Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez aromatycznej kawy. Jednak ma ona pewne wady – bywa przyczyną rozstroju żołądka, a także negatywnie wpływa na sen. Niektóre słodkie kawy dostarczają też wiele nadprogramowych kalorii, a wszyscy wiemy, jakie mogą być tego efekty. Dlatego może warto sięgnąć czasem po inne napoje dodające energii.

napoje dodające energii

Matcha

Matcha to nie jest zwykła zielona herbata, tylko sproszkowana. To sprawia, że poziom kofeiny w niej zawarty zwiększa się mniej więcej do tego samego, co występuje w kawie. Jednak jej działanie jest nieco inne. Po kawie z reguły wpadamy w nerwowy stan, gdy spadnie poziom kofeiny. Zupełnie inaczej jest w przypadku matchy, która działa bardziej uspokajająco.  Dlatego, gdy spadnie nam zapewniony wcześniej poziom energii, nie będziemy rozdrażnieni, tylko zrelaksowani. Kolejną zaletą matchy jest fakt, że ma wysoką zawartość przeciwutleniaczy, zwłaszcza polifenoli.

Yerba Mate

Ten coraz bardziej popularny napój zawiera kofeinę, która dodaje energii. Jednak to nie wszystkie zalety Yerby Mate. Badania pokazują, że ma ona pozytywny wpływ na nasz organizm. Może pomóc obniżyć poziom cholesterolu, kontrolować poziom cukru we krwi, a nawet zrzucić kilka kilo. Dlatego warto po nią sięgnąć.

Herbata z żeń-szeń

Żeń-szeń nie tylko doskonale nas pobudzi, ale ma też inne pozytywne właściwości. Coraz częściej pojawiają się dowody na to, że może poprawić nasze myślenie abstrakcyjne, a także czas reakcji w różnych przypadkach. W dodatku zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie i grypę. Dlatego warto pić herbatę z żeń-szeniem szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Sok z trawy pszenicznej

Sok z trawy pszenicznej jest skoncentrowanym źródłem witamin A, C i E, a także żelaza, wapnia, magnezu i aminokwasów. Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale te składniki mogą zastąpić kofeinę i dać nam podobny zastrzyk energii. Jednak to nie koniec zalet tego napoju! Pojawiły się badania, które sugerują, że trawa pszeniczna może odgrywać dużą rolę w walce z otyłością, cukrzycą, zapaleniem jelita grubego, a także stresem oksydacyjnym.

Sok z granatu

Wiele osób nie docenia tego czerwonego owocu, a jest on doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, które mogą dać świetny zastrzyk energii. Sok z granatu jest znany ze swojej siły antyoksydacyjnej. W dodatku zawarte w nim polifenole mają doskonały wpływ na odzyskiwanie siły przez mięśnie, więc świetni sprawdzi się po dużym wysiłki. Coraz częściej poleca się dodać soku z granatu do wody gazowanej, aby zapewnić sobie dodatkowego źródła energii.

Woda

Pewnie wiele osób będzie zaskoczonych, ale warto sięgnąć w pierwszej kolejności po wodę, zanim zaczniemy pić inne dodające energii napoje. Czasami taki spadek występuje po prostu w wyniku odwodnienia organizmu, więc najlepiej dostarczyć mu tego, czego brakuje. Dlatego nie zapominajmy o wodzie, a być może rzadziej będziemy szukać innych źródeł energii.