Kwestia zrzucenia wagi czy celowego nabrania masy to sprawa indywidualna. Oba te procesy są ściśle uzależnione od kilku czynników takich, jak nasza gospodarka hormonalna czy tryb życia. Żaden dobry dietetyk nie zagwarantuje nam uzyskania rewelacyjnych efektów z dnia na dzień. Nie przytyłeś w tydzień, w tydzień też nie będziesz w stanie schudnąć. Dlatego ważne jest, by przed planowaną metamorfozą i zmianą naszego wyglądu, skonsultować się z odpowiednim specjalistą, który rozpisze nam dokładny plan żywieniowy. Pokaże też, jak zdrowo oraz pożywnie jeść, by utrzymać prawidłową wagę i wyzbyć się możliwego efektu jo-jo.

Jak utrzymać prawidłową wagę ciała po zrzuceniu nadprogramowych kilogramów?

Warzywa czy owoce?

Zarówno jedne, jak i drugie ma dobry wpływ na utrzymanie odpowiedniej wagi. Oba są źródłem witamin, minerałów i błonnika, częściej zalecane do spożycia są jednak warzywa. Można z nich przygotować proste, ale za to jakie smaczne przekąski, które zabiją głód między posiłkami. Równie zdrowe oraz pożywne owoce, z pewnością sprawdzą się na czczo, o ile nie mamy problemów na tle pokarmowym. Zaleca się jednak unikać ich w godzinach wieczornych.

Koktajle na śniadanie

Jak już była mowa o bombie witaminowej, jaką zapewniają nam owoce i warzywa, warto wspomnieć o koktajlach. Są one proste w przygotowaniu, zajmują dosłownie kilka minut i nie kosztują zbyt dużo! Wystarczy kilka składników, takich jak jogurt naturalny, szpinak czy jarmuż i możemy cieszyć się posiłkiem w trochę innej, lżejszej formie.

Regularność kluczem do sukcesu

Praca czy studia nie zawsze pozwalają nam na spożywanie zaplanowanych posiłków o tej samej porze dnia. Warto jednak postarać się tak zorganizować czas, by wprowadzić regularny tryb w swój nawyk i nie podjadać między posiłkami!

Pij wodę!

Niby najprostsze co możemy dla naszego organizmu zrobić, a tak często o tym zapominamy. Warto mieć zawsze pod ręką małą butelkę wody i z dnia na dzień przyzwyczajać się do jej spożywania, aż wejdzie nam to w nawyk. Spożywanie zbyt małych ilości wody, może prowadzić do odwodnienia naszego organizmu, ale także do osłabienia i nawracających migren. Dla fanów ekologii i najnowszych trendów nie tylko modowych, sprawdzą się butelki z filtrem!

Aktywność fizyczna

Dieta zdecydowanie ma największe znaczenie, ale nie możemy też zapominać o ruchu. Cardio w tej sytuacji to podstawa! Wystarczy około 30-40 minut jazdy na rowerze czy jogging w parku kilka razy w tygodniu, by dalej cieszyć się smukłą sylwetką oraz świetnym samopoczuciem.

Oczywiście są to wskazówki, które w dużym stopniu ułatwią nam utrzymanie wagi po początkowej batalii. Istotny jest jednak umiar oraz zdrowy rozsądek. Jeżeli masz ochotę na pizzę lub kilka kostek czekolady, śmiało możesz odpuścić dietę na jeden dzień. Ważne by złe nawyki znowu nie stały się podstawą naszego odżywiania!

Autor: Paulina Pawłowska