Dziś w nocy odbędzie się największe święto w świecie filmu – po raz 90 zostaną wręczone Oscary. Jutro rano już będziemy wiedzieli, kto zgarnął złote statuetki, a najbardziej wytrwali przekonają się o tym przed świtem. Tymczasem w redakcji postanowiliśmy się pobawić bukmacherów i wytypować, które filmy zostaną nagrodzone. Skupiliśmy się na najważniejszych kategoriach.

Najlepszy film

W tym roku w tej kategorii jest naprawdę mocna konkurencja. Dlatego trudno przewidzieć, który film zgarnie złotą statuetkę. Szanse są bardzo wyrównane i wszyscy nominowani mają szansę na nagrodę. Internauci najczęściej typują „Uciekaj!” oraz „Kształt wody”.  Warto też pamiętać, że Złote Globy zgarnęły inne nominowane filmy, czyli „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” jako najlepszy dramat oraz „Lady Bird” w kategorii komedia lub musical. My jednak mamy zupełnie innego faworyta, czyli „Czwartą władzę”, a wszystko ze względu na bliską nam tematykę.

https://www.youtube.com/watch?v=qnRJZ873ZYY

https://www.youtube.com/watch?v=R2S8VDEILI0

Najlepszy reżyser

Niekwestionowanym faworytem jest Guillermo del Toro reżyser „Kształtu wody”. Wygrywa on niemal we wszystkich rankingach i większości typowań. Na jego korzyść przemawia też fakt, że zdobył Złotego Globa, co zwiększa jego szansę na Oskara. W tej kategorii nie będziemy oryginalni i również typujemy Guillermo del Toro jako zwycięzcę, ale członkowie akademii potrafią zaskoczyć. Przypuszczamy, że w tym roku może też tak się zdarzyć, a wtedy statuetkę widzimy w rękach Christopher Nolan reżysera „Dunkierki”.

Najlepszy aktor

Większość uważa, że Oskara w kategorii najlepszy aktor otrzyma Gary Oldman („Czas mroku”). Podobne zdanie na ten temat mają krytycy oraz internauci. Wiele osób wręcz twierdzi, że to film jednego aktora, a Oldman nie grał Churchilla, ale się nim stał. W dodatku, zdobył już w tym roku Złotego Globa za najlepszą rolę w dramacie. My również sądzimy, że to właśnie Gary Oldman będzie triumfował tej nocy, ale Oskary potrafią szokować.

Najlepsza aktorka

Niewątpliwą faworytką krytyków jest Frances McDormand („Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”), która zdobyła również Złotego Globa. Jednak odmiennego zdania są internauci, którzy stawiają na Margot Robbie („Jestem najlepsza. Ja, Tonya”), a tuż za nią plasuje się Meryl Streep („Czwarta Władza”), która zagrała w ważnym filmie dla amerykanów. Nie zapominajmy jednak o Saoirse Ronan („Lady Bird”) tegorocznej laureatce Złotego Globa w kategorii najlepsza aktorka w komedii lub musicalu oraz niedocenianej w typowaniach Sally Hawkins („Kształt wody”). Jak widać, nie ma tutaj wyraźnej faworytki, ale mamy przeczucie, że Oskar powędruje do Frances McDormand lub Saoirse Ronan.

Film animowany

W tej kategorii największych faworytem jest animacja Pixara „Coco”, która ma już na swoim koncie Złotego Globa. Jednak my po cichu liczymy na polski akcent, czyli „Twojego Vincenta”. Historia Vincenta Van Gogha opowiedziana za pomocą jego dzieł to pierwsza animacja stworzona techniką malarską. Warto zaznaczyć, że jest to jedyny film wśród nominowanych w tej kategorii, który nie był tworzona głównie z myślą o dzieciach. Dlatego mimo, że wszystko wskazuje na wygraną „Coco”, my po cichu liczymy na wygraną tej polsko-brytyjskiej produkcji.

 

 

Aktualizacja 05.03.2018

Tegoroczni zwycięzcy:

NAJLEPSZY FILM 
„Kształt wody”

NAJLEPSZY REŻYSER
Guillermo del Toro – „Kształt wody”

NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY 
Gary Oldman – „Czas mroku”

NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA
Frances McDormand – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Sam Rockwell – “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Allison Janney – „Jestem najlepsza. Ja, Tonya”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY
„Uciekaj!”

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY
„Tamte dni, tamte noce”

NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
„Fantastyczna kobieta” (Hiszpania, Niemcy, USA, Chile)

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
„Blade Runner 2049”

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
„Kształt wody”

NAJLEPSZA ORYGINALNA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA
„Kształt wody”

NAJLEPSZA PIOSENKA ORYGINALNA
Remember me – „Coco”

NAJLEPSZY MONTAŻ
„Dunkierka”

NAJLEPSZE EFEKTY SPECJALNE
„Blade Runner 2049”

NAJLEPSZE KOSTIUMY 
„Nić widmo”

NAJLEPSZY DŹWIĘK
„Dunkierka”

NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU
„Dunkierka”

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA
„Czas mroku”

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
„Coco”

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY 
„Dear Basketball”

NAJLEPSZY AKTORSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
„The Silent Child”

NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
„Ikar”

 NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
„Heaven Is a Traffic Jam on the 405”