Zdarza Ci się, że budzisz się bardziej zmęczony niż wieczorem? A może każdego ranka towarzyszą Ci bóle głowy, gardła lub zatkany nos? Jeśli nie możesz sobie przypomnieć, kiedy ostatni raz dobrze spałeś, to może znaczyć, że pora na małe zmiany w sypialni. Oto kilka rzeczy, które mogą sprawiać, że chorujesz.

Rzeczy w Twojej sypialni, które mogą sprawiać, że chorujesz

Poduszka

Poduszki nie może zabraknąć w żadnej sypialni. Niestety czasami to one mogą być przyczyną chorób. Wszystko dlatego, że mogą nadmiernie gromadzić bakterie, pleśń, czy zarodki kurzu. To właśnie one mogą przyczyniać się do pojawienia różnych objawów alergii takich, jak ból gardła lub głowy, czy katar. Jak temu zapobiec? Raz do roku powinniśmy wybrać lub wymienić poduszkę, a poszewki co kilka dni. Poduszka może też być powodować sztywność karku lub ramion, ponieważ z biegiem lat przestają być odpowiednim oparciem. Jeśli po zgięciu nie odskoczy do pierwotnego kształtu, to czas na wymianę.

Materac

W łóżku spędzamy wiele czasu, więc warto o nie odpowiednio zadbać. Przede wszystkim materac wymaga regularnego czyszczenia, ponieważ w nim też gromadzi się brud, który może wywoływać alergię. Warto też założyć na niego powłokę ochronną. Dodatkowo materac w pewnym momencie przestaje być dla nas odpowiednim wsparciem. Jeśli coraz częściej budzisz się z bolącymi plecami, a w Twoim łóżku pojawiło się wyczuwalne wgłębienie, to pora na wymianę materaca. Najczęściej dochodzi do tego po ok. 5-10 latach użytkowania.

Dywan

Wiele osób nie wyobraża sobie sypialni bez dywanu. W końcu jest on bardzo miękki i przyjemnie się po nim spaceruje boso. Jednak dywan jest siedliskiem wszelkich zabrudzeń, np. pyłu, kurzu, sierści, a nawet może być domem dla pcheł. Dlatego dywan musimy co najmniej raz w tygodniu odkurzać, ale to nie wystarczy. Nie obędzie się też bez mycia odpowiednim szamponem co kilka miesięcy. Jeśli jednak masz problemy z alergią lub astmą, lepiej całkowicie pozbądź się dywanu.

Świece

Zgadzamy się, że świece są świetnym dodatkiem i wprowadzają romantyczną atmosferę do sypialni. Jednak warto pamiętać, że czasem mogą sprawiać, że chorujesz. Wszystko zależy od tego, jak często je zapalasz. Jeśli robisz to zbyt często, musisz wiedzieć, że perfumowane świece parafinowe wytwarzają szkodliwe chemikalia podczas spalania. W dodatku dla niektórych osób sam zapach może być drażniący. Dlatego najlepiej wybierać świece sojowe lub wosk pszczeli, a w czasie ich palenia, zostawmy otwarte okno.

Rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe to doskonała ozdoba dla Twojej sypialni. Jeśli odpowiednio o nie dbamy, to mają też doskonały wpływ na nasze zdrowie. Z reguły oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, więc warto je mieć w naszym domu. Musimy tylko pamiętać, że jeśli je za dużo podlewamy, to gleba stanie się doskonałym środowiskiem życia dla pleśni. Dlatego trzeba zachować umiar w czasie pielęgnacji roślin.

Okno

Bez obaw samo okna raczej nie mogą sprawiać, że chorujesz. Jednak jeśli cały czas są zamknięte, to już może pojawić się problem. To może być zaskakująca informacja, ale powietrze w pomieszczeniach jest o wiele bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz. Dlatego, gdy pogoda tylko na to pozwala, warto otworzyć okna. Dzięki temu pozbędziemy się z sypialni zanieczyszczeń, a także oparów ze środków chemicznych oraz kosmetyków.