Bez wątpienia rodzice są najważniejszymi osobami dla dziecka w okresie jego rozwoju. To właśnie kontakty z rodzicami kształtują osobowość pociech już od najmłodszych lat. Nie da się ukryć, że w każdej rodzinie relacje między bliskimi wyglądają inaczej. Jedni rodzice są bardziej zaborczy i trzymają dziecko pod kloszem nawet po wyprowadzce z domu, inni natomiast nie ingerują w wybory swojego potomstwa i w pełni akceptują podjęte decyzje. Warto zaznaczyć, że nie istnieje model idealnej relacji z rodzicami. Jednak należy zastanowić się, czy nasz kontakt z rodziną nie jest toksyczny. Kiedy mówimy o toksycznej relacji? W jaki sposób relacje z rodzicami wpływają na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie? Sprawdźmy!
Nikt nie jest idealny
Idealny model rodziny zazwyczaj jest kreowany w produkcjach filmowych i książkach. W rzeczywistości wszystko wygląda zupełnie inaczej. Nie da się ukryć, że każdy rodzic popełnia jakieś błędy w wychowywaniu swojego dziecka, lecz nie ma w tym nic złego. Ważne jest, aby relacja z dzieckiem opierała się na wsparciu, szacunku i zaufaniu. Dzięki tym wartościom rodzice pokazują potomstwu, jak powinno w przyszłości traktować innych ludzi, a przede wszystkim swoich rodziców.
Toksyczna relacja z rodzicami
Termin „toksyczny rodzic” zazwyczaj przychodzi nam na myśl dom, w którym alkoholizm i przemoc domowa znajduje się na porządku dziennym. Jednak okazuje się, że nie tylko rodzic, będący alkoholikiem jest toksyczny. O toksycznej relacji z rodzicami możemy mówić wtedy, kiedy dziecko jest nieustannie obrażane, manipulowane, szantażowane, podporządkowywane tylko i wyłącznie swoim rodzicom. Nadmierna kontrola i nadopiekuńczość również nie jest zdrowa. Dziecko wychowane w takiej relacji nie będzie mogło prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie, ponieważ zostanie „uwięzione” przez rodziców.
Oznaki bycia „uwięzionym” przez rodziców:
- brak samodzielności, dorosłe dziecko podejmuje wszystkie decyzje po konsultacji z rodzicami,
- dziecko nie potrafi przeżyć dnia bez kontaktu z rodziną,
- ciągła kontrola rodzicielska (nawet po wyprowadzce z domu),
- kłopoty z utrzymaniem stałej relacji z innymi ludźmi,
- pełne podporządkowanie się rodzicom w każdej sytuacji,
- zgoda na ciągłą krytykę rodziców.
Wpływ relacji z rodzicami na związek partnerski
Okazuje się, że relacje z rodzicami mają duże odzwierciedlenie w naszym życiu uczuciowym. Jeśli dziecko w życiu dorosłym bardzo liczy się ze zdaniem swoich rodziców, prawdopodobnie będzie miało ono duże znaczenie przy wyborze partnera. Oczywiście toksyczną więź z rodzicem zwykle zauważają osoby trzecie lub sam partner. Związek, w którym jeden z partnerów będzie podporządkowywał całe swoje życie rodzicom, może okazać się bardzo męczący. Osoby, które są wciąż „uwięzione” przez swoich rodziców, to ich będą stawiać zawsze na pierwszym miejscu, wykluczając w tym swojego partnera. Jedynym rozwiązaniem problemu z toksyczną relacją jest na początku rozpoznanie jej, pogodzenie się z nią i rozpoczęcie współpracy ze specjalistą. Terapia, na której będą obecni rodzice swojego dorosłego już dziecka może być kluczem do naprawienia relacji z rodziną.
Autor: Karolina Herba
Super, że pojawiły się tu również porady dotyczące suplementów! Czy ktoś z Was próbował czegoś, co naprawdę działa?
Ciekawe! Nie wiedziałam, że można tak dokładnie obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Warto spróbować, zwłaszcza jeśli chce się schudnąć. Dziękuję za…
Gorzej jak Pan Mlody nie jest capciakiem rurkofcem z korpo tylko okaze sie survivalowcem i spusci wpierdol porywaczom. Its a…
Świetny artykuł. W czasie poszukiwania w internecie pożądanych informacji trafiłam na ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną…
Korzystałam z mezoterapii i śmiało mogę polecić każdemu.