Bez wątpienia rodzice są najważniejszymi osobami dla dziecka w okresie jego rozwoju. To właśnie kontakty z rodzicami kształtują osobowość pociech już od najmłodszych lat. Nie da się ukryć, że w każdej rodzinie relacje między bliskimi wyglądają inaczej. Jedni rodzice są bardziej zaborczy i trzymają dziecko pod kloszem nawet po wyprowadzce z domu, inni natomiast nie ingerują w wybory swojego potomstwa i w pełni akceptują podjęte decyzje. Warto zaznaczyć, że nie istnieje model idealnej relacji z rodzicami. Jednak należy zastanowić się, czy nasz kontakt z rodziną nie jest toksyczny. Kiedy mówimy o toksycznej relacji? W jaki sposób relacje z rodzicami wpływają na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie? Sprawdźmy!

Relacje z rodzicami – kiedy mówimy o toksycznych rodzicach?

Nikt nie jest idealny

Idealny model rodziny zazwyczaj jest kreowany w produkcjach filmowych i książkach. W rzeczywistości wszystko wygląda zupełnie inaczej. Nie da się ukryć, że każdy rodzic popełnia jakieś błędy w wychowywaniu swojego dziecka, lecz nie ma w tym nic złego. Ważne jest, aby relacja z dzieckiem opierała się na wsparciu, szacunku i zaufaniu. Dzięki tym wartościom rodzice pokazują potomstwu, jak powinno w przyszłości traktować innych ludzi, a przede wszystkim swoich rodziców.

Toksyczna relacja z rodzicami

Termin „toksyczny rodzic” zazwyczaj przychodzi nam na myśl dom, w którym alkoholizm i przemoc domowa znajduje się na porządku dziennym. Jednak okazuje się, że nie tylko rodzic, będący alkoholikiem jest toksyczny. O toksycznej relacji z rodzicami możemy mówić wtedy, kiedy dziecko jest nieustannie obrażane, manipulowane, szantażowane, podporządkowywane tylko i wyłącznie swoim rodzicom. Nadmierna kontrola i nadopiekuńczość również nie jest zdrowa. Dziecko wychowane w takiej relacji nie będzie mogło prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie, ponieważ zostanie „uwięzione” przez rodziców.

Oznaki bycia „uwięzionym” przez rodziców:

  • brak samodzielności, dorosłe dziecko podejmuje wszystkie decyzje po konsultacji z rodzicami,
  • dziecko nie potrafi przeżyć dnia bez kontaktu z rodziną,
  • ciągła kontrola rodzicielska (nawet po wyprowadzce z domu),
  • kłopoty z utrzymaniem stałej relacji z innymi ludźmi,
  • pełne podporządkowanie się rodzicom w każdej sytuacji,
  • zgoda na ciągłą krytykę rodziców.

Wpływ relacji z rodzicami na związek partnerski

Okazuje się, że relacje z rodzicami mają duże odzwierciedlenie w naszym życiu uczuciowym. Jeśli dziecko w życiu dorosłym bardzo liczy się ze zdaniem swoich rodziców, prawdopodobnie będzie miało ono duże znaczenie przy wyborze partnera. Oczywiście toksyczną więź z rodzicem zwykle zauważają osoby trzecie lub sam partner. Związek, w którym jeden z partnerów będzie podporządkowywał całe swoje życie rodzicom, może okazać się bardzo męczący. Osoby, które są wciąż „uwięzione” przez swoich rodziców, to ich będą stawiać zawsze na pierwszym miejscu, wykluczając w tym swojego partnera. Jedynym rozwiązaniem problemu z toksyczną relacją jest na początku rozpoznanie jej, pogodzenie się z nią i rozpoczęcie współpracy ze specjalistą. Terapia, na której będą obecni rodzice swojego dorosłego już dziecka może być kluczem do naprawienia relacji z rodziną.

Autor: Karolina Herba