Jesienią często zmagamy się z depresją. Na zewnątrz robi się pochmurnie, a to nie sprzyja pogodnemu nastrojowi. U niektórych pojawia się krótka chandra, która szybko mija, a u innych długotrwała depresja. Zdrowe odżywianie nie zlikwiduje całkowicie tego problemu, ale może nam w walce z depresją.
Składniki odżywcze niezbędne w walce z depresją
Doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że odpowiednie składniki odżywcze pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Warto pamiętać, że nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. Dlatego spożywać kilka niezbędnych składników odżywczych, aby nasz mózg funkcjonował prawidłowo. Dzięki temu Twoje problemy ze zdrowiem psychicznym się zmniejszą. Co więc powinno się znaleźć w naszej diecie?
Witaminy i minerały
Witaminy i minerały odgrywają kluczową rolę w pracy mózgu. Jeśli zależy nam na dobrym zdrowiu psychicznym, w naszej diecie powinny znaleźć się:
- Witamina C, którą zawierają owoce i warzywa, szczególnie cytrusy i zielone warzywa liściaste;
- Witamina D zawarta w łososiu, dorszu, krewetkach, jajkach, mleku oraz produktach zbożowych;
- Witaminy z grupy B, znajdziemy ją w czerwonym mięsie, rybach, jajkach, produktach mlecznych i pełnoziarnistych, a także zielonych warzywach liściastych.
- Magnez, selen oraz cynk – ich największym źródłem są orzechy, zielone warzywa, nasiona, ryby i produkty pełnoziarniste.
Węglowodany
Węglowodany również mają ogromny wpływ na pracę naszego mózgu. Dlatego warto o nich pamiętać. Jednak zamiast podjadać słodycze, lepiej wprowadzić do naszej diety owoce i warzywa, a także produkty pełnoziarniste. Szczególnie powinniśmy sięgać po pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, komosę ryżową, rośliny strączkowe i warzywa bogate w skrobię, np. ziemniaki, kukurydzę, groch oraz kabaczki. Zapewnią one bardziej stabilny i stały przepływ paliwa do mózgu.
Aminokwasy
Aminokwasy to podstawowy budulec białka, które odgrywają ogromną rolę przy przenoszeniu sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi. Serotonina zadba o to, abyśmy byli zadowoleni, a dopamina zapewni nam motywację do działania. Jeśli chcemy zadbać o odpowiedni poziom serotoniny, powinniśmy spożywać produkty zawierające tryptofan, czyli chude czerwone mięso, drób, jajka i fasolę. Natomiast odpowiedni poziom dopaminy zapewnią nam produkty zawierające fenyloalaninę, np. nasiona, produkty mleczne, soję, jak również drób i chude czerwone mięso.
Tłuszcze
Nie zapominajmy o tym, że duża część naszego mózgu zbudowana jest z kwasów tłuszczowych, szczególnie omega-3 i omega-6. Niestety nasze ciało nie może ich samodzielnie wytwarzać, więc powinniśmy dostarczać je w pożywieniu. Pamiętaj jednak o zachowaniu równowagi przy dostarczaniu zarówno kwasów omega-3, jak i omega-6. Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdziemy w łososiu, pstrągu, tuńczyku, fasoli, orzechach włoskich, kalafiorze, szpinaku, nasionach chia i konopi, a także oleju rzepakowym oraz lnianym. Natomiast omega-6 znajdziemy w drobiu, jajach, zbożach oraz olejach roślinnych.
Woda
Nie wolno też zapominać o wodzie. To właśnie ona stanowi większą część masy mózgu. Warto pamiętać, że nawet niewielkie odwodnienie może powodować utratę koncentracji oraz drażliwość, co negatywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne.
Produkty, które mogą nam zaszkodzić
Odpowiednia dieta jest bardzo ważna w walce z depresją. Dlatego warto również wiedzieć, które produkty mogą na nas negatywnie wpływać i lepiej ich unikać. W naszej diecie lepiej ograniczyć alkohol, kawę, herbatę, napoje bezalkoholowe, słodycze, a także przetworzoną żywność. Większość tych potraw jest bardzo kaloryczna i zawiera mało potrzebnych składników odżywczych. Dlatego ich nadmiar w naszej diecie może powodować wiele problemów fizycznych, a także psychicznych.
Jesienną depresję zazwyczaj zajadałam słodyczami, a jak się okazało robiłam sobie tylko źle. Wiem, że prawidłowe odżywianie wpływa na tak wiele aspektów zdrowia, ale co zrobić kiedy ponętny batonik woła cię ze sklepowej półeczki:) Jestem bezbronna!
Trochę słodyczy od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi, tylko trzeba pamiętać, żeby nie przesadzać z tymi smakołykami
Pokłóciłabym się, że herbata jest kaloryczna i nie ma nic w sobie ponieważ jej właściwości dobroczynne znane sa od wieków 🙂 Ale poza tym składniki diety przeciw depresji są tak jakby zwykła zdrową dietą dla normalnego zdrowego człowieka 😉
Wszystko zależy od tego, ile herbaty pijemy. W zbyt dużych ilościach niestety może szkodzić
Dieta iruch sąnizwykle ważne imo.
Tu masz rację, dieta ma olbrzymi wpływ nasze samopoczucie i humor. Głodny to zły – wcale nie jest żadnym wymysłem.
Na pewno się zgodzę z tym co piszesz. Nawet dla zwyczajnej osoby, zmiana nawyków żywieniowych może korzystnie wpłynąć 🙂
Super 🙂 Zawsze staram się mieć w pobliżu wodę, a co do herbat to polecam ziołowe (mięta, zielona, dziurawiec itp.) 🙂