Grudzień jak zwykle przepełniony jest obowiązkami. Zorganizuj swoje świąteczne porządki krok po kroku i dobrze wykorzystaj każdy dzień, ostatniego miesiąca roku. Nie wiesz od czego zacząć? Pomożemy Ci przygotować się do świątecznych porządków!

Jak zorganizować świąteczne porządki?

Pierwsza połowa grudnia

Wizja nadchodzących świąt to idealny pretekst do generalnych porządków.

 • Przejrzyj swoją garderobę – pozbądź się kilku rzeczy i przy okazji zrób miejsce na nowe. Zimowe ubrania możesz przenieść do łatwiej dostępnych szuflad. W umytych szafach ułóż zapachowe sakiewki lub mydełka.
 • Uporządkuj kuchenne szafki – wyrzuć przeterminowane produkty, umyj półki. Przy okazji sprawdzisz jakich produktów Ci brakuje. Ułatwi Ci to później sporządzanie świątecznej listy zakupów. Odśwież także długo nieużywane naczynia, mogą się przydać w razie nieplanowanej wizyty rodziny.
 • Schowaj to, co niepotrzebne – wszelkie jesienne dekoracje; rzeczy, których nie używasz i tylko się kurzą, puste miejsce wypełnią później świąteczne ozdoby.

Coraz bliżej

Grudzień zawitał już na dobre, święta zbliżają się wielkimi krokami i nikt ani nic nie daje Ci o tym zapomnieć. Czas podciągnąć rękawy i wykonać najcięższą część pracy.

 • Umyj okna – dużo zależy od panującej pogody, także nie czekaj do ostatniej chwili. Upierz firany i zasłony.
 • Duże powierzchnie – usuń pajęczyny i kurz ze ścian oraz drzwi; odkurz także obrazy i ich ramy. Wytrzep dywany a następnie używając specjalnych preparatów wyczyść je, a zanim wrócą na swoje miejsce, umyj podłogę.
 • Nie zapomnij o lampach – zdejmij klosze i wyczyść je pod bieżącą wodą.
 • Zanim ruszysz na świąteczne zakupy – wyjmij wszystko z lodówki, wyrzuć co niepotrzebne lub przeterminowane, rozmroź lodówkę i umyj. Produkty warto poukładać kategoriami, tak aby potem był do nich łatwy dostęp.

Świąteczna gorączka

Ostatni tydzień przed świętami to gorący okres. Na głowie mamy: wielkie zakupy, szukanie prezentów oraz gotowanie. Dobrze jeśli wykonałaś większość pracy wcześniej.

 • Łazienka – warto trochę poczekać z jej posprzątaniem, aby nie mieć podwójnej roboty. Wyszoruj kafelki, krany i wannę. Wyciągnij nowe ręczniki, pochowaj nieużywane kosmetyki do pudełek czy szafek. Lśniąca łazienka będzie cieszyła twoje oko w czasie świąt.
 • Załóż świeże pościele – dzięki temu twoja sypialnia będzie ładnie pachnąca a tobie będzie się spało lepiej. Odkurz też tapczany i poduszki.
 • Sprzątaj na bieżąco, to co brudne – m.in. zmywaj naczynia, ścieraj kurze oraz zamiataj podłogi.
 • Zrób pranie odpowiednio wcześniej – tym sposobem suszarka z praniem nie będzie Ci przeszkadzała w świątecznych czynnościach a sterty ubrań nie będą leżały na wierzchu. Wyprasuj je i schowaj do szaf. Nie zostawiaj pełnego kosza z brudnymi rzeczami.
 • Wyciągnij dekoracje – kiedy wszystko jest uprzątnięte, czas ustroić pomieszczenia i nadać im świątecznego klimatu.

Pamiętaj…

 • Nie ma nic lepszego niż tradycyjna lista zadań, wydrukowana lub zapisana ręcznie. Pozwala to na dokładne zaplanowanie i przemyślenie swoich przedświątecznych obowiązków. Odznaczaj to, co już zrobiłaś. Zapisuj daty i dodatkowe informacje. Miej wszystko w jednym miejscu, to już połowa sukcesu. Zrób zdjęcie listy telefonem, tym sposobem zawsze będziesz ją mieć przy sobie.
 • Chociaż ze świętami wiąże się wiele obowiązków, postaraj się nie stresować. Jeśli zapomnisz czegoś posprzątać, nic się nie stanie. Zapewnij swoim gościom dobrą atmosferę a nie zwrócą uwagi na brudny dywan. Naciesz się wolnym czasem i rodziną.
 • W czasie grudniowych porządków szanuj każdą wolną przestrzeń. Będzie potrzebna, kiedy w twoim domu pojawią się dekoracje, zimowe kurtki czy świąteczne zakupy. Co więcej, miejsce w lodówce zajmą przygotowane przez Ciebie potrawy.
 • Co najważniejsze – nie rób wszystkiego sama. Zaangażuj wszystkich domowników w porządki. Dobrze będzie, jeżeli wydzielisz im konkretne zadania. Sprawdza się tu zasada, że kiedy dokładnie wiemy co mamy robić, istnieje większa szansa, że to wykonamy.

Autor: Natalia Mrugas