Czy możliwe jest niekupowanie nowych ubrań, skoro chcemy podążać za trendami? Przecież to właśnie one wyrażają nasz styl i charakter. Ale czy wiesz jak ustrzec się przed nieprzemyślanym wydatkiem i kupować z rozsądkiem?

Kupuj z głową

Czym jest odpowiedzialna moda?

To moda, która jest etyczna, ekologiczna. Uczy szacunku do siebie i ubrań. Ma na uwadze dobro ludzi, zwierząt i środowisko. To przede wszystkim przemyślany zakup.

Lepiej kupować mniej, a lepszej jakości. Odpowiedzialna moda wspiera polskich projektantów, krawcowe, szwaczki. Naszym zadaniem jest dbanie o ubrania, które kupiliśmy, żeby służyły nam jak najdłużej. Warto zaznaczyć, że odpowiedzialna moda, to odpowiednie zarządzanie garderobą.

Rusz głową

  • Kupuj tylko wtedy, kiedy naprawdę czegoś potrzebujesz, kiedy coś naprawdę Ci się podoba. Taka taktyka jest sto razy bardziej przyjazna środowisku, niż wszystkie eko-akcje i organiczne kolekcje sieciówek razem wzięte.
  • Nie wpieraj wielkich sieciówek. Wybieraj mniej znane marki. Mówisz że Cię nie stać na etyczne, ekologiczne ubrania polskich projektantów? Otóż nie! Stać Cię. Kup jedną spódnicę eko i miej ją na lata. Dbaj o nią, twórz nowe stylizacje.
  • Jakość, jakość i jeszcze raz jakość. Jeśli coś Ci się spodoba to pierwsze, co zrób, to popatrz na jakość ich wykonania. Kiepsko uszyta odzież po kilku razach będzie do wyrzucenia, a tego chyba nie chcesz?
  • Kupuj ubrania używane. To dobry pomysł, zwłaszcza teraz, kiedy mamy dostęp do stron takich jak: vinted, olx itd. Można zaleźć perełki w przystępnych cenach.
  • Nie nosisz? Sprzedawaj. Nigdy nie wyrzucaj. Jeśli już czegoś nie nosisz a jest w dobrym stanie, to jak najbardziej sprzedaj taką rzecz w niższej cenie. Nabywców nie brakuje, a i ty się wzbogacisz.
  • Przerabiaj ubrania. Chcesz z długich jeansów zrobić krótkie? Żaden problem, wystarczy je obciąć i przeszyć dół. A może biała koszulka wydaje Ci się nudna? Kup wodoodporne mazaki i namaluj coś na niej. Świetny sposób!
  • Jeszcze lepiej, jak zaczniesz sama szyć ubrania.  Jest wiele kursów z podstaw krawiectwa. Można też zacząć naukę dzięki filmom na youtube. Na początek wystarczy maszyna do szycia, przybory krawieckie i oczywiście chęci.

A jakie są plusy?

Jest ich mnóstwo! Zacznijmy od tego, że dzięki niekupowaniu na zapas, zaoszczędzimy miejsce w szafie. Kiedy będziemy się np. przeprowadzać, to nam łatwiej przewieziemy rzeczy, bo i ubrań będzie mniej. Z czym jeszcze wiążę się rozsądna konsumpcja? A choćby z tym, że zwiększymy swoje oszczędności.

Warto się nad tym zastanowić. Pamiętajcie, że nie robimy tego tylko dla siebie, ale i dla innych ludzi, a przede wszystkim dla środowiska. Bądźmy odpowiedzialni, również jeśli chodzi o modę.