Do wyboru oświetlenia w mieszkaniu z reguły podchodzimy bardzo praktycznie. Najważniejsze jest dla nas, czy w pomieszczeniu będzie wystarczająco jasno. Lampy staramy się też dobrać do reszty wyposażenia, nie zdajemy sobie sprawy, że światło może też pełnić element dekoracyjny. Na wygląd pomieszczeń mogą mieć wpływ żarówka, barwa oświetlenie, jego moc oraz kierunek, a także wygląd abażura.

Co zyskamy zdobiąc mieszkanie oświetlenia?

Odpowiednio dobrane lampy oraz światło nie tylko będzie pełnić praktyczne funkcje, ale też sprawi, że nasze mieszkanie nie będzie nudne ani banalne. Trzeba też pamiętać, że dobre oświetlenie poprawi nasze samopoczucie oraz pomoże nam się zrelaksować po ciężkim dniu. Pomieszczenia może dekorować za pomocą dodatkowe oświetlenia, które będzie pełnić jedynie funkcję ozdobną. Jednak praktyczne, światło użytkowe również pomoże nam wykonać to zadanie. Dzięki dekoracji mieszkania z pomocą światła możemy zwrócić uwagę na poszczególne kąty w pomieszczeniu, a także nadać przestrzeni zupełnie nowego charakteru.

Zacznij od wyboru lamp

 

Obecnie mamy ogromny wybór lamp i wszystko zależy od naszej wyobraźni. Mamy do wyboru lampy sufitowe, ścienne, podłogowe, które można doskonale połączyć. Wygląd lamp najlepiej dopasować do stylu pomieszczenia, w którym je umieszczamy. W przypadku nowoczesnych pomieszczeń świetnie sprawdzą się klosze w futurystycznym stylu. Jeśli chcemy postawić na przepych najlepiej wybrać bogato zdobione żyrandole. Romantyczne wnętrza pokochają delikatne klosze w pastelowych kolorach, a skandynawskie najlepiej uzupełnią minimalistyczne lampy. Warto też pamiętać, że najwięcej światła zapewnią przeźroczyste klosze.

Główne światło uzupełnij punktowym

Oświetlenie punktowe to nie tylko świetny element dekoracyjny, ale może też pełnić funkcję praktyczną. Doskonale rozświetli ono miejsca, do których główne światło nie dociera. Punktowe oświetlenie można wprowadzić na różne sposoby. W salonie świetnie będzie wyglądać lampa stojąca, a sypialni lampki nocne przy łóżku. W łazience nad lustrem warto zamontować kinkiety. Natomiast w kuchni nad blatem świetnie będą wyglądać małe lampki o punktowych źródłach światła. Oświetlenie punktowe pięknie podkreśli ciekawą konstrukcję wnętrza naszego mieszkania.

oświetlenie

 

Zadbaj też o podświetlenie wybranych elementów

 

Oświetlenie może pełnić doskonały element dekoracyjny nawet bez nietypowych lamp. Wystarczy tylko za pomocą żarówek podświetlić niektóre elementy w mieszkaniu. Mogą to być zdjęcia, obrazy, a nawet schody. To zadanie najlepiej wykonają energooszczędne paski LED, świetnie będą wyglądać kolorowe żarówki, które pomogą uzyskać jeszcze ciekawszy efekt. Lampki najczęściej umieszcza się wzdłuż schodów lub wokół wybranego miejsca. To sprawi, że uzyskamy nastrojowe światło, które delikatnie zaakcentuje i zwróci uwagę gości na pewne elementy. Innym sposobem będzie skierowanie na zdjęcia lub obrazy światła z kinkietów, czyli lampy o specjalnej konstrukcji, którą wieszamy na ścianie.