Marzysz o pięknym ogrodzie, w którym znajdzie się miejsce do relaksu i odpoczynku wśród zielonych roślin i pachnących kwiatów? Teraz możesz stworzyć tego rodzaju miejsce nawet na swoim balkonie. Wystarczy, że przeprowadzisz małą metamorfozę i dodasz kilka istotnych dodatków, które odmienią tę przestrzeń. Sprawdź jak zamienić zwykły balkon w niezwykłe miejsce do wypoczynku!

Zamień zwykły balkon w niezwykłe miejsce do wypoczynku

Osłonka i podłoga

Metamorfozę balkonu warto rozpocząć od wyboru osłonki na barierkę. Dzięki temu będzie można nieco odgrodzić się od wzroku sąsiadów i zadbać o swoją intymność i prywatność. Przy okazji osłoni ona również od wiatru. Warto zadbać, aby ten element był nie tylko funkcjonalny, ale też dobrze wyglądał. Ważne jest, aby tworzył on spójną całość z aranżacją pozostałej powierzchni. Kluczową kwestią jest także wybór odpowiedniego materiału, który znajdzie się na balkonowej podłodze. Musi być on wytrzymały na działanie czynników atmosferycznych, jak i łatwy w wyczyszczeniu – najlepiej sprawdzi się terakota.

Meble

Aranżując balkon nie można zapomnieć o wyposażeniu go w wygodne meble na, których można usiąść. Mogą być to fotele, sofa, ławka, czy też krzesła różnej wielkości. Najlepiej jest postawić na meble plastikowe lub drewniane – dłużej przetrwają pod gołym niebem. Aby siedziało się wygodniej można ułożyć na nich koce lub poduszki, które można schować w domu w razie niepogody. Przyda się również stolik, przy którym będzie można zjeść posiłek lub napić się kawy. Co ciekawe, balkonowe wyposażenie można wykonać samodzielnie – na przykład poprzez renowację starych mebli, czy też tworząc nowe siedziska i szafeczki z drewnianych skrzynek.

Rośliny

Najważniejszym elementem aranżacji balkonu jest roślinność, która się na nim pojawi. Może ona sprawić, że przebywając na balkonie każdy będzie mógł poczuć się jak w prawdziwym ogrodzie. Warto postawić więc na kwiaty, które będą kwitły aż do późnej jesieni. Mogą być to: kocimiętka, róża, lawenda, begonia, słonecznik ogrodowy, czy też rudbekia. Kwiaty można posadzić w kolorowych doniczkach i umieścić w różnych miejscach balkonu – na podłodze, parapecie, czy też zawiesić na ścianie lub przymocować do balustrady. Na balkonie sprawdzą się również zielone, pnące się rośliny, często posiadające delikatne kwiaty, takie jak: bluszcz, wiciokrzew lub powojniki. Dobrym pomysłem jest też urządzenie na balkonie małego ogródka warzywnego, w którym hodować można np. zioła takie jak mięta, bazylia czy majeranek.

Dodatki na balkon

Jeśli wszystkie kluczowe elementy balkonu będą już gotowe, warto zadbać o szczegóły. Taką przestrzeń można udekorować chociażby specjalnym oświetleniem lub lampionami, które szczególnie wieczorem i nocą nadadzą specyficzną atmosferę. Twój nowy, piękny balkon może ozdobić w dowolny sposób – spraw, aby był on wizytówką Twojego mieszkania.

Każdy z nas może zmienić wygląd swojego balkonu zgodnie ze swoimi własnymi upodobaniami. Jedynymi ograniczeniami jest tylko nasza wyobraźnia, posiadane środki finansowe oraz wielkość balkonu, na którego metamorfozie nam zależy. Nawet, jeśli posiada się balkon o niewielkiej powierzchni nie trzeba się poddawać. Dzięki kreatywnemu pomysłowi i dobremu projektowi może okazać się on naprawdę klimatycznym i przyjaznym dla wszystkich domowników miejscem.

Autor: Karolina Mondel