Balkon to przestrzeń, gdzie możemy odpocząć i popijać poranną kawę lub czytać ulubioną książkę. To alternatywa dla kogoś, kto nie mieszka w domu z tarasem i ogrodem. Ładnie urządzony jest wizytówką naszego mieszkania. Przy odrobinie czasu i fantazji balkon może stać się dla nas kącikiem relaksu.
Po pierwsze rośliny
W tym sezonie modne są rośliny zielone i iglaki. Aby uniknąć wrażenia zagracenia przestrzeni, nie należy ustawiać wszystkich roślin na podłodze. Stawiajmy je stopniowo wykorzystując do tego: barierkę, stojaki, regały czy ostatnio modne- podwieszane kwietniki. Kolejnym krokiem jest kupowanie bylin, roślin wieloletnich, a nawet ziół, które przy odpowiedniej pielęgnacji oraz zabezpieczeniu na okres zimowy, przetrwają dłuższy czas. Są to między innymi:
- tulipan, krokus, funkia, rozchodnik okazały, żurawka;
- tymianek, szałwia, mięta (które możemy hodować przez kilka sezonów).
Po drugie meble
Planując aranżację balkonu nie można zapomnieć o wygodzie i komforcie. Powinniśmy się dobrze zastanowić nad wyborem mebli balkonowych. Pierwszym kryterium jest wielkość balkonu. Należy więc zwrócić uwagę na ich gabaryty i funkcjonalność. Z jakiego materiału powinny być meble? Plecione krzesła i fotele zrobione z wikliny czy rattanu, wymagają ochrony przed deszczem i silnym słońcem. Natomiast te wykonane z modnego technorattanu, są znacznie odporniejsze i nie wymagają konserwacji. Najbardziej wytrzymałe są meble z drewna. Jednak są dość ciężkie i zajmują sporo miejsca, więc nadają się tym samym na większy balkon lub taras. Na małą przestrzeń idealnie sprawdzą się:
- składane stoliki i krzesła;
- skrzynie balkonowe;
- stoiki mocowane do barierki.
Po trzecie oświetlenie
Światło spełnia nie tylko funkcję oświetleniową, ale i dekoracyjną. Dodaje klimatu i wprawia w dobry nastrój, gdy spędzamy letnie, ciepłe wieczory na balkonie. Ważne jest, aby oświetlenie balkonowe było bardziej stonowane od tego, które jest w domu. Dlaczego? Może np. przeszkadzać pobliskim sąsiadom. Na co zwrócić uwagę podczas planowania, jak oświetlić nasz balkon?
- wielkość, powierzchnia balkonu;
- lokalizacja;
- nasz gust i oczekiwania.
Kiedy nie posiadamy dostępu do elektryczności, dobrym i funkcjonalnym rozwiązaniem są wszelkie oświetlenia, które nie potrzebują prądu:
- świece i latarenki;
- lampy solarne;
- girlandy;
- taśmy ledowe;
- cotton balls.
A na koniec dodatki
Są zwieńczeniem aranżacji balkonu i dodają końcowego efektu. Dodatki przede wszystkim powinny być wykonane z materiałów odpornych na każdą pogodę. Dzięki temu nie będziemy musieli uciekać z nimi do domu za każdym razem. Wytrzymają kilka sezonów w dobrym stanie, a my zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Co kupić, aby udekorować jeszcze bardziej naszą przestrzeń balkonową?
- poduszki, siedziska, narzuty (wykonane z poliestru i materiałów wodoodpornych, dodadzą komfortu);
- świeczniki, tace, latarenki (szklane są łatwiejsze w pielęgnacji);
- donice, drabinki (najlepiej bambusowe).
Jeśli mamy naprawdę mały balkon i nie ma na nim aż tyle miejsca na dodatkowe gadżety, wybierzmy ciekawe kolory i fasony mebli, które same w sobie będą już dekoracją.
Autor: Klaudia Bogdan
[…] Sprawdź również: Kosmetyki do pielęgnacji, które zrobisz sama! […]
[…] Sprawdź również: Okulary przeciwsłoneczne – 5 kultowych modeli z historii mody […]
[…] Sprawdź również: Kubeczek menstruacyjny – poradnik dla początkujących […]
[…] Sprawdź również: Maseczki na twarz, które wykonasz w domowych warunkach […]
[…] się. Do jednych z nich i często praktykowanych, przez osoby w różnym wieku, należy medytacja. Zastanawiasz się na czym polega […]