Większość osób unika ciemnych barw przy urządzaniu wnętrz. Wszystko dlatego, że wydają się ona ponure i przygnębiające. Panuje też przekonanie, że ciemne pokoje są małe i klaustrofobiczne. Jednak nie jest to prawda! Ciemne kolory w aranżacji wnętrz to doskonały pomysł. Oto kilka sposobów, jak je wykorzystać.

Jak wykorzystać ciemne kolory w aranżacji wnętrz?

Zacznij od wyboru odpowiedniego pokoju

W niewielkich pomieszczeniach zawsze unikamy ciemnych kolorów. Wolimy postawić na biały i inne jasne barwy, aby dodać ich nieco przestrzeni. Obawiamy się, że ciemne kolory mogą je przytłoczyć, ale to nie prawda. Ich dramatyczny charakter również potrafi dodać przestrzeni. Ciemne barwy świetnie sprawdzą się też w pokojach o dużych rozmiarach, gdyż świetnie je rozgrzewają. Dlatego jeśli lubisz takie kolory, nic nie stoi na przeszkodzie, aby się na nie zdecydować. Jednak przygodę z ciemnymi barwami w aranżacji wnętrz zdecydowanie lepiej zacząć od małych pomieszczeń i najlepiej takich, w których spędzamy mniej czasu. Czasami stworzenie ciekawej kompozycji wymaga kilku prób i błędów, ale warto się za to zabrać. Jak już się uda stworzyć ciekawą kompozycję w ciemnych kolorach w pomieszczeniu, w którym spędzasz mało czasu, warto zająć się innymi. Zobaczysz takie kolory świetnie wyglądają w biblioteczce, kuchni, salonie, a nawet sypialni. Wszystko zależy od Twoich pomysłów!

Zadbaj o kontrast i równowagę…

Ciemne kolory w aranżacji wnętrz doskonale się sprawdzają. Jednak trzeba zadbać o to, aby odpowiednio urządzić dane pomieszczenie. W przypadku ciemnych barw musimy pamiętać, aby zadbać o poczucie równowagi i odpowiedni kontrast, aby nie pokoje nie stały się za bardzo przytłaczające. Dlatego warto tworzyć różnorodne kompozycje! Na pewno świetnie sprawdzi się połączenie różnorodnych tekstur i materiałów. Warto też dodać trochę innych barw, a przede wszystkim nie możemy zapominać o odpowiednim oświetleniu.

… ale nie szalej jednak ze wzorami

W ciemnych pokojach świetnie sprawdzają się kontrasty, ale nie możemy szaleć ze wzorami. Takie pokoje z reguły mają dramatyczny charakter, więc zbyt duże zamieszanie w aranżacji może sprawić, że będą nas przytłaczać. Dodanie zbyt wielu elementów może też sprawić, że pokój będzie wyglądał na zagracony. Dlatego najlepiej zdecydować się dwa wzory, które zapewnią odpowiedni kontrast. Jednak nie oznacza to, że musisz całkowicie rezygnować z szaleństwa i unikać odważnych elementów, które mogłyby nadać pomieszczeniom charakteru.

Nie zapomnij o odpowiednich detalach

W trakcie urządzania wnętrz często zapominamy o różnych detalach, a to one nadają charakteru całej aranżacji. Dlatego nie powinniśmy o nich zapominać, zwłaszcza gdy decydujemy się na ciemne kolory. W tym przypadku ciekawe wykończenia dodadzą pomieszczeniom głębi. Świetnie sprawdzą się różne błyszczące detale, które sprawią, że pomieszczenie nie będzie nudne. Jeśli chcemy, aby ciemne pokoje były ciekawe, musimy dodać do nich ciekawe akcenty.

Ciemne kolory w aranżacji wnętrz to doskonałe rozwiązanie, które będzie się wyróżniać na tle jasnych i pastelowych wnętrz. Wystarczy tylko pomyśleć, a uda nam się stworzyć niezapomnianą kompozycję. Warto też pamiętać, że ciemne barwy świetnie sprawdzą się, gdy chcemy ujednolicić pokój, w którym znajdują się elementy z różnych epok. Jeśli nadal nie jesteście przekonani do ciemnych wnętrz, to mamy kilka zdjęć, które pomogą Wam zmienić zdanie.

https://www.instagram.com/p/Bkavj-BDCHd/?taken-by=klemp89

https://www.instagram.com/p/Bi-BVRHn_Wl/?taken-by=design.style.living