Stosowanie wcierek to w ostatnim czasie jeden z bardziej popularnych i polecanych w Internecie sposobów na pielęgnację włosów. To również doskonały przykład na to, że większość problemów związanych z ich słabą kondycją, a co za tym idzie – wyglądem czy satysfakcjonującą stylizacją, zaczyna się od skóry głowy i to właśnie na niej powinniśmy skoncentrować naszą uwagę, a więc dostosowywać pielęgnację do jej wymagań.

WcieRaj dla włosów! czyli kilka słów o wcierkach do skóry głowy

Pobudzający masaż

Rzecz jasna głównym czynnikiem, wpływającym na kondycję naszych włosów podczas stosowania tej metody, są składniki odżywcze zawarte w samej wcierce. Jednak kluczem do efektywnych rezultatów okazuje się sposób aplikowania dobroczynnego produktu, a zatem działanie na obszarze najbardziej odpowiedzialnym za jakość włosów, czyli skórze głowy. Sposób okazuje się niezwykle prosty dzięki odpowiednio rzadkiej konsystencji wcierki, ułatwiającej jej rozprowadzanie.

Metoda polega na równomiernym rozprowadzaniu produktu na skórze głowy, a następnie wcieraniu go poprzez wykonywanie delikatnego masażu. To właśnie za jego sprawą stosowanie wcierek okazuje się tak skutecznym sposobem pielęgnacji, ponieważ pobudza on krążenie krwi, wzmacniając tym samym cebulki włosów. Regularnie stosowane zapewniają:

  • mocniejsze włosy od nasady aż po końce – mniej wypadających włosów (głównie wcierki z łopianem, brzozą);
  • stymulację wzrostu włosów, a także pojawianie się nowych – baby hair (głównie wcierki z czarną rzepą, kozieradką);
  • zwiększenie objętości włosów;
  • bardziej elastyczne i lśniące włosy;
  • łagodzenie podrażnień i stanów zapalnych;
  • regulację poziomu sebum (głównie wcierki z pokrzywą);
  • nawilżenie skóry głowy (głównie wcierki z aloesem, pantenolem);
  • wspomaganie leczenia łupieżu oraz zapobieganie jego nawrotowi (głównie wcierki z melisą, zieloną herbatą);
  • przedłużenie świeżości włosów (głównie wcierki z miętą).

Rodzaje wcierek

Wcierki na bazie alkoholu

Każdy rodzaj wcierki, dzięki towarzyszącemu jej aplikacji masażowi, poprawia ukrwienie skóry głowy. Ale te, zawierające w składzie alkohol, pobudzają krążenie najbardziej. Dodatkowo rozgrzewają. Często zostają uzupełnione o zioła. Alkohol dodatkowo wydłuża działanie substancji aktywnych, dlatego wiele osób uważa ten typ wcierki za najbardziej skuteczny. Nie jest on jednak odpowiedni dla osób z delikatną i przesuszoną skórą głowy.

Wcierki bezalkoholowe

W tym typie wcierki alkohol zastąpiono innym rozpuszczalnikiem, jak woda, hydrolat itp. Dzięki temu są one odpowiednie dla osób z wrażliwą skórą głowy. Nie okazują się jednak mniej skuteczne, a ponadto często zawierają w składzie kofeinę, która pozytywnie wpływa na ukrwienie.

Wcierki na bazie oleju

Zazwyczaj są to po prostu maceraty ziołowe. Okazują się najskuteczniejsze w walce z wypadającymi włosami. Z powodzeniem można również stosować jako wcierkę ulubiony olej; przeciw nadmiernej utracie włosów najlepiej sprawdza się ten z czarnuszki.

Wcierki domowe

Powinny zainteresować osoby, które wraz ze stosowaniem codziennej pielęgnacji dbają również o środowisko, a także nie chcą przepłacać. Przygotowuje się je najczęściej na bazie naparów z ziół, takich jak np. pokrzywa, skrzyp, kozieradka itd. Można również zamienić w domową wcierkę niedopitą kawę czy sok z cebuli, która dodatkowo działa bakteriobójczo. Są to jednak wyroby bez konserwantów, co rzecz jasna wpływa na ich krótki termin ważności.

Sposoby wcierania

Istnieją dwie podstawowe metody wcierania. Wybór jednej z nich zależy od indywidualnych preferencji, ponieważ tak naprawdę każdy z tych sposobów okazuje się równie łatwy i skuteczny, jeśli przestrzega się podstawowych zasad. Przede wszystkim, tak jak w przypadku każdej naturalnej metody pielęgnacyjnej, główną rolę odgrywa czas, a co za tym idzie – systematyczność. Stosowanie wcierek to proces, a zatem na zadowalające efekty trzeba cierpliwie poczekać. Możemy jednak zdradzić, że naprawdę warto!

Ponadto wcieranie powinno odbywać się za pomocą opuszków palców bez użycia paznokci. Prawidłowo wykonany zabieg przybiera formę delikatnego masażu skóry głowy a nie energicznego pocierania. Osoby, dla których wcieranie samymi palcami okazuje się niewystarczająco efektywne bądź niewygodne, mogą wspomóc się odpowiednimi masażerami. Niemniej jednak nie są one niezbędne, a ponadto narażają na podrażnienie lub po prostu plączą włosy. Cały masaż powinien trwać co najmniej 3 minuty.

Częstotliwość i pierwsze efekty

Jak już wspominaliśmy, jest to kolejna metoda, która wymaga od nas cierpliwości, ponieważ substancje zawarte we wcierkach potrzebują czasu na działanie. Moment, w jakim zauważa się pierwsze rezultaty, choć zależy od indywidualnych cech każdego z nas, zazwyczaj przypada na około miesiąc od rozpoczęcia kuracji. Należy również pamiętać, że ogromny wpływ na efektywność metody ma systematyczność, dlatego im częściej stosujemy wcierki, tym szybciej możemy spodziewać się ich pozytywnych następstw.

Jak więc przyśpieszyć cały proces? Wcierać każdego dnia. Większość produktów jest bowiem przystosowana do codziennej pielęgnacji, a ponadto można je stosować zarówno na mokre, jak i suche włosy.  Pozwala to nie zaburzać naszej rutyny. Jeśli jednak taka częstotliwość okazuje się zbyt wymagająca, optymalne jest również używanie wcierek od dwóch do trzech razy w tygodniu.

Skuteczne sposoby stosowania wcierek

Butelka z aplikatorem

Według wielu najłatwiejszy sposób. Polega na na nakładaniu produktu za pomocą aplikatora wzdłuż wydzielonych grzebieniem przedziałków, a następnie wykonywaniu delikatnego masażu głowy opuszkami palców (ruchy koliste). Wymaga on jednak znalezienia butelki z odpowiednią końcówką, która może przybrać formę atomizera, dzióbka, pipety. Z powodzeniem sprawdza się również duża strzykawka bez igły.

Miseczka

Miseczka tak naprawdę służy jedynie do przetrzymywania wcierki. Zanurzamy więc opuszki palców w naczyniu i rozprowadzamy nimi produkt na wydzielonych pasmami miejscach  skóry głowy. Masaż wykonujemy tak samo, jak w przypadku poprzedniej metody.