Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. To mechanizm obronny, który ma nas uchronić przed negatywnymi bodźcami, które docierają do nas ze świata zewnętrznego. Najważniejsze jest jednak to, aby zdenerwowanie nie przytłoczyło innych naszych odczuć i zachowań. Najlepiej oczywiście byłoby, gdyby towarzyszące nam napięcie mobilizowało nas do dalszych działań. Stres nie może być również zbyt intensywny. Jednak czasem naprawdę ciężko jest zachować spokój. Szczególnie jeśli zewsząd otaczają nas bodźce, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Sprawdź,  jakie są skuteczne sposoby na pokonanie stresu.  

Sprawdzone sposoby na pokonanie stresu

Jak pokonać stres?

  • Nie spóźniaj się – bycie spóźnionym jest zwykle źródłem naszego stresu i odczuwalnego dyskomfortu. Zadbaj o to, aby zawsze być na czas, a sam zobaczysz, że będziesz funkcjonował spokojniej.
  • Znajduj czas na odpoczynek – życie w ciągłym biegu również może powodować zwiększoną nerwowość. Pamiętaj więc o tym, aby każdego dnia znaleźć choć chwilę tylko dla siebie. Pozwoli to przynajmniej na pewien czas odciąć się od problemów i kłopotów.
  • Bądź bardziej zorganizowany – złe dysponowanie czasem bardzo często jest powodem frustracji. Brak chwili na wykonanie swoich obowiązków bardzo często wynika właśnie z naszych zaniedbań i odkładania wszystkiego na później.
  • Kup psa – nie bez powodu mówi się, że pies to zwierzę, które jest największym przyjacielem człowieka. Jest to prawda, o której skuteczności można dowiedzieć się, gdy przyjmie się pod swój dach takiego czworonoga. Zabawa z nim i jego pielęgnacja są źródłem naturalnej radości.
  • Naucz się odmawiać – bardzo często zdarza się, że mamy problemy z asertywnością. W wyniku czego nakładamy na siebie zbyt wiele obowiązków, którym nie potrafimy podołać, co sprawia, że ciągle żyjemy w nerwach i nie potrafimy o niczym innym myśleć. Dobrze jest więc zrezygnować z wykonywania kilku rzeczy jednocześnie.
  • Wstawaj wcześniej – poranki potrafią być bardzo stresogenne. Niekorzystne jest jednak to, że rozpoczęcie dnia często warunkuje to jaka będzie jego dalsza część. Dobrze jest więc wstać kilka minut wcześniej, dzięki czemu uniknie się porannej bieganiny.
  • Odżywiaj się zdrowo – bardzo duże znaczenie na to jak się czujemy ma to co zjadamy każdego dnia. Warto więc włączyć do swojej diety pełnowartościowe składniki, które dostarczą nam energii, jednocześnie nie obciążając naszego organizmu.

Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której staniesz się niewolnikiem stresu. Twoje zachowanie, wypowiadane słowa i podejmowane decyzje nie mogą być uwarunkowane przez odczuwanie nieustannego podenerwowania. Balansowanie na takiej krawędzi może okazać się tragiczne  w skutkach zarówno dla Twojego zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Daj sobie szansę na lepsze życie i staraj się sprawić, abyś to Ty kontrolował odczuwany stres, a nie żeby to on dominował. Naprawdę warto go pokonać! Przekonaj się o tym sam.

Autor: Karolina Mondel