Planujesz wakacje na jachcie, ale nie wiesz co ze sobą zabrać, aby czuć się na nim komfortowo? Prawie zawsze, gdy przygotowujesz się do wyjazdu zdarza Ci się zapomnieć o ważnych rzeczy i koniec końców musisz ciągle biegać i dokupywać je na miejscu? A może jesteś domatorem i będzie to Twój pierwszy raz na jachcie? Niezależnie od tego, która opcja jest Ci bliższa, poniżej stworzyliśmy krótki poradnik, który sprawi, że Twój wyjazd nad jezioro będzie udany i relaksujący.

Co spakować? 

Prawda jest taka, że chyba każdemu z nas zdarzyło się nie raz zabrać na wyjazd masę niepotrzebnych rzeczy, takich jak nadprogramowe ubrania, akcesoria, czy przybory upiększające, których ani razu nie użyliśmy. Niestety przestrzeń na jachcie jest nieco ograniczona, szczególnie gdy wyjeżdżamy w kilka osób. Jak się zorganizować, tak by zabrać wszystko co potrzebne i nie przesadzić?

Torba, nie walizka

Pobyt na jachcie to przygoda. Nie ma więc większego sensu zabierać ze sobą obszernych wielkich walizek. Torba podróżna w zupełności wystarczy. Zajmie zdecydowanie mniej przestrzeni a także jest wielce prawdopodobne, że mniej osób się o nią potknie przechodząc. Jak jednak uniknąć bałaganu w naszej torbie podróżnej? Tutaj z pomocą przychodzą nam tzw. „packing cubes”, czyli nic innego jak standardowe zestawy pokrowców. Uporządkują one nasze ubrania i akcesoria, przez co nie będziemy mieć problemu, gdy zajdzie potrzeba sięgnięcia po określoną rzecz.

Ubrania

Tutaj zdecydowanie lepiej postawić na praktyczność. Na jachcie raczej nikogo oprócz towarzyszy rejsu nie spotkamy. Jeśli jednak planujemy jakieś większe wyjścia w miasto dobrze będzie rozważyć takie tkaniny, które zbyt łatwo się nie gniotą. Warto również zabrać coś na przebranie na każdy dzień i strój kąpielowy, jeśli chcemy popływać. Z racji, że na wodzie pogoda bywa dość zmienna, szczególnie w ostatnich dniach, mądrym rozwiązaniem będzie także zainwestowanie z dobrą kurtkę przeciwdeszczową, rękawiczki (przydadzą się przy ciągnięciu lin) i szybkoschnący ręcznik. Przydadzą się także japonki (na zewnętrznym pokładzie i tak ciągle jest woda) i zwykłe buty w razie gdybyśmy chcieli iść na dłuższy spacer. Nie zapomnijmy również o czapce z daszkiem i dobrych okularach przeciwsłonecznych! 

Jedzenie

Na większości jachtów znajdziemy kuchenkę gazową i potrzebne przybory kuchenne, można więc wziąć ze sobą jakieś gotowe potrawy jeśli nie mamy zamiaru chodzić codziennie na „miasto”, aby kupić sobie gotowy posiłek. Możemy o tym pomyśleć jak o zwykłym biwakowaniu. Przydadzą się nam dodatki takie, jak herbata, kawa, cukier, sól (czasem znajdziemy je już na jachcie, lecz nie na każdym). Co więcej, jeśli zależy nam, aby na śniadanie zjeść np. parówki, dobrze będzie zabrać ze sobą duże butle z wodą zdatną do picia. Miłośnikom kawy polecamy oczywiście zabranie kawiarki. Nie ma nic lepszego jak cieszyć się tym aromatycznym napojem z rana, napawając się pięknymi widokami. Jeśli mamy w planach grillowanie nie zapomnijmy o potrzebnym sprzęcie i dodatkach. 

Co może się przydać? 

Krem z wysokim filtrem to podstawa. Tafla wody o wiele bardziej przyciąga promienie słoneczne od lądu, dlatego, aby się nie spalić na „skwarek”, zamiast na złocisto-hebanowy kolor pamiętajmy o regularnym smarowaniu. Kolejną rzeczą jest ładowarka do telefonu i power bank. Niby błahe rzeczy, lecz wielu z nas często wypadają z głowy, a mogą się przydać. Nie możemy również zapomnieć o latarce i dobrym scyzoryku (gdy go braknie, nagle okazuje się potrzebujemy go do całej masy rzeczy). Weźmy ze sobą również takie przybory jak papier toaletowy, czy mokre chusteczki. Może zdarzyć się tak, że nie zdążymy dopłynąć do portu, w którym są toalety i czeka nas wycieczka w teren z rozkładaną łopatką.