Nawet najprzyjemniejsza praca wraz z biegiem czasu może się znudzić i spowszednieć. Jeśli realizowaniu codziennych obowiązków zaczyna towarzyszyć niechęć, brak energii, rezygnacja i osłabienie pracownik po prostu nie może dobrze pracować. Na horyzoncie może pojawić się wtedy problem określany jako wypalenie zawodowe. Tego rodzaju schorzenie staje się chorobą cywilizacyjną dwudziestego pierwszego wieku. Dowiedz się czym charakteryzuje się ten niepokojący syndrom oraz jakie mogą być jego konsekwencje!
Czym jest wypalenie zawodowe?
Wypalenie zawodowe określane jest również jako syndrom burnout. Dotyka on przede wszystkim osoby, których praca opiera się w głównej mierze na ciągłych kontaktach z innymi ludźmi. Najbardziej zagrożeni tym zjawiskiem są więc: nauczyciele, lekarze oraz psycholodzy. Istnieje wiele definicji syndromu wypalenia zawodowego.
Najprościej można określić to zjawisko jako przewlekły stan wyczerpania zarówno psychicznego, jak i fizycznego, którego najważniejszą przyczyną jest wykonywana praca. Pracownik, którego dotyka wypalenie zawodowe przestaje rozwijać się pod względem zawodowym, nie czerpie satysfakcji z realizacji swych obowiązków – mimo, że nie tak dawno praca sprawiała mu przyjemność i radość. Natłok negatywnych czynników sprawia, że jest on nadmiernie zestresowany, traci motywację do pracy, która staje się dla niego przykrym i pełnym rutyny obowiązkiem. Za główną przyczynę wypalenia zawodowego uważany jest brak umiejętności zachowania prawidłowych proporcji pomiędzy życiem osobistym, a zawodowym. Istotnymi powodami mogą być także zbyt wygórowane ambicje pracownika, stawianie sobie celów nierealnych do osiągnięcia czy też widoczna rozbieżność pomiędzy posiadaną pracą, a oczekiwaniami jakie człowiek stawia sobie w tym zakresie.
Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Jednak, jeśli mimo naszych najlepszych intencji wypalenie zawodowe zawita również do naszego życia warto z nim walczyć. Oto skuteczne sposoby, dzięki którym można tego dokonać:
- Jeśli Twoja praca jest źródłem wielkiego stresu, z którym sobie nie radzisz zastanów się nad zmianą wykonywanej profesji na spokojniejszą lub naucz się radzić sobie ze stresującymi sytuacjami.
- Podejmuj się wykonywania takiej ilości obowiązków, jaką jesteś w stanie udźwignąć. Dostosuj je do swoich realnych możliwości, a sam zauważysz, że również Twoja efektywność się zwiększy.
- Pamiętaj o odpoczynku i regeneracji sił. Nabranie dystansu potrafi uspokoić i pozbyć się frustracji. Idealnym rozwiązaniem jest odnalezienie stabilizacji pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Właściwa hierarchia pozwoli osiągnąć utraconą równowagę.
- Rutyna bardzo często prowadzi do wypalenia zawodowego. A więc rozwijaj się, poszerzaj swoje horyzonty i zainteresowania oraz szukaj nowych wyzwań, które zaspokoją Twoje ambicje. Dzięki temu zauważysz, że Twój wysiłek rzeczywiście ma sens.
- Kiedy Twoje schorzenie staje się coraz bardziej intensywne i zaczyna wkraczać we wszystkie sfery życia, rozważ skorzystanie z pomocy specjalisty.
- Pamiętaj, że praca nie jest całym Twoim życiem. Musisz myśleć również o sobie – rozwijaj swoje zainteresowania i hobby, jak najczęściej znajduj czas na bycie samemu ze sobą.
- Zmień sposób myślenia i podejścia do pracy. Staraj się odnaleźć w niej pozytywne aspekty.
Jak zapobiec wypaleniu zawodowemu?
Wypalenie zawodowe jest problemem, z którym można walczyć. Mało tego, można podjąć wiele działań profilaktycznych, które skutecznie ograniczają pojawienie się tego zjawiska w naszym życiu zawodowym. Przede wszystkim już w momencie wyboru kierunku studiów, z którym mamy zamiar łączyć naszą zawodową przyszłość warto kierować się swoimi zainteresowaniami. Podjęcie zawodu, który przyniesie nam zarówno dobre zarobki, możliwość rozwoju, jak i zadowolenie może sprawić, że wypalenie zawodowe nie będzie naszym problemem.
Autor: Karolina Mondel
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]