Wzrok to zmysł, który ma niebagatelne znaczenie dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Jednocześnie nasze oczy praktycznie przez cały czas narażone są na wiele niebezpieczeństw. W pracy spędzamy wiele godzin przed ekranem komputera, co chwila zerkamy również na wyświetlacz naszego telefonu komórkowego, a wolny czas często spędzamy na wpatrywaniu w ekran telewizora. Efektem tego są przemęczone, wysuszone i pozbawione energii oczy. Sprawdź, jak zadbać o wzrok, aby służył on nam przez długi czas w dobrej kondycji!  

Jak wytrzymać długą pracę przed ekranem komputera?

Odpowiednio przygotuj swoje miejsce pracy

Wielogodzinna praca przed komputerem jest głównym czynnikiem, który w negatywny sposób może wpływać na stan naszego wzroku. Dlatego też punktem wyjścia powinien być dobór sprzętu wyróżniającego się wysoką jakością. Obecnie nie sprawia to trudności, bowiem producenci komputerów odpowiadają na tego rodzaju potrzeby i korzystając z nowoczesnych technologii wytwarzają monitory, które w mniejszym stopniu męczą wzrok. Istotne jest również prawidłowe ustawienie monitora – powinien on znajdować się w odległości ok. 50-80 centymetrów od oczu. Lepiej jest również umieścić go nieco poniżej linii wzorku, dzięki czemu oczy nie będą nadwyrężone.

Rób przerwy w pracy

O tym, że przerwy w pracy mają niebagatelne znaczenie dla naszej efektywności chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak w wyniku wielogodzinnej pracy przed komputerem obniża się nie tylko koncentracja. W takim przypadku zmęczone stają się również nasze oczy, co bardzo często bezpośrednio wiąże się z bólem głowy, który skutecznie utrudnia wykonywanie obowiązków. Trzeba więc pamiętać o tym, aby robić systematyczne przerwy, w trakcie których nasz wzrok będzie mógł odpocząć od komputera. Jednak wiele osób spędza swoje przerwy w pracy na przeglądaniu portali społecznościowych czy też wysyłaniu wiadomości tekstowych. Przez to ich oczy nie mogą liczyć nawet na chwilę regeneracji. Najlepszym sposobem na wykorzystanie przerwy jest zrobienie ćwiczeń oczu – mogą one polegać chociażby na rozejrzeniu się po pomieszczeniu, w którym pracujemy lub na wykonywaniu ruchów gałki ocznej i zamykaniu powiek. Niezwykle regenerujące może okazać się również spojrzenie na zieleń znajdującą się za oknem.

Dbaj o swoje oczy

Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie naszych oczu, aby zachować swój wzrok w dobrej kondycji. Przebywanie w zamkniętym pomieszczeniu oraz długotrwała praca przed ekranem komputera wysuszają śluzówkę. W wyniku czego oczy pieką, są podrażnione i zaczerwienione. Warto więc wyrobić w sobie nawyk regularnego stosowania nawilżających kropli do oczu. Dzięki czemu oczy będą mogły szybko się zregenerować i odżywić. Jednak, jeśli w wyniku pracy przed ekranem komputera czujemy, że pogarsza się nasz wzrok niezbędne jest udanie się do lekarza okulisty. Zbada on nasz wzrok i w razie potrzeby zleci rozpoczęcie noszenia okularów przeznaczonych do pracy przy komputerze. Dla zdrowia oczu ważna jest także odpowiednia dieta. Nasz jadłospis powinien więc składać się z produktów, które działają pozytywnie na stan naszego wzroku. Są to chociażby: warzywa, owoce oraz orzechy.