oświetlenie łazienki

Dawniej do aranżacji łazienki nie przykładano dużej uwagi, ale z biegiem lat się to zmieniło. Obecnie chcemy, aby to pomieszczenie również wyglądało, jak z okładki wnętrzarskich czasopism. Bardzo ważne jest oświetlenie, które nie jest nie tylko bardzo praktyczne, ale również stanowi doskonałą dekorację.

Na co zwracać uwagę przy wyborze funkcjonalnego oświetlenia?

Musimy pamiętać, że główną rolą lamp w łazience jest zastąpienie światła dziennego, a także stworzenie atmosfery, która ułatwi relaks. Nie jest to łatwe zadanie. W dodatku, trzeba pamiętać, że lampy łazienkowe muszą być odporne na wilgoć i niszczące działanie wody. Na koniec warto sobie zdać sprawę z faktu, że im większa łazienka, tym więcej źródła światła będziemy potrzebować. Dlatego najlepiej podzielić łazienkę na kilka stref. Do każdej z nich wystarczy dopasować oświetlenie główne, funkcyjne lub dekoracyjne. W ten sposób nie będziemy musieli się martwić, że dobraliśmy nieodpowiednie światło. Pamiętajmy też, że w łazience nie sprawdzą się żyrandole, lepiej spiszą się plafony, a także żarówki ledowe o mocy dostosowanej do potrzeb i wielkości pomieszczenia.

Jak dekorować łazienkę za pomocą oświetlenia?

Funkcja praktyczna jest niezwykle istotna, dzięki niej łazienka bez problemu spełni swoje przeznaczenie. Jednak warto też pomyśleć o dekoracji tego pomieszczenia. W przypadku łazienki najlepiej robić to za pomocą światła. Niestety, inne dekoracje mogą tam nie przetrwać, ponieważ może im zaszkodzić wilgoć. Natomiast elementy świetle pomogą zbudować odpowiedni nastrój, a także uzupełnią główne oświetlenie.

Takie rozwiązanie nie tylko upiększy łazienkę, ale też świetnie wpłynie na nas. W pewnym sytuacjach możemy główne światło może być zbyt mocne i nie będzie sprzyjać wypoczynkowi, a wtedy świetnie zastąpi je dekoracja świetlna, np. w czasie relaksującej kąpieli. Do tworzenia dekoracji światłem najlepiej wykorzystać oświetlenie ledowe, które można zamontować w różnych zakamarkach naszej łazienki. Idealnie sprawdzą się przy lustrze, dzięki temu wszystko doskonale zobaczymy. Doskonałym pomysłem będzie też umieszczenie ich nad wanną lub kabiną prysznicową. Zamiast małych żarówek, możemy wykorzystać taśmy LED zapewniające jeszcze lepszy efekt.  Innym pomysłem jest zabawa odcieniami. Trzeba pamiętać, że chłodne światło pomogą nam stworzyć nowoczesne wnętrze, a neutralne lub ciepłe wprowadzą domowy, przytulny nastrój. Wszystko zależy od nas, jaki efekt chcemy uzyskać.