Lato trwa w najlepsze, a wraz ze zmianą pogody transformację przechodzi nasza garderoba. Każdy będzie zakładał rzeczy luźne i zwiewne. Pozostaje jednak pytanie, jaki materiał ubrania wybrać, aby czuć się dobrze. Wiadomo przecież, że niektóre tekstylia będą powodować nadmierne pocenie. Co zatem wybrać? Jakie są tekstylia odpowiednie na lato? 

Tekstylia odpowiednie na lato: bawełna

To materiał świetny na lato! Ważne jest jednak, żeby w upalne dni zakładać rzeczy z cienkiej bawełny. Będzie nam wtedy przyjemnie chłodno. Wszystko dzięki chłonnym właściwościom bawełny, która jest w stanie pochłonąć do 25% pary wodnej. Dodatkowo na ubraniach z tego materiału nie zostają ślady od potu, czyli jednej z największych bolączek w upalnie dni. Bawełna jest bardzo łatwa w utrzymaniu i prasowaniu. Wystarczy jedno pociągnięcie żelazka i gotowe!

Len – materiał, który idealnie sprawdza się w ciepłe dni

Kolejny z naturalnych materiałów, który świetnie nadaje się latem do noszenia. Jest przewiewny i lekki, dzięki temu nie krępuje naszych ruchów i nie powoduję uczucia ciężkości. Odpada też problem przyklejania się ubrań z lnu do skóry. Ma podobne do bawełny właściwości higroskopijne, co daje uczucie ochłody przy dużych temperaturach powietrza. Len jest materiałem, który nie uczula, więc doskonale sprawdzi się u alergików. Odbija także promieniowanie UV. Jedyną wadą lnu jest to, że ma duże skłonności do gniecenia się, więc częste prasowanie może okazać się nieodzowne.

Wiskoza musi się znaleźć w wakacyjnej garderobie

Materiał również pochodzenia roślinnego. Mimo, że wielu przypisuje jej pochodzenie syntetyczne (imitacja jedwabiu), to jest to produkt powstały z włókiem roślinnych, konkretnie celulozy. Wygodna i lekka w użytkowaniu! Również ma właściwości chłonne, co tak, jak w przypadku poprzednich materiałów zapewnia przyjemną ochłodę. Niezwykle ważny aspekt w trakcie coraz cieplejszych dni latem. Głównie stosowana w produkcji bluzek i sukienek.

A może jedwab sprawdzi się latem?

Zdecydowanie najdroższy z wymienionych materiałów. Wart swojej ceny, ponieważ pełnie walorów odpowiednich na lato posiada tylko czysty jedwab. Jedwab poliestrowy, tańszy i powszechniejszy nie ma wszystkich odpowiednich właściwości. Skupmy się więc na „oryginalnym” materiale! Jedwab jest niezwykle wszechstronny. Co mam przez to namyśli? Zimą jedwab ociepla. Świetnie sprawdza się jako jako składowa swetrów, czy rajstop ocieplających. Latem natomiast doskonale pasuje jako materiał na koszulki, czy sukienki. Bowiem gdy na zewnątrz rośnie temperatura, jedwab zmienia swoje właściwości i ochładza skórę, nie dopuszczając ciepła. Do tego jest zwiewny i przyjemny w dotyku.

Każdy z tych materiałów doskonale nadaje się jako tworzywa dla wszelkiego rodzaju koszulek, koszul, spódniczek czy sukienek. Ich największą zaletą jest przede wszystkim chłonność wilgoci. Przynosi to tak jak już kilkukrotnie wspomniałem uczucie ochłodzenia i ulgi. Dodatkowo, wszystkie wspomniane tekstylia są gustowne i mają poza walorami praktycznymi także estetyczne. Warto mieć to na uwadze przy kompletowaniu garderoby na lato.