Wcale nie trzeba wychodzić z domu, zapisywać się na zajęcia fitness, czy kupować zestawu do nordic walking, aby zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia. Każde miejsce jest dobre, aby poprawić kondycję fizyczną. Świetnie się sprawdzą zarówno dom, park, miasto, jak i klub fitness.

Jak zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia?

Aktywność fizyczna w domu

Spalanie kilogramów tłuszczu jest również możliwe w domu. Brakuje Ci czasu na wyjście na siłownie lub do parku? Nie szkodzi! Zwiększ aktywność fizyczną w swoich czterech ścianach.

 •  Zacznij częściej sprzątać w domu. Zapewnisz sobie nie tylko większy wydatek energetyczny, ale również czyste mieszkanie. Oczywiście nie chodzi o to, żebyś robiła z siebie kurę domową, ale mieszkanie to twoje królestwo – nim przyjmujesz gości i spędzasz czas. Można więc osiągnąć dwie korzyści za jednym razem! Pierwsze dla swojego ciała, drugie dla domu.
 • Zrób małe przemeblowanie. Może czas zmienić coś w swoim życiu i poprzestawiać kilka mebli.
 • Zagracony schowek, piwnica, pawlacz? Zrób sobie więcej miejsca w domu – wyrzuć zbędne, stare artykuły na śmietnik i ciesz się porządkiem. Być może w gąszczy staroci znajdziesz również cenne przedmioty.
 • Mini remont – nie chodzi o kompletną renowację, natomiast pomalowanie dwóch przeciwległych ścian na inny kolor, naklejenie tapety, czy ozdobnego napisu odświeży twoje mieszkanie. Poza tym, ile satysfakcji sprawi wybieranie kolorów i wzorów.
 • Trening online – treningi takie prowadzą m.in. Ewa Chodakowska, Anna Lewandowska, czy Mel B. Wcale nie musisz ich lubić, ale jeśli chcesz polubić swoje ciało, to możesz znaleźć inną instruktorkę. Programy trwają od 10 do 50 minut, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Aktywność w parku

Park to nie tylko teren do biegania, rodzinnych pikników, czy siedzenia na ławce. Jest to miejsce idealne do uprawiania różnego rodzaju sportów.

 • Siłownie zewnętrzne – wiele polskich gmin zadbało o swoich mieszkańców, stawiając im darmowe siłownie outdoorowe. Udostępniają one szereg maszyn na różne partie ciała, dzięki czemu możemy przećwiczyć niemal każdy mięsień.
 • Gry zespołowe – namów kilkoro znajomych, byście zagrali w badmintona bądź frisbee.
 • Zadbaj o dziecko i wyjdź z nim pograć w piłkę lub na plac zabaw.
 • Dopieść swojego pupila i zafunduj mu dłuższy spacer o 15 minut niż zwykle

Aktywność na mieście

Zadbaj o świadomą aktywność fizyczną, gdy załatwiasz tzw. sprawy na mieście.  Wykorzystaj drogę z punktu A do punktu B w bardziej efektywny sposób. Jak możesz to zrobić?

 • Przejdź się do sklepu – jeśli dzieli Cię od niego ok. 30-40 minut, nie wybieraj się do niego od razu autem, czy tramwajem. Póki nie masz jeszcze ciężkich reklamówek, w jedną stronę wybierz transport pieszy. Idziesz na zakupy w towarzystwie? To jeszcze lepiej, droga do sklepu pozwoli wam na odbycie wartościowej rozmowy bądź zaplanowanie weekendowego wyjazdu.
 • Wracając z pracy, wysiądź jeden przystanek wcześniej lub zaparkuj auto trochę dalej od domu niż zwykle.
 • W czasie robienia zakupy w galerii lub załatwiania spraw w urzędach, zapomnij o windzie. Spójrz na schody, jako drzwi do wymarzonej sylwetki, poprawę zdrowia i kondycji.
 • Przerwa na lunch w pracy bądź na uczelni? Weź jedzenie i kawę na wynos, a także nabij kilka kroków.

Aktywność w klubie fitness

Zajęcia fitness, ćwiczenia siłowe oraz ćwiczenia kardio. Tego typu aktywność fizyczną oferuje większość siłowni. Jeśli dopiero zaczynasz i nie wiesz, co wybrać zapytaj o poradę instruktora lub instruktorki siłowni. Nie wstydź się – od tego właśnie są, aby pomóc klubowiczom.

 • Zajęcia fitness – odbywają się zawsze z instruktorem i grupie. Cieszą się dużą popularnością. Kluby oferują szeroką gamę zajęć grupowych, np. tabata, pumpy, body workout, zumba, crossfit, spinning, pilates, yoga, trx. Uczestnicy kursów często zaznajamiają się ze sobą do tego stopnia, że umawiają się na wspólne spędzanie czasu poza siłownią. Wspólne hobby, wzajemne wsparcie i motywacja przyczyniają się do tego, że na salach ćwiczeniowych nie raz poznaje się przyjaciela.
 • Ćwiczenia siłowe – wykonywane przez stałych bywalców siłowni na wolnych ciężarach lub na maszynach treningowych. Te treningi cieszą się popularnością głównie wśród mężczyzn, ale też coraz więcej kobiet wybiera ten rodzaj aktywności. Jest on również bardzo efektywny i rozwojowy dla naszego ciała. Ponadto, pozwala nam w znacznie większym stopniu spalać kalorie w czasie spoczynku i ujędrnić ciało.
 • Ćwiczenia kardio – do tej kategorii zalicza się wszelkie ćwiczenia obwodowe. Poprawiają one znacznie wydolność całego organizmu, a w głównej mierze naszego serca. Na siłowni znajdziemy wiele maszyn kardio. Zróżnicowanie wynika z tego, że trening obwodowy możemy dostosować do wielu dyscyplin. Siłownie oferują nam bieżnie, orbitreki, wiosła (ergometry), rowerki, bardziej zaawansowane rowery spinning (tomahawk), steppery, czy schody.

Autor: Sandra Skorupa