Większość z nas marzy o dużym, przestronnym domu lub mieszkaniu. W takim przypadku nie mieliśmy problemu z jego urządzaniem, bo dużą przestrzeń łatwo zagospodarować. Niestety, nie każdy ma takie szczęście i czasem trafiają nam się domy lub mieszkania, w których znajdują się niewielkie pomieszczenia. Jednak jest kilka sposobów na aranżację małej przestrzeni, a one też mają swoje zalety!

sposoby na aranżację małej przestrzeni

Wybierz odpowiednie meble

Meble, które znajdują się  w naszych pomieszczeniach mają ogromny wpływ na ich wygląd. Odpowiednio wybrane mogą sprawić, że pokój wyda się większy, ale mogą go też zmniejszyć. Duże meble mogą nam się bardziej podobać, ale często zagracają przestrzeń i zajmują za dużo miejsca. Dlatego powinno się ich unikać w niewielkich pomieszczeniach. Znacznie lepiej się sprawdzą się niskie meble, które są bardzo oddalone od sufitu. To sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawać optycznie większe niż jest w rzeczywistości. W małych przestrzeniach świetnie sprawdzą się również meble z długimi nogami i prostymi wzorami. Ne będą one blokować przestrzeni w pomieszczeniach, a poza tym wokół takich nich możemy się poruszać z ogromną łatwością. Takie meble są też modne i znakomicie się prezentują.

Dodatki, też mają znaczenie

 • Lustra
  Lustra to świetny, a do tego niedrogi sposób na zmianę przestrzeni wizualnej w naszych pomieszczeniach. Mają one podobne właściwości co okna. Lustro może sprawić, że pomieszczenie będą większe oraz bardziej otwarte. Warto też pamiętać, że im wybierzemy, tym lepiej spełnią swoje zadanie.
 • Wysokie karnisze
  Zawieszenie karniszy znacznie wyżej niż bezpośrednio nad oknami powiększy pomieszczenie i będzie nam się wydawać, że sufit znajduje się zdecydowanie wyżej. Ta sztuczka jest niezwykle prosta i ma bardzo długą historię. Pamiętajmy tylko o tym, aby wybierać lekkie i lśniące zasłony, dzięki temu nie zaburzymy estetyki pomieszczenia.
 • Niewidoczne półki
  Kolejna niezwykle prosta sztuczka, która pomoże optycznie powiększyć pomieszczenie to niewidoczne półki. To idealny sposób na stworzenie elementu dekoracyjnego bez niepotrzebnego zagracania przestrzeni. Niewidzialne półki znajdziemy na allegro, a także w wielu sklepach z dodatkami.

sposoby na aranżację małej przestrzeni

Inne sposoby na powiększenie nie wielkich pomieszczeń

 • Światło ma znaczenie
  Światło ma ogromny wpływ na wielkość pomieszczenia. Dlatego warto je wykorzystać, aby zadbać o odpowiednią aranżację małej przestrzeni. Jeśli nie mamy możliwości dostarczyć odpowiedniej ilości naturalnego światła, to powinniśmy je zastąpić sztucznym. Dzięki temu nasz pokój będzie wyglądał na optycznie większy.
 • Pamiętaj o porządku
  Warto też zadbać o to, aby niewielkie pokoje były dobrze uporządkowane. Jeśli mamy tendencje do zostawiania przedmiotów gdziekolwiek, to niepotrzebnie zagracimy pomieszczenie. Warto kupić regał z otwartymi półkami, na który możemy odkładać różne przedmioty. Dzięki temu uporządkujemy trochę przestrzeń w pomieszczeniu.