wodę

Niedawno zrobiło się ciepło, więc większość z nas zaczęła myśleć o nawadnianiu organizmu. W czasie upalnych dni szczególnie powinniśmy pamiętać o wodzie, ale nie możemy o niej zapominać również wtedy, gdy jest chłodno. W końcu woda jest najważniejszym składnikiem pokarmowych, a jej dobroczynne właściwości znane są od starożytności.

Jakie są zalety picia wody?

Warto pamiętać, że woda znajduje się we wszystkich komórkach naszego organizmu. Dlatego dostarczenie jej w odpowiedniej ilości ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Wspomaga funkcjonowanie mózgu, a także zmniejsza ryzyko zachorowalności na nowotwory jelita grubego, piersi, układu moczowego i prostaty. Warto też pamiętać, że odwodnienie może powodować bóle głowy, obniżenie koncentracji, utrudnienie procesu nauki, a także uczucie senności i zmęczenia.

Woda również wpływa pozytywnie na funkcjonowania układu pokarmowego, a także pomaga się pozbyć z organizmu szkodliwych substancji. To sprawia, że jest ona niezbędna w czasie diety. Picie wody może zmniejszyć apetyt oraz zapewnia prawidłową pracę metabolizmu oraz procesów trawiennych. Dlatego nie można o niej zapominać, ale nie może ona być jedynym składnikiem naszej diety. W dodatku picie wody wpływa pozytywnie na nasz ogólny wygląd. Jeśli dbamy o prawidłowe nawodnienie, to możemy się cieszyć przez długi czas zdrową, jędrną i pełną blasku skórą. W dodatku nasze paznokcie przestają się łamać i rozdwajać, a włosy zachowują swój naturalny blask.

Ile wody powinniśmy wypijać?

Powszechnie panuje przekonanie, że powinno się wypijać 8 szklanek wody dziennie. Jednak jest to tylko ogólna wartość, w rzeczywistości wszystko zależy od kilku czynników. Dzienne zapotrzebowanie na wodę najlepiej obliczyć mnożąc swoją wagę podaną w kg przez 35. Innym sposobem jest przeliczanie liczby spożywanych kalorii na zapotrzebowanie organizmu na płyny. Jednak trzeba pamiętać, że dotyczy to zdrowych, dorosłych osób, które normalnie się odżywiają i prowadzą siedzący tryb życia. Warto pamiętać, że w trakcie wysiłku fizycznego tracimy więcej wody, więc wtedy powinniśmy wypijać 250 ml na każde 30 minut aktywności fizycznej, a jeśli wykonujemy ćwiczenia wymagające więcej wysiłku, to 1-1,5 L na godzinę.

Warto też przestrzegać kilku zasad. Dzień najlepiej zaczynajmy od wypicia szklanki wody, to pomoże pobudzić krążenie, trawienie, i metabolizm. Nie powinno się czekać na uczucie pragnienia, ale pić wodę regularnie w ciągu dnia. Jednak trzeba to robić racjonalnie, najlepiej co godzinę lub dwie małymi łyczkami.