Lato to czas wakacji, wypoczynku i słonecznych dni, ale nie tylko. Ten wakacyjny czas to również moment, w którym sezon warzywny i owocowy rozkwita w pełni. Warto korzystać z tej barwnej i zdrowej palety smaków. Jakie letnie warzywa i owoce jeść oraz jakie są ich walory odżywcze?
Czerwiec
Czerwiec to właściwie pierwszy miesiąc, w którym można zakosztować pysznych, polskich letnich owoców i warzyw. Sprawdźcie, po które z nich koniecznie trzeba sięgnąć!
Owoce
- Truskawki – gdy słyszymy letnie warzywa i owoce, to od razu one przychodzą nam na myśl w czerwcu dojrzewają pierwsze i w tym miesiącu również najlepiej smakują. Idealne do ciast, deserów i kompotów. Mają liczne właściwości zdrowotne, a mianowicie poprawiają apetyt, polepszają trawienie, a także zawierają dużą liczbę witamin, zwłaszcza witaminy C.
- Rabarbar – wykorzystywany do ciast i deserów, smoothie, jak również spożywany na surowo. Ma wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy: C, E i A. Ponadto zawiera dużą ilość błonnika.
- Morele – owoce moreli można spożywać świeże, a także ususzone. Zalecane są dla osób z problemami trawiennymi, a także anemikom. Zawierają w sobie witaminy: A, C, E, potas, błonnik i beta-karoten. Są nieocenionym źródłem wartości odżywczych.
- Wiśnie – jedni je uwielbiają, inni wręcz przeciwnie. Ich kwaskowość idealnie wpasowuje się w wiele dań (nawet wytrawnych). Potas, witamina C i błonnik, to tylko niektóre z wielu wartości odżywczych tych owoców. Wykorzystywane są w medycynie tradycyjnej.
- Jagody – jagodzianki to jedne z najbardziej wyczekiwanych wyrobów cukierniczych. Jagody sprawdzają się świetnie w deserach i ciastach. Mają wiele właściwości leczniczych, a sok lub napar z jagód świetnie sprawdza się podczas problemów trawiennych.
Warzywa
- Szpinak – to letnie warzywo jest podstawą zdrowej i zbilansowanej diety. Zawiera bardzo mało kalorii, a do jego wartości odżywczych zalicza się: żelazo, witaminę C, A i B2, a także wapń. Jest wskazany nawet w diecie dla dziecka.
- Bób – letnie warzywo, które jest potężnym źródłem białka. Jest wskazany dla osób o wysokim poziomie cholesterolu, a także dla osób, które znajdują się na diecie niskotłuszczowej. Jest składnikiem wielu potraw – zup i sałatek.
- Fasolka szparagowa – zawiera mało kalorii, jest bogata w sód, potas, białko i witaminę A. Stanowi idealny do dodatek do wytrawnych potraw.
- Cukinia – jej smak pozostawia wiele do życzenia – bo faktycznie, cukinia właściwie nie ma smaku. Jednak po odpowiednim doprawieniu i przyrządzeniu potrawy z cukinią w roli głównej, mogą stać się prawdziwym majstersztykiem. Jedno z pierwszym warzyw, które można podawać małym dzieciom.
Lipiec
W lipcu dojrzewają następne rodzaje letnich warzyw i owoców. Ponadto nadal można korzystać z uroków poprzedniego miesiąca. Dzięki temu lipiec jest bardzo bogaty w letnie warzywa i owoce.
Owoce
- Jabłka – jeden z najpopularniejszych polskich owoców. Jabłka stosuje się leczniczo np. na niestrawność. Ocet jabłkowy można wypijać codziennie, dzięki czemu uzupełnia się poziom potasu. Ciasta, kompoty i inne przetwory z jabłek to jedne z najlepszych smaków polskiego lata.
- Gruszki – największą mocą gruszki jest jod, który stanowi jeden z jej głównych składników odżywczych. Dodatkowo nieprzeciętny smak i możliwość przetwarzania tego owocu na wszelkie sposoby.
- Brzoskwinie – ważny składnik diety. Zawiera magnez, fosfor i witaminy A, C oraz B. Wskazane są dla kobiet w ciąży. Owoce brzoskwini można przetwarzać na różne sposoby, a z pestek tego owocu można zrobić olej.
Warzywa
- Rzodkiewka – ostra w smaku, idealna jako dodatek do śniadania. Jedzona często usprawnia pracę mózgu. Zawiera wiele składników odżywczych.
- Szparagi – uważane za wytworne danie. Miliony przepisów w internecie, pokazujących jak w najlepszy, profesjonalny sposób przyrządzić to warzywo. Mało kaloryczne, bogate w białko, witaminę A i potas. Nie może ich więc zabraknąć na liście najlepszych letnich warzyw i owoców.
- Papryka – jako jedno z nielicznych warzyw nie traci swoich właściwości odżywczych w trakcie obróbki termicznej. Papryka może być słodka i ostra; obydwie sprawdzą się świetnie w wielu letnich daniach.
- Pomidory – jedno z najbardziej wyczekiwanych letnich warzyw. Wiele odmian i mnóstwo właściwości odżywczych. Właśnie w lipcu maniacy pomidorów mogą być szczęśliwi. Przeciwutleniacze znajdujące się w pomidorze neutralizują wolne rodniki i opóźniają proces starzenia.
Sierpień
Można śmiało uznać, że to ostatni miesiąc najbarwniejszych plonów. Nadal w ostatecznym rozkwicie znajdują się owoce i warzywa z lipca, a także zaczyna się sezon grzybowy.
Owoce
- Maliny – ciasta i desery czekają na te pyszne owoce. Są oczywiście bogate w witaminy B, C, E. Bardzo mała ilość kalorii powoduje, że są idealne dla osób znajdujących się na diecie.
- Winogrona – to właśnie z nich robi się wino i rodzynki. Wiele właściwości odżywczych, pyszny smak i duża możliwość przetwarzania sprawiają, że są to jedne z najbardziej wyczekiwanych letnich owoców.
Warzywa
- Grzyby – sezon grzybowy zaczyna się już w sierpniu i trwa pełną parą do nawet połowy listopada. Grzyby są składnikiem wielu potraw. Są bogate w białko, kwasy tłuszczowe i błonnik. Należy jednak uważać przy samodzielnym zbieraniu.
- Kalarepa – niepozorna roślina, z której robi się zupę kalarepową i którą można jeść również surową. Jest odmianą kapusty, a jej właściwości odżywcze chronią przed nowotworami.
To tylko najbardziej znane, popularne letnie warzywa i owoce. Tak naprawdę wybór jest nieskończony! Najważniejsze jest, by korzystać z tego bogatego dla naszego zdrowia okresu i znaleźć swoje ulubione produkty.
Autor: Aleksandra Gajda
Cukinia bardzo ją lubię właśnie za tą neutralność w smaku, przez co można jej użyć do dań zarówno słonych i słodkich jak np. Brownie z cukinii i nie zepsuje smaku