam telefon do szczęścia. Ułóżmy własną afirmację i przynajmniej dwa razy dziennie  wymawiajmy ją w głowie. Znajdźmy sobie również nową czynność, która będzie interesująca i wciągająca zarazem. Przebywajmy wśród ludzi. Umawiajmy się z przyjaciółmi, chodźmy do parku, jeździjmy na rowerze. Myślimy pozytywnie! Sprawmy żeby świat był lepszy bez urządzeń, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. 

Sprawdź również: Uzależnienie od komputera – poważny problem współczesnych dzieci!