perspektywa czasowa

Pewnie wiele osób nie słyszało o takim pojęciu, jak „perspektywa czasowa”, często jest ona nieuświadomiona. Jednak ma ją każdy z nas i może ona w znaczącym stopniu wpływać na nasze życie. Wyróżnia się następujące perspektywy czasowe: przeszłą, teraźniejszą i przyszłą. Reprezentanci poszczególnych perspektyw różnią się między sobą i często mogą mieć problemy z budowanie trwałej relacji.

Przeszłościowcy zatracają się w minionych wydarzeniach

Osoby z przeszłą perspektywą czasową głównie rozpamiętują minione wydarzenia, a zapominają o teraźniejszości i nie myślą o przyszłości. Lubią oglądać zdjęcia, które przenoszą ich do poprzednich lat, a różne książki i piosenki przywołują wspomnienia. Ci, którzy reprezentują pozytywne podejście wracają wspomnieniami do miłych wspomnień, a osoby z negatywnych podejściem do złych. Osoby skoncentrowane na przeszłości nie radzą sobie ze związkami i randkami, mają też problemy z seksem. Nie szukają bliskości i nie zależy im na spontaniczności, a pożądaną cechą u partnera jest bycie godnym zaufania. Zdarza się, że rozpamiętują, jakie związki ich ominęły.

Osobowy skoncentrowane na teraźniejszości żyją dniem dzisiejszym

Teraźniejsi skupiają się na danej chwili i nie myślą o żadnych konsekwencjach. Możemy ich podzielić na dwie grupy: jedni reprezentują podejście hedonistyczne, a drudzy fatalistyczne. Ci pierwsi skupieni są głównie na poszukiwaniu przyjemności i to oni najbardziej są narażenie na różne pokusy oraz uzależnienia. Natomiast, drudzy nie robią nic, aby zmienić swoje życie, bo uważają, że nie mają na nie żadnego wpływu. Teraźniejsi szukają partnerów, którzy są spontaniczni oraz pełnych pasji, niezwykle ważna dla nich jest bliskość fizyczna, ale ich związki często mogą być pełne konfliktów. Jednak doskonale radzą sobie w początkowych fazach, gdy jeszcze nie trzeba myśleć o przyszłości.

Przyszłościowcy wszystko szczegółowo planują

Ludzie skoncentrowani na przyszłości przede wszystkim dążą do tego, aby osiągnąć sukces w życiu. Najwięcej czasu poświęcają na planowanie oraz realizację swoich działań, ale zaniedbują swoje bieżące potrzeby. Nigdy nie mają czasu na odpoczynek, dlatego często mogą znerwicowani i sfrustrowani. Ich związku często też są częścią realizowanego planu i zanim się na nie zdecydują sprawdzają, jakie niosą ze sobą korzyści. Idealny partner według przyszłościowców powinien być przewidywalny. Nie zależy im też na namiętności i unikają ekscytujących związków.

Wpływ perspektywy czasowej na związki

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że perspektywy czasowe wpływają na nasz związek. Jeżeli reprezentują odmienne perspektywy, to możemy mieć problem z dojściem do porozumienia. Najgorzej jest w sytuacji, gdy nie uświadamiamy sobie dzielących nas różnic. W naszym życiu doświadczamy każdej z perspektyw czasowych, ale jedna będzie nas najbardziej charakteryzowała. Warto sobie uświadomić, która z nich u nas dominuje, a łatwiej będzie nam budować trwałe związki. Niezależnie od tego, które perspektywa u nas przeważa, warto czasem się zatracić w teraźniejszości. Wtedy łatwiej będzie nam czerpać radość ze związków, ale nie zapominajmy też o tym, aby je pielęgnować.