oszczędzanie

Wiele osób ma problem z zapanowaniem nad swoimi finansami. Często popełniają błędy lub nie wiedzą, jak sobie radzić z niskim budżetem. Nawet, gdy w końcu postanawiają wziąć się w garść i kontrolować swoje finanse, nie zawsze im to wychodzi. Jednak jest kilka trików, które ułatwią oszczędzanie.

Zacznij prowadzić rejestr wydatków

Warto zapisywać wszystkie nasze wydatki, dzięki temu będziemy mogli je przeanalizować. To ułatwi nam zapanowanie nad nimi. Wszystko, co musimy zrobić, to wpisanie wydatków do odpowiednich kategorii. Rejestry wydatków mają różną formę, najpopularniejsze z nich to te w formie papierowej, na komputerze lub w telefonie. Można je wprowadzić w każdym momencie, nawet w czasie podróży. Dzięki temu nie pominiemy żadnych wydatków. W dodatku większość nowoczesnych aplikacji mobilnych łączy się komputerem, a to ułatwi sprawę, gdy mamy wspólny budżet z innymi osobami.

Ogranicz płacenie kartą

Sposób płacenia ma ogromny wpływ na to, ile pieniędzy wydajemy. Jeżeli płacimy gotówką, jesteśmy w stanie zauważyć, ile dokładnie nam jej ubywa, a wtedy zaczynamy bardziej przykładać się do oszczędzania. Gorzej jest w przypadku płacenia kartą, wtedy nie widzimy wydawanych kwot. Dlatego warto z niej zrezygnować, szczególnie w czasie codziennych zakupów. Jeżeli poczujemy problem z powstrzymaniem się od używania karty, przestańmy ją nosić przez jakiś czas.

Podziel wydatki na różne kategorie

Najlepszym sposobem na ograniczenie wydatków jest ich dokładne śledzenie, ale nie każdy lubi to robić. Możemy więc na początku miesiąca wybrać pieniądze z banku i podzielić je na kategorię typu jedzenie, ubrania, opłaty, czy inne wydatki, jakie masz. Następnie odłóż gotówkę do różnych kopert i podpisz je. Jeśli jedna z nich zostanie pusta, to znaczy, że wyczerpałeś miesięczny limit z danej kategorii. Warto też zachowywać paragony, abyś mógł sprawdzić, na co wydałeś za dużo pieniędzy. Pieniądze przeznaczone na jedzenie, możesz też pogrupować na dni. W ten sposób nie będziesz głodny na koniec miesiąca.

Oszczędzaj na jedzeniu

Oczywiście, nie namawiamy Cię na głodowanie, czy kupowanie żywności gorszej jakości. To byłoby bez sensu, ale są pewne triki, które pozwolą nam mniej wydawać na jedzenie. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na wyprzedaże, tylko sprawdzajmy wtedy termin ważności. Na zakupy zabierajmy też listę zakupów, aby nie wziąć zbyt wielu niepotrzebnych rzeczy. Nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że jedzenie poza domem to również ogromne wydatki. Dlatego warto ograniczyć, a nawet zrezygnować z kupowania gotowych posiłków. Potrawy przygotowane w domu nie tylko są znacznie tańsze, ale też o wiele zdrowsze. Dzięki tej metodzie możemy zaoszczędzić coraz więcej pieniędzy.

Obniż rachunki za media

Nad domowym budżetem pomoże też zapanować obniżenie rachunków za media. Dlatego warto szukać najlepszych rozwiązań. Telewizję kablową możemy zastąpić netflixem lub showmaxem. Jeśli nie dzwonisz i nie smsujesz za często, dobrym rozwiązaniem będzie również zastąpienie abonamentu telefonem na kartę. Jednak wcześniej warto policzyć, czy w Twoim przypadku to faktycznie dobre rozwiązanie. W momencie, gdy dochodzi do zakupu nowego telefonu lub instalacji internetu, staraj się wybierać najtańsze opcje. Warto też połączyć kilka usług w jeden pakiet, a wtedy będziemy płacić niższe rachunki.