Godziny przełomu Nocy Sylwestrowej i Nowego Roku za każdym razem przynoszą górę emocji. W dużej mierze przyczynia się do tego bogactwo przesądów i zabobonów noworocznych, mających zwiastować losy nadchodzących dwunastu miesięcy. Zobacz, czego unikać w Sylwestra, aby twój nadchodzący rok przepełniało pasmo powodzeń i sukcesów.

Sylwester

CZYSTA KARTA

Jeden z najczęściej spotykanych przesądów mówi o tym, żeby Nowy Rok powitać z czystą kartą. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu – należy przygotować listę z niepowodzeniami, na jakie trafiliśmy w ostatnich miesiącach. Choroby, rozstania, kłótnie i sprzeczki – wszystkie przykrości minionego roku puszczane są w zapomienie. Papier powinien być czerwonego koloru, symbolizującego siłę i działanie. Listę z naszymi grzechami podpalamy zaraz przed północą, co da nam szansę na rozpoczęcie kolejnego roku z dala od trapiących nas zmartwień.

Z DALA OD DŁUGÓW

W Sylwestra, podobnie jak 24 grudnia, należy uregulować wszelkie pieniężne długi. Odradza się również pożyczenia pieniędzy innym osobom. Takie działania miałby symbolizować niestabilność finansową, która dopaść może nas w kolejnym roku. Podobny charakter ma przesąd, mówiący o pierwszej, noworocznej kąpieli. Zaraz po przebudzeniu należy wykąpać się w wannie z monetami. Oba te zabiegi za zadanie mają zapewnić nam sukces finansowy w nadchodzącym roku.

PIERWSZY GOŚĆ

To, kogo pierwszego ugościmy w Nowym Roku może przynieść niezwykłe konsekwencje. Dawniej uważano, że jeżeli pierwszą osobą, jaką przepuścimy za próg naszego domostwa, będzie mężczyzna – nadchodzące miesiące obfitować będą w szczęście. Odwrotnie zatem było z kobietami – im piękniejsza, tym większe niepowodzenia zapowiadała całemu domostwu.

OSZCZĘDNE PORZĄDKI

Warto pamiętać, aby z noworocznymi porządkami wstrzymać się przez kilka pierwszych dni. Dużo osób uważa, że wraz ze sprzątaniem pozbywamy się szczęścia, które nie zdążyło zadomowić się jeszcze w naszych czterech ścianach. Jeżeli koniecznie chcemy pozbyć się rzeczy z naszego mieszkania, postarajmy się oddać je naszym najbliższym. Uprzątniemy domostwo, przy okazji notując pierwszy, noworoczny, dobry uczynek.  

GÓRALSKA PODSYPKA

Przesąd ten wywodzi się z gór, jest jednak coraz rzadziej praktykowany. Według wierzeń w Nowy Rok należy powitać naszych przyjaciół i krewnych garściami ziarna. Najczęściej wybierane zboża to pszenica lub owies. Sypiemy w domu gospodarzy, ukazując im tym samym szacunek i sympatię, którą ich darzymy.

Noworoczne przesądy praktykowane są od pokoleń i wcale nie wydaje się, jakoby mogłyby stracić na popularności. Często zależne od konkretnego rejonu, od lat łączą Polaków w jednym celu – pragnieniu przeżycia nadchodzącego roku w jak najlepszy sposób. Nie musimy wierzyć w sylwestrowe tradycje. Do przesądów warto podejść z przymrużonym okiem, przemieniając całość w noworoczną zabawę.