Problem niepłodności, czyli długo trwających problemów z zajściem w ciążę, dotyka bardzo wielu młodych par. Obecnie na szczęście jednak istnieje wiele metod leczenia niepłodności. Wybór konkretnej jest dokonywany po wcześniejszym przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki zgłaszających się do kliniki pacjentów. Wpływ na to, jaka metoda zostanie zastosowana w danym przypadku ma także wiek pacjentów, ich ogólny stan zdrowia, rodzaje przebytych przez nich chorób oraz inne indywidualne uwarunkowania. Jedną z metod leczenia niepłodności jest leczenie hormonalne. Na czym ono polega, w jakich przypadkach może być stosowane?
Jakie mogą być przyczyny stosowania leczenia hormonalnego niepłodności?
Wskazań do zastosowania leczenie hormonalnego u pacjentów, którzy mierzą się z długotrwałymi problemami z zajściem w ciążę może być dużo. Obecnie jest to podstawowa składowa każdego leczenia.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, lekarz z Centrum Leczenia Niepłodności OVIklinika w Warszawie: „Leczenie hormonalne najczęściej jest wybierane w przypadku stwierdzenia u pacjentek zaburzeń owulacji, lub gdy wyniki badań wskażą zaburzenia wydzielania hormonów regulujących funkcję jajników i wpływających na możliwość zajścia w ciążę.. U mężczyzn z kolei leczenie hormonalne może być zastosowane w celu poprawy jakości nasienia, czyli takiego, w którym jest odpowiednia ilość plemników oraz charakteryzują się one właściwą budową oraz ruchliwością”.
Podawane przez naszego rozmówcę wskazania do leczenia hormonalnego są zróżnicowane. Najczęściej leczenie hormonalne jest stosowane u pacjentów, u których stwierdzono nie do końca prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego.
Na czym polega leczenie hormonalne niepłodności?
Hormonalne leczenie niepłodności polega na podawaniu pacjentom leków, które zawierają odpowiednie dawki hormonów płciowych. Takie leki mogą być podawane w formie tabletek lub w zastrzykach. Ich działanie ma na celu przede wszystkim regulację pracy jajników i przysadki mózgowej. Najczęściej stosowaną terapią jest stymulacja jajeczkowania. Leczenie z zastosowaniem leków hormonalnych zazwyczaj trwa kilka miesięcy. Mężczyźnie w trakcie leczenia podaje się indywidualnie dobrane dawki leków, których działanie ma za zadanie wpłynięcie na wytwarzanie większej liczby plemników. U kobiet z kolei po stwierdzeniu zaburzeń owulacji leki hormonalne są podawane tylko w konkretnych dniach cyklu. W trakcie leczenia może wystąpić potrzeba pobrania krwi w celu monitorowania poziomu hormonów płciowych. Regularnie też wykonuje się pacjentkom badanie USG jajników, po to, żeby kontrolować dojrzewanie pęcherzyków Graafa.
Czy leczenie hormonalne jest skuteczne?
W przypadku stosowania leczenia hormonalnego w celu stymulacji owulacji, skuteczność takiego działania jest oceniana nawet na 95 proc. Co jednak ważne, nie zawsze udana stymulacja owulacji musi się zakończyć zajściem w ciążę. Rozważając zdecydowanie się na rozpoczęcie leczenia hormonalnego trzeba też się liczyć z tym, że możliwym, choć dość rzadkim skutkiem przyjmowania hormonów jest ciąża mnoga. Co ważne, stosowanie leczenia hormonalnego w żadnym razie nie zwiększa ryzyka raka ani wystąpienia wad rozwojowych zarodka.
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]