Miłość to podstawa każdej bliskiej relacji i każdego dobrego związku. Zdarza się, że pomimo starań jej nie doświadczamy – albo sami nie potrafimy jej okazać albo nie czujemy jej od drugiej osoby. Czy to oznacza, że powinniśmy się rozstać, bo nasze uczucie się wypaliło i już nic tego nie zmieni? Niekoniecznie.

5 języków miłości

Jeśli doświadczamy w związku trudnych chwil, powinniśmy uświadomić sobie, że każdy z nas posługuje się innym językiem miłości. Każdy z nas ma inny sposób, aby okazać drugiej osobie miłość i podobnego sposobu oczekuje od partnera. Jeśli nasze sposoby okazywania się różnią, może nam się wydawać, że ta druga osoba już nic do nas nie czuje, chociaż nie ma w tym ani odrobiny prawdy.  Poznanie własnego języka miłości i języka miłości partnera może okazać się wielką pomocą przy budowaniu każdej relacji.

Słowa uznania

Jak można się domyślić, osoba, której głównym językiem miłości są słowa uznania okazuje miłość słowami i oczekuje tego samego od drugiej osoby. Oczekuje pochwał, szczerych komplementów i zwykłego: “kocham Cię”. Jeśli nie jesteśmy zbyt wylewni, a nasz partner naprawdę tego potrzebuje, możemy zostawiać jej, czy jemu, karteczki z miłymi słowami. Może to banał, ale potrafi ucieszyć.

Czas spędzany razem

Kolejnym językiem miłości jest czas spędzany razem. Nieważne gdzie, nieważne jak – ważne, żeby być blisko i poświęcać swoją uwagę tylko tej drugiej osobie. Jak najdłużej i jak najczęściej… nawet jeśli wymaga to poświęcenia.

Praktyczna pomoc

Praktyczną pomoc możemy rozumieć zarówno jako drobną pomoc w domowych obowiązkach, jak i długotrwałą pomoc w sprawach wymagających większego wysiłku i uwagi. Jednak w tym języku miłości, najbardziej liczy się to, aby okazać tę miłość czynem. Nawet tym najdrobniejszym.

Fizyczna bliskość

W fizycznej bliskości nie chodzi tylko o seks. Chodzi tu o  wszystkie oznaki fizycznej bliskości, takie jak trzymanie za rękę, głaskanie po policzku, pocałunek czy przytulanie. Nie powinniśmy tutaj myśleć, że drugiej osobie chodzi tylko o nasze ciało – chodzi o całą naszą osobowość, którą kochamy, akceptujemy i okazujemy to poprzez dotyk.

Podarunki

Można pomyśleć, że oczekiwanie prezentów to zwykły materializm, jednak nie to mamy na myśli. Nie muszą to być drogie upominki – może to być nawet własnoręcznie robiony prezent. Liczy się przede wszystkim gest. Obdarowywanie drugiej osoby to wyraz miłości, bo pokazuje, że wiemy co druga osoba lubi i czego pragnie, a my zrobimy wszystko, aby jej to dać.

Wszystkie te sposoby na okazywanie swoich uczuć, opisał Gary Chapman w książce “5 języków miłości”. W internecie jest dostępny test, który pomaga sprawdzić jaki jest nasz język miłości. Warto do niego podejść wraz ze swoim partnerem, a kiedy już to zrobimy możemy porozmawiać o tym, jaki sposób okazywania miłości będzie dla nas najlepszy.

Autor: Anna Aniśko