Już tyle razy robiliśmy bliskim prezenty, że w końcu zaczyna nam brakować pomysłów. Rynek ofert z prezentami, co roku się powiększa, mimo to często popadamy w rutynę. Zwłaszcza, gdy znane sieci dyskontów kuszą gotowymi zestawami. Jednak warto wykazać się odrobiną kreatywności. Jak więc wybrać prezenty świąteczne, aby uniknąć świątecznego faux pas?

Zaskocz najbliższych: Pomysły na nietypowe prezenty świąteczne

Jakich prezentów nie robić?

Można powiedzieć, że liczy się gest i prezenty świąteczne nie mają większego znaczenia. Jednak, co to za gest, skoro nad wyborem prezentu nawet się nie zastanowiliśmy i sięgnęliśmy po pierwszy zestaw kosmetyków ze sklepowejłki?

Jeśli nie widzieliśmy się z rodziną przez długi czas, musimy pamiętać, że wiele rzeczy mogło się zmienić. Dlatego kupienie czegoś, co podobało się członkowi rodziny kilka lat temu, teraz może okazać się nietrafionym podarunkiem. W ten sposób zagwarantujemy, że prezent będzie leżał w szafie. Dodatkowo dochodzi kwestia rozmiaru, nie zawsze możemy trafić.

Elementy wystroju do domu też nie zawsze się sprawdzają. Jeżeli dawno u kogoś nie byliśmy, to nie wiemy, jak zmieniło się jego mieszkanie i czy przypadkiem nie miał remontu. Być może ta osoba przerzuciła się ostatnio na boho lub styl skandynawski. Ty jednak fundujesz jej pod choinkę coś w stylu orientalnym lub botanicznym i popełniasz przysłowiową gafę. Ten prezent się nie wpasuje.

Sprzęt kuchenny lub elektroniczny może sprawiać problemy, ponieważ trzeba zrobić bardzo dobry research ekwipunku tej osoby. Z powszechnych informacji wiemy, że członek rodziny nie posiada danego sprzętu, jaki planujemy mu kupić. Jednak często możemy być w błędzie. Przez to zdublujemy prezent, a ta osoba będzie musiała go odsprzedać.

Dublowaniu ulegają również prezenty, które są związane z hobby tej osoby. Zwłaszcza ryzykowne może to być, jeżeli stopień tego hobby jest zaawansowany. Wtedy po prostu ta osoba wie najlepiej, czego potrzebuje, a nie Ty.

Jak wybrać odpowiednie prezenty świąteczne?

Na wybór prezentów świątecznych należy poświęcić trochę więcej czasu, zaangażowania i serca. Pieniądze wcale nie grają tutaj wielkiej roli. Głównym aktorem w tym spektaklu powinna być myśl – czy ta osoba będzie z tego konkretnego prezentu naprawdę zadowolona? Przed zakupem zadaj sobie właśnie to pytanie.

Jak wpaść na pomysł? Umów się kilka razy z tą osobą na spotkanie, telefon lub po prostu napisz do niej. Wypytaj się wtedy o rzeczy z dnia codziennego. Wspomnij na temat ostatnich zakupów w markecie lub drogerii i wypytaj też o to drugą stronę. Porozmawiajcie o tym, co mieliście dziś na obiad, podpytaj o szczegóły przepisu i przygotowanie potrawy. Wtedy wybadasz, jaki obecnie styl ma ta osoba, jakie rzeczy posiada, gdzie kupuje, co je, itd. Dodatkowo możesz przejrzeć jej profile w mediach społecznościowych, z pewnością znajdziesz tam jakąś inspirację. Może ostatnio wrzuca wiele cytatów lub utworów danego zespołu?

Karty podarunkowe

Wiele osób daje nietrafione prezenty świąteczne. Wymyślono więc karty podarunkowe, aby ułatwić im zadanie. Zamiast ubrań, sprzętu elektronicznego, czy innych przedmiotów codziennego użytku, wystarczy wręczyć kartę podarunkową do ulubionej sieci sklepów. Jeżeli planowaliśmy pokazać, że zależy nam na tym, by ta osoba rozwijała swoje hobby, znajdźmy sklep branżowy, który takie karty może zaoferować. Dzięki temu członek rodziny sam będzie mógł wybrać sobie rzecz, z której będzie zadowolony.

Prezenty ze zdjęciem

Fotografie na kalendarzach, magnesach, kubkach, koszulkach to bardzo popularne ostatnio formy prezentów. Często spotykane są nie tylko w święta, ale również w walentynki, urodziny, czy na inne tego typu okazje. Jest to uniwersalny prezent, a także również unikatowy i przygotowany niewielkim kosztem.

Można się pokusić o jakiś gadżet ze zdjęciem lub samemu wywołać fotografię w nietypowo dużym formacie i oprawić w niebagatelną ramkę. Z pewnością zostanie to docenione. Odręczny portret może być równie oryginalnym pomysłem. Jeżeli potrafimy rysować lub malować to tym bardziej, niemal nie ponosząc żadnych kosztów, możemy dać coś w 100% od siebie. Jeżeli nasze umiejętności malarskie zatrzymały się w przedszkolu, można znaleźć wiele takich ofert na zlecenie w Internecie.

Karnet

Prezenty niematerialne budzą duże zaskoczenie wśród obdarowywanych. Z reguły spodziewają się jakiejś rzeczy, więc ofiarowanie jej w prezencie świstka papieru budzi dezorientację. Jednak po przeczytaniu tego, co ten skrawek makulatury oferuje, następuje nieposkromiona radość. W zależności od wykonanych zwiadów mogą to być różne zabiegi pielęgnacyjne, relaksacyjne, ale również karnet na siłownie, czy na jakieś zajęcia sportowe.

Voucher i swój czas

Poświęć tej osobie kawałek własnego czasu. Ten podarunek ma zwykle największą wartość. Rynek voucherów bardzo się rozrasta. W ten sposób można wspólnie spędzić ciekawie czas, a przy okazji odgonić codzienne myśli. W ofercie są m. in.:

  • Escaperoom;
  • Gogle VR;
  • Gokarty;
  • Parki rozrywki i parki wodne;
  • Kręgle;
  • Degustacje win i piw;
  • Wycieczki krótkookresowe w ciekawe miejsca.

Zostań reżyserem i stwórz film

Stworzenie komuś jego własnej historii to fantastyczna sprawa. Wymaga to jedynie poświęcenia czasu na zgromadzenie materiału. Wystarczy poprosić znajomych i innych członków rodziny o udostępnienie zdjęć i filmów z obdarowywaną osobą. Kiedy już zbierzesz pokaźną kolekcję, stwórz film. Jak go zrobić? Jeżeli nie jesteś urodzonym filmowcem, to wystarczy zwykła prezentacja np. w PowerPointcie z efektywnymi napisami i adekwatnym podkładem muzycznym. Nie ważne, czy będzie to wyglądało profesjonalnie, czy kiczowato. Starania z pewnością zostaną docenione. Jeżeli jesteś w stanie stworzyć film przy pomocy bardziej zaawansowanych narzędzi – to zrób to! Przygotowany film zgraj na płytę lub pendrive i upewnij się, że wszystko działa, a następnie ładnie zapakuj. Będzie to mały, ale znaczący prezent.

Autor: Sandra Skorupa