Włochy kojarzą nam się z przepyszną kuchnią, a mieszkańcy tego Państwa potrafią czerpać radość z jedzenia. Jak się okazuje, ma to doskonały wpływ na ich organizm. To właśnie Włosi w zeszłym roku zostali uznani za najzdrowszy naród świata!

Włosi najzdrowszym narodem świata

Włosi zostali okrzyknięci najzdrowszym narodem świata przez badaczy z agencji Bloomberg. W trakcie sporządzania raportu brali oni pod uwagę różne dane, przede wszystkim długość życia, stan zdrowia fizycznego oraz psychicznego, jakość powietrza, zatrucie środowiska oraz nawyki mieszkańców danego państwa. Niestety, Polska w tym rankingu wypadła dość słabo i znalazła się na 39 miejscu. Jednak jest jeszcze dla nas nadzieja, ponieważ eksperci podkreślają, że największy wpływ na zdrowie mają odpowiednie przyzwyczajenia, a nie zamożność. Powinniśmy więc brać przykład z Włochów i zmienić nasze nawyki, a być może za kilka lat to Polska wyląduje na szczycie listy.

Czego możemy się uczyć od Włochów?

Największy wpływ na zdrowie Włochów ma zdrowa kuchnia śródziemnomorska oraz odpowiednie nawyki żywieniowe. Warto sobie uświadomić, że włoska dieta niesie wiele korzyści, między innymi zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby serca oraz różnych rodzajów raka. W końcu kuchnia śródziemnomorska od dawna jest uznawana za jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania. Nie brakuje w niej wielu potrzebnych składników odżywczych, czyli błonnika, białek, oraz wysokiej jakości tłuszczy. Włosi nie używają tych nasyconych, tylko głównie oliwy z oliwek lub innych tłuszczy nienasyconych. Kuchnia śródziemnomorska zawiera mnóstwo ziaren, orzechów włoskich, roślin strączkowych, warzyw oraz owoców, makaronów, ryb, a także owoców morza.

Włosi najzdrowszym narodem świata - czego mogą nas nauczyć?

Na zdrowie mieszkańców słonecznej Italii ma też wpływ ich styl życia. Włosi uprawiają dużo sportu, szczególnie świeżym powietrzu. Poza tym, słynna sjesta poobiednia również niesie wiele pozytywnych korzyści. Trzeba też dodać, że Włosi zajęli wysokie miejsca wśród państw palących jak najmniej papierosów. Starają się również nie przesadzać z alkoholem, chociaż nie rezygnują całkiem z wina. W końcu jedna lampka do obiadu ma korzystny wpływ na zdrowie.

Co jeszcze ma wpływ na zdrowie Włochów?

Niestety, na nasze zdrowie mają też wpływ czynniki, które nie zawsze możemy zmienić. We Włoszech występuje niewielkie skażenie środowiska w porównaniu do innych krajów, a mieszkańcy mogą się cieszyć niezwykle czystym powietrzem. Nie bez znaczenia jest też doskonały klimat. Mnóstwo słonecznych dni podnosi poziom witaminy D oraz endorfin w organizmie. Na te czynniki niestety nie mamy wpływu, ale możemy przynajmniej zmienić nasz tryb życia oraz nawyki żywieniowe i cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej.