Każda kobieta marzy o tym, aby mieć długie, ciemne i gęste rzęsy. Są one niewątpliwie wielkim atutem i nadają spojrzeniu głębi oraz magnetyzmu. Jednak pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale też chronią oczy. Dlatego warto o nie dbać, aby pięknie się prezentowały i dobrze spełniały swoją rolę.

jak pielęgnować rzęsy

Codzienna pielęgnacja rzęs

Rzęsy są znacznie delikatniejsze niż inne włosy występujące na naszym ciele, więc wymagają szczególnej uwagi. Bardzo łatwo je naruszyć, połamać lub wyrwać. Jeszcze trudniej jest, gdy uszkodzimy mieszki włosowe, bo wtedy rzęsy mogą nie odrosnąć. Dlatego w trakcie pielęgnacji należy zachować szczególną ostrożność. Jej najważniejszymi elementami są demakijaż, odpowiednie nawyki zapobiegające uszkodzeniom mieszków włosowych oraz zabiegi pielęgnujące rzęsy. Powinniśmy wszystkie kosmetyki nakładać delikatnie, a także unikać intensywnego pocierania oraz nadmiernych zabiegów upiększających osłabiających rzęsy. Szczególnie warto ograniczyć stosowanie zalotki.

Częstą przyczyną utraty rzęs jest niewłaściwy demakijaż lub jego brak.  Tusz sprawia, że tracą swoją elastyczność, a także odporność mechaniczną. Dlatego nie wolno go pomijać, a w trakcie jego wykonania trzeba postępować ostrożnie. Należy usunąć tusz za pomocą nasączonego w płynie micelarnym wacika, przytrzymując go przez chwilę na powiece, po czym delikatnie przesuwając w dół, w kierunku policzka. Starajmy się unikać często popełnianego błędu, jaki jest zbyt intensywne pocieranie rzęs, co przyczynia się do ich utraty.

Zabiegi pielęgnujące rzęsy

Do codziennej pielęgnacji warto wprowadzić jeden z zabiegów, który poprawi stan rzęs – może to być stosowanie olejku rycynowego lu specjalnej odżywki. Olejek rycynowy to znana receptura stosowana już przez nasze babcie. Dzięki niemu rzęsy mogą stać się dłuższe, mocne i wyraźnie zagęszczone. Olejek najlepiej stosować codziennie po zmyciu maskary, a jeśli jej nie używamy, to możemy go dodatkowo używać w ciągu dnia. Po miesiącu należy zmniejszyć częstotliwość do 2-3 razy w tygodniu. Olejek należy nakładać z pomocą szczoteczki po zużytej maskarze. Nie aplikujmy go zbyt obficie i starajmy się, aby nie dopuścić do jego kontaktu ze spojówkami.

W niektórych przypadkach rzęsy mogą ulec znacznym zniszczeniom i działanie olejku może być zbyt słabe. Wtedy z pomocą przychodzą nam odżywki. Są one w stanie przywrócić im dawny wygląd, a nawet sprawić, że będą jeszcze piękniejsze. Wszystko dlatego, że zawierają one składniki aktywne, które mają pozytywny wpływ na rzęsy. Dobrej jakości odżywki powinny mieć w składzie witaminy A, E, B12 oraz prowitaminę B5, kompleksy i wyciągi roślinne, np. ekstrakt ze świetlika, aloesu lub zielonego ogórka, a także związki stymulujące pracę cebulek włosowych oraz aktywujące je do produkcji keratyny – najczęściej są to specjalne formuły opracowane przez daną markę. Warto też upewnić się, że produkt ma na opakowaniu certyfikat, z którego wynika, że produkt został przebadany dermatologicznie i okulistycznie.